Columbus +15,4 °C Dangus giedras
Penktadienis, 20 Rgs 2024
Columbus +15,4 °C Dangus giedras
Penktadienis, 20 Rgs 2024

Spalio mėnesį visus evakuos?
freepik.com nuotrauka

Ričardas ČEKUTIS
ŪP apžvalgininkas 

Spalio mėnesį visus evakuos?

2024/09/20


Prieš savaitę vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pranešė, kad jau spalio pradžioje Lietuva turės visiškai parengtą nacionalinį masinės evakuacijos planą. Kam jis reikalingas, jeigu net pirmaklasiai žino, kad evakuotis iš Lietuvos galima tik dviem keliais – per Suvalkų koridorių arba Klaipėdos uostą?

Valdžios pozicija

Toks „masinės evakuacijos planas“ turėtų lengvai tilpti į vieną sakinį, o žemėlapyje galėtų būti pavaizduotas dviem rodyklėmis. Tačiau A. Bilotaitės „specialistai“ ties šiuo planu jau pluša mažiausiai pusmetį.

Kita vertus, mąstant apie tokį planą, prieš akis iškyla komiškas vaizdelis – kaip, atėjus dienai X, visa Lietuva puola naršyti internete, ieškodama stebuklingojo A. Bilotaitės plano, o po to draugiškai užkemša visus kelius į Lenkiją ir Klaipėdą, nors šioje kokios nors geldos, galinčios žmones perkelti per jūrą, gali tekti palaukti ilgokai – Amerika nebūtinai spės išvaduoti…

Taigi, ko vertas šis baltais siūlais kurpiamas planas? Kodėl apie jį reikia būtinai skelbti prieš pat rinkimus? Bet pirmiausia pažvelkime, ką apie tai galvoja pati stebuklingojo plano iniciatorė.

„Lietuvoje mes jau kuriame masinį evakuacijos planą. Planuojame, kad spalio pradžioje turėsime jį galutinai parengę. Kiekviena savivaldybė turi atskirą evakuacijos planą, bet akivaizdu, kad turime turėti nacionalinio lygmens ir būti pasirengę jį įgyvendinti“, – visai neseniai viešai porino ministrė. Tuomet ji staiga prisiminė, kad dėl patiriamų kibernetinių atakų gyventojų saugumas tapo prioritetiniu klausimu.

„Šiandien civilinė sauga yra aktualesnė nei bet kada anksčiau. Toliau vyksta karas prieš Ukrainą, mūsų regiono šalys patiria hibridines, dezinformacijos atakas ir sabotažas tapo mūsų nauja realybe. Svarbu pažymėti, kad esame priešakinėse linijose, todėl šiandien civilinė sauga yra tapusi prioritetiniu klausimu mūsų darbotvarkėje, – spaudos konferencijos metu, pristatydama dar nesurašytą planą, pasakojo A. Bilotaitė, tačiau netrukus įnešė šiek tiek aiškumo: – Atėjo laikas sujungti mūsų pajėgumus ir veikti koordinuotai tiek regioniniu, tiek Europos Sąjungos (ES) mastu. Taip, tai yra labai brangu (išskirta straipsnio autoriaus – red. pastaba), tačiau turime diskutuoti dėl galimybių sujungti savo pastangas ir gauti atitinkamą ES paramą. Šiandien buvau susitikusi su Europos komisaru, atsakingu už krizių valdymą, ir mums buvo išreikštas palaikymas, pasiūlyti konkretūs būdai, kaip tai galėtume padaryti. Raginame atlikti rizikų vertinimą ES lygmeniu, kad geriau suprastume grėsmes ir užtikrintume civilinės saugos priemones.“

Verta priminti, kad liepos viduryje Seimas pritarė Vidaus reikalų ministerijos inicijuotai Civilinės saugos stiprinimo ir plėtros programai – numatyta įrengti naujas priedangas, perspėjimo sistemas, sukurti specialią mobiliąją programėlę, jai įgyvendinti numatytas 285 mln. Eur finansavimas. Tačiau apie jokį „masinės evakuacijos planą“ tuomet nekalbėta.

Plano nematė

Logiškai mąstant, jeigu jau kuriamas toks planas, tai neišvengiamai su juo turi būti supažindintas bent jau Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK). Todėl kreipiausi į NSGK pirmininko pavaduotoją Dainių Gaižauską ir paklausiau, ar jam teko matyti A. Bilotaitės planą?

