Ashburn +23,2 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 12 Lie 2024
Ashburn +23,2 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 12 Lie 2024

Irma DUBOVIČIENĖ
ŪP portalo redaktorė
 

Stačia galva į nuotykius

2024/05/11


Aktyvaus poilsio ir adrenalino mėgėjams pasiūlymų kaime nestinga – tik rinkis. Yra kas veikti ir ne sezono metu. Sako, kad nepaprastų įspūdžių suteikia važiavimas ledu ar plaukimas upe žiemą. Tačiau dabar, jau gegutei užkukavus, prasideda masinis turizmas. Taigi pora istorijų apie tai.

Aktyvus poilsis ar gerą adrenalino porciją suteikianti pramoga neturi amžiaus ribų.

Vidmantas Perminas, Trakų rajone veikiančio aktyvaus poilsio komplekso „Auto Moto parkas“ šeimininkas, pasakoja, jog vyriausias jų svečias buvo 82-ejų vyras, čia viešėjęs prieš mėnesį. Metai ir tai, kad žmogus turi jau pasiramsčiuoti lazdele, jam nesutrukdė įlipti į visureigį „Monster Truck“. Tiesa, garbaus amžiaus vyras „monstro“ nevairavo – tai darė senelį papramogauti atsivežęs anūkas. Tačiau važiavimas tokiu visureigiu įspūdingas ir būnant keleivio vietoje. Tai ne vien todėl, kad vaizdas iš viršaus tarsi pro dviaukščio autobuso langą. Dar įdomiau, kad toks visureigis gali važiuoti bekele, ir pavojingai pasviręs, ir taip pasiūbuodamas, kad merginos ima šūkčioti.

Vidmantas Perminas
Vidmantas Perminas pasakoja, kad „Auto Moto parke“ vyksta bernvakariai ir mergvakariai, įmonių komandos stiprinimo renginiai, raliai ir net vaikų gimtadieniai.

Apie tai, kaip sukrėtimai gali atverti naujas duris

Tai gyvas pavyzdys, kaip verslui nepalankios sąlygos, įvairūs sukrėtimai gali padėti atverti naujas duris. Vidmanto Permino praktikoje, galima sakyti, tai pasikartojo dukart.

Pirmąsyk buvo ekonominė krizė. Užsienyje sumažėjus darbų, šeima sugrįžo į Lietuvą ir įsigijo 24 ha žemės sklypą, kuris ilgainiui visai šeimai – taip pat ir jau suaugusiems vaikams – atvėrė plačias veiklos galimybes.

Tuomet tai buvo tradicinis ūkininko ūkis. Jį pardavęs žmogus turėjo sentimentų, nes buvo tos žemės paveldėtojas, atkūręs nuosavybės teises, taigi vylėsi, jog čia bus toliau ūkininkaujama. Vidmantas jį suprato ir išklausė duodamus ūkininkavimo patarimus, nenorėjo žmogaus liūdinti. Tačiau jis jau turėjo aiškią viziją, ką nori veikti su šia žeme, kurios didžioji dalis ūkininkavimui išties nėra tinkama, nes užpelkėjusi.

Dabar tai vieta, kur žmonės atvyksta pasisemti adrenalino dozės važiuodami visureigiu ar lenktyniaudami savo tarnavimo laiką jau užbaigusiais automobiliais (tokių lenktynių tikslas ne greitis, o kuo ilgiau išlikti trasoje) ir kt.

Labai apčiuopiamą prisiminimą V. Perminas turi ir iš kovido pandemijos laikų. Tai buvo metas, kai daugybė verslų išgyveno sunkius laikus. Tačiau jei iki pandemijos verslininkas galėjo didžiuotis, jog turi vienintelį Baltijos šalyse „Monster Truck“, tai gyvenimui sugrįžus į įprastas vėžes jis automobilių aistruolius nustebino visureigio „broliu“ – lygiai tokio pat dydžio „monstrą“ vyras sukonstravo pats, tam panaudodamas trijų mašinų dalis. Savadarbiu visureigiu vyras yra netgi labiau patenkintas nei originalu.

Panašių istorijų, kaip kriziniai laikotarpiai padėjo verslui, tikriausiai yra girdėjęs ar net patyręs, galėtų papasakoti ne vienas.

Kitas pasakojimas – apie kelionių vandens keliais organizatorius

Savo istoriją turi Varėnos rajone, Dzūkijos nacionaliniame parke, įsikūręs vandens maršrutų Lietuvos upėmis ir ežerais organizatorius „Upių kelias“. Iki kovido verslo startuoliai Pranas Gataveckas ir Mindaugas Kikutis organizavo keliones turistams tolimais maršrutais, į kalnus. Pandemija paskatino permąstyti veiklą ir persikvalifikuoti atsigręžiant į aktyvaus laisvalaikio organizavimą Lietuvoje, gerųjų patirčių kūrimą.

„Mūsų veikla prasidėjo 2020 metais, kai dėl globalios pandemijos mūsų aktyvių kelionių ir renginių organizavimo veikla visiškai sustojo. Iš namais tapusių kalnų persikėlėme gyventi į Dzūkijos glūdumoje esantį etnografinį Puvočių kaimą, kur mums įprastus pėsčiųjų ir dviračių žygius vis dažniau keitė klajonės baidare Ūlos, Grūdos, Merkio, Varėnės upėmis. Vietoj įprastų kelionių po visą pasaulį ir nuolatinio skubėjimo mes išmokome keliauti lėtai, tyrinėjant mus supančią aplinką. Ši patirtis suartino mus su lietuviška gamta ir padėjo atrasti išskirtinio grožio vandens maršrutus, kurie visada slėpėsi taip arti mūsų. Keliaujant upėmis mes ne tik aktyviai judame išskirtinio kraštovaizdžio apsuptyje, bet ir propaguojame gamtai draugišką laisvalaikio praleidimo būdą“, – pasakoja „Upių kelias“ (MB „Irkluojam“).

Mindaugas Kikutis
Mindaugas Kikutis: "Pandemija paskatino permąstyti veiklą ir persikvalifikuoti".

Siekia kurti pridėtinę vertę

Baidarės ne vienintelis kelionės vandens keliu pasirinkimas. Labai populiarėja plaukimai irklentėmis. Aktyvaus poilsio organizavimo profesionalai tvirtina galintys parūpinti ir kanojų, plaustų, valčių ar kitokių vandens transporto priemonių.

MB „Irkluojam“ vadovas M. Kikutis sako pastebintis, kad vis daugiau žmonių renkasi trijų dienų vandens keliones: pradeda penktadienį, o baigia sekmadienį. Plaukia šeimomis, grupėmis. Ilgesnės kelionės suteikia galimybę patirti tikrąjį turistavimą upių keliu. 

Įdomu, kad „Upių kelias“ turi partnerių ir siūlo patirti daugiau nei vien upių ar ežerų tylą. Visa tai padeda kurti pridėtinę vertę, išsiskirti iš kitų. Tai yra tiek rekomendacijos atvykstantiesiems, kur ir ką galima toje vietojvėje galima pamatyti bei patirti, tiek ir papildomų pramogų pasiūlymas.

Pasak M. Kikučio, jie bendradarbiauja su netoliese, Merkinėje, veikiančiu bendruomenės projektu „Merkinės fabrikas“,  kuris lankytojus vilioja gastronomine ir kultūrine patirtimis (apie jį – kitame mūsų pasakojime). Sekmadieniais nuo Puvočių upe iki Radzevičių restorano leidžiasi net iki šimto baidarių.

Bendradarbiaujant su Varėnos rajono savivaldybe šią vasarą, liepos mėnesį, vyks Upės muzikos dienos. „Planuojame, kad krantuose bus įvairiausi atlikėjai, o žmonės plaukdami baidarėmis galėtų klausytis įvairiausių dainų, muzikos“, – pasakoja M. Kikutis.

Merkys
„Upių kelias“ bendradarbiaujdamas su Varėnos rajono savivaldybe šią vasarą surengs Upės muzikos dienas: plaukiant Merkio upe galima bus klausytis įvairių atlikėjų.

Dalyvauja akcijoje

„Auto Moto parkas“ ir „Upių kelias“ yra paslaugų kaime teikėjai, kartu su kitais beveik 100 sodybų ir ūkių dalyvaujantys Lietuvos kaimo turizmo asociacijos akcijoje „Atviros dienos kaime“. Šis paslaugas ir produktus kaime populiarinantis renginys, organizuojamas jau aštuntus metus pagret, vyks jau netrukus – gegužės 17–19 d.

 

Autorės nuotraukos

Viršelyje:  „Auto Moto parko“ svečius pirmiausia pasitinka vienintelis Baltijos šalyse visureigis „Monster Truck“

Dalintis
Verslas