„Esminis dalykas, kad Lietuva visą laiką, norėdama įtikti ES, pirma šoka į dilgėles, neturėdama kelnių, o apsimovusi tik glaudes, ir bando priimti sau visokių apribojimų. Didžiausia bėda, kad tie apribojimai buvo priimti ir suderinti dar ankstesnės Vyriausybės ir jų panaikinti jau nebeįmanoma. Bet, manau, socialiniai partneriai, ypač Lietuvos žemės ūkio taryba, galėtų organizuoti kreipimąsi į Aplinkos ministeriją (AM) ir Seimo narius siūlant, kad būtų keičiamas statybos leidimų teisinis reguliavimas.
Mano manymu, jeigu yra teritorijos detalusis planas, tai jis nustato, koks turi būti užstatymo plotas, užstatymo tankis, aukštingumas. Jau pačiame detaliajame plane yra detaliai viskas nurodyta, tai kodėl reikia reikalauti dar ir statybos leidimo, jeigu viskas ir šiaip jau yra. Prisijungimo sąlygos, pvz., vandentiekio, nuotekų ir pan., turėtų būti suderintos, bet tai nebūtų tas statybos leidimas, kuris išduodamas mažiausiai per pusmetį ar per kelerius metus.
Ūkininkai, norintys statyti fermas ar kitus pastatus, susiduria su savotiškai keista situacija, kai aplinkui nėra jokių gyvenamųjų namų, jokios gyvenvietės, bet jie privalo atlikti daugelį dalykų, suderinimų, kol gaus tą statybos leidimą. Aš siūlyčiau eiti paprastesne tvarka, tačiau to vienas padaryti negaliu – turi dirbti visos institucijos. Dar kartą pakartosiu – ir socialiniai partneriai, ir AM, ir visi kiti, kad realiai suvoktume problemos sprendimų reikalingumą ir būtinumą. Tikrai keistai atrodo, kai agurkų ar uogų augintojas ar šiaip žmogus, norėdamas užsiauginti ankstyvųjų braškių, prieš pasistatydamas polietileninį šiltnamį turi eiti į savivaldybės administraciją ir gauti leidimą šiems darbams. Sakykime, jauna šeima vasario mėnesį grįžo iš Anglijos ir nusprendė pasisodinti braškių ar kokių nors pavasarinių gėlių. Tai kol ji gaus leidimą, kol viską suderins, praeis ir vasara, ir kiti metai ateis. Nei ta šeima verslą išvystys, nei kažką gero galės padaryti. Ir pajamų neturės.
Laiko prasme tai yra visiškai absurdiškas dalykas, žmogus negali įgyvendinti savo sumanymų, kažką pastatyti. Elementarus nesudėtingas statinys – šiltnamis, kuriam turi būti padaryti pamatai, bet žmogus priverstas jam gauti statybos leidimą. Ką tada daryti? Dažniausiai nepaisoma įstatymo tvarkos, prie šiltnamio konstrukcijos pritvirtinami ratukai, kaip laikinam statiniui, ir tada nereikia gauti statybos leidimo. Kyla klausimas – ar būtinai žmogus turi apgaudinėti valstybę? Tuokart naudos negaus nei žmogus, nei valstybė.
Garsiai kalbame apie smulkiojo ir vidutinio verslo skatinimą. Nacionalinė mokėjimo agentūra skiria finansavimą jauniesiems ūkininkams įsikurti... Tai ji taip pat galėtų inicijuoti kreipimąsi į AM, kad tokių statybos leidimų jiems nereikėtų. Patys NMA vadovai ar per žemės ūkio ministrą. Jeigu tai nėra rezervatai, draustiniai ar regioniniai parkai, žmogus, nusipirkęs sklypą ir pas notarą jį įforminęs, matydamas, koks yra detalusis planas, pasistatytų namą ir nereikėtų jo atskirai pridavinėti. O statybų inspektoriai atrankos būdu galėtų įvertinti, ar namas pastatytas laikantis visų statybos reikalavimų. Tai būtų tik mažas biurokratinis darbas.
ES didelį finansavimą skiria ūkiams modernizuoti. Ūkininkai teikia prašymus, prieš tai sumokėję konsultantams už dokumentų parengimą, o kai reikia gauti statybos leidimą, per metus jo negauna. Tai reiškia, kad valstybė neinvestavo į tas fermas, praleido tam tikrą laikotarpį, per kurį galima investuoti į gamybą. Ir kita bėda – valstybė iš to negavo pinigų, nes jeigu būtų pastatytos fermos, būtų sumokėti pajamų ir pelno, „Sodros“ mokesčiai ir pan. Taip valstybė praranda papildomas pajamas, o ūkininkai negali modernizuoti arba išplėsti savo ūkių. Niekas nenuginčys – norint efektyviai valdyti ūkį, vystyti agroverslą, reikia naujų modernių fermų bei kitų gamybinių statinių. Tačiau žemdirbiai supančioti metų metus – laukia nesulaukia statybos leidimų. Toks užburtas ratas, ir jis – dėl biurokratinių dalykų. Reikėtų mažinti biurokratinį aparatą, atleidžiant darbuotojus, kurie tikrai nereikalingi. Tada ūkininkams būtų mažiau sugadinama nervų ir sveikatos, laimėtų ir valstybė.“
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.