„Ne, nematėme ir apie tokį net negirdėjome, tiesą sakant, man net smalsu pasidarė, kaip ministrė tokį planą įsivaizduoja, – „Ūkininko patarėjui“ teigė politikas. – Pasirengimas tokio masto evakuacijai turi būti kompleksinis veiksmas, jį sudėtinga būtų atpasakoti vienu sakiniu tiesiog dėl būtinų atlikti veiksmų apimties. Pirmiausia, reikia žiūrėti, dėl kokios priežasties reikia evakuoti žmones. Pavyzdžiui, jeigu įvyksta avarija Astravo AE, tuomet veiksmų planas turi būti vienoks – žmonės kelias paras turi būti namuose, tuo metu atitinkamos tarnybos turi kuo skubiau surasti evakuacijai iš pažeistų vietovių transportą, viską reikia derinti tarpinstituciniu lygmeniu, kai įsitraukia specialiosios tarnybos, šauliai, kariuomenė, policija, savivaldybių pareigūnai ir t. t., kad nebūtų chaoso. Kai žmonės evakuojami, reikia peržiūrėti rezervus, pirmiausia, vandens ir maisto atsargas, visi institucijų veiksmai turi būti suderinti ir atidirbti nuo iki – nuo informacijos perdavimo tiesiogiai iki konkrečių veiksmų vietose...“

Nepaprastosios padėties ar kokios nors stichinės nelaimės atveju, pasak D. Gaižausko, turi įsijungti kitas režimas, dažniausiai savivaldybės lygmens.

Eilinė pasakėčia?

„Jeigu yra karo padėtis, visos tarnybos pradeda dar kitaip veikti, įsitraukia ir karo komendantūros... Todėl man būtų labai įdomu išgirsti, ką ministrė galvoja, – kalbėjo ŪP pašnekovas. – O tai, ką ji aiškino per šio neregėto plano pristatymą, primena jau girdėtą pasakėčią apie tai, kaip A. Bilotaitė valdė migrantų krizę – per ketverius tokio apgailėtino „valdymo“ metus mes jau turime mažiausiai 200 tūkst. migrantų ir jų vis daugėja. Nors visos tarnybos deklaruoja, kad tai yra didžiausia grėsmė, vien tik baltarusių atvyko 70 tūkst. ir 58 tūkst. – rusų, nekalbant jau apie kitus, bet jie sugeba, geriausiu atveju, patikrinti vos 2 proc. atvykėlių. Maža to, A. Bilotaitės partijos veikėjai, tokie kaip Žygimantas Pavilionis, ir toliau aiškina, kad baltarusius reikia įsileisti. O tie baltarusiai dar ir prie mūsų duomenų bazių sodinami, kaip programuotojai... Kilus vajui, Migracijos departamentas panaikino 11 tūkst. leidimų gyventi Lietuvoje, tarp jų ir dėl grėsmės nacionaliniam saugumui. Tačiau A. Bilotaitė iki šiol negali atsakyti, kur jie visi yra? Ji dabar ruošia masinę lietuvių evakuaciją, tačiau nei pati, nei niekas kitas jos „valdomoje“ sistemoje nežino, kur dingo tie migrantai ir kas juos kontroliuoja?“

D. Gaižauskas piktinosi valdžios neveiklumu ir prisiminė pasieniečių pavyzdį: „Jie kalba apie migrantų krizę ir jų keliamą pavojų, apie milijonines investicijas sienos apsaugai, tačiau patys panaikino pasienio tarnyboje valdybą, kuri kontroliavo migraciją... Ar ne šizofrenija? Taip pat jie panaikino ir Viešojo saugumo tarnybą. Bet eikime toliau: jie šneka apie milijonines investicijas, bet nuslepia, kad patiems pasieniečiams, kurie patruliuoja pasienyje, 30 proc. sumažino automobilių ridą, nes, esą, reikia taupyti... O kai buvo didžiausias migrantų srautas per sieną, išdalijo pasieniečiams automatus be šovinių... Tai apie kokią evakuaciją gali ministrė kalbėti? Jau geriau greičiau ji eitų šalin nuo to podiumo...“

Priešrinkiminiai triukai

Kodėl tas planas staiga išlindo dabar, prieš pat rinkimus? „Nes reikia parodyti, kad kažką ši valdžia padarė, – aiškino D. Gaižauskas. – Štai jie sako, kad sukūrė 2,5 tūkst. priedangų tinklą, ten galės pasislėpti 800 tūkst. Lietuvos piliečių... Kurgi ne... Iš tikrųjų, tai jie tik inventorizavo patalpas, o pamėginkite įeiti į tų „priedangų“ vidų – visur guli neišbrendami šiukšlynai, šlamšto sandėliai ir išdaužyti langai. Jeigu jie taip pat galvoja apie evakuaciją, tuomet visiems bus šakės...“

Pasak politiko, kai nėra kuo girtis, tenka mojuoti turinio neturinčiais popierėliais: „Jie dabar spalio mėnesį tikisi ištraukti kažkokį sukurptą planelį, tarsi milžiniško darbo vaisių. Iš tikrųjų jie nieko neturi ir nieko nepadarys – tam nėra jokios kompetencijos. Tiesiog, kaip konservatoriams yra įprasta, dabar prieš rinkimus eilinį kartą pagąsdins žmones mistiniu „evakuacijos planu“ ir tuo viskas baigsis.“

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis