Columbus +9,9 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 17 Bal 2025
Columbus +9,9 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 17 Bal 2025

Asociatyvi freepik.com nuotr.

Strutininkystė: sunkumų patiria ir didžiausi pasaulyje augintojai

2025/02/02


Pietų Afrikos stručių augintojai didina savo produkcijos apimtis: numatoma, kad šį sezoną strutienos gamyba išaugs net 7 procentais. Nors ir negausiai, bet stručiai auginami ir Lietuvoje. Europos stručių auginimo ūkiai veislinę medžiagą dažniausiai gauna iš tos pačios Pietų Afrikos.

Verslo plėtra

Kalbėdamas su „Farmer's Weekly“ , stručių auginimo kompanijos „Cape Karoo International“ (CKI) generalinis direktorius Francois de Wet‘as paaiškino, kad didesnes gamybos apimtis lemia yra aukštas šių paukščių plunksnų ir odos produktyvumas, geros mėsos kainos ir pašarų kainų sumažėjimas.

Per pastaruosius 24 mėnesius, pasibaigus daugiau nei septynerius metus trukusiai sausrai kai kuriuose Klein Karoo (Pietų Afrikos Respublika) regionuose, ūkininkai išaugino daugiau liucernos, todėl pašarų sąnaudos buvo gerokai mažesnės, nei prieš ketverius–šešerius metus.

Spaudimas

Pietiniame kyšulyje taip pat buvo geras kritulių sezonas, todėl didieji šio regiono stručių augintojai galėjo pasigaminti didžiąją dalį pašarų. Nepaisant to, F. de Wet‘as teigė, kad rinka patiria spaudimą, ir paragino ūkininkus į tai atsižvelgti perkant stručio jauniklius kitam sezonui.

Jis teigė, kad nors aukštos klasės odos paklausa Prancūzijoje ir Italijoje, kurios sudaro apie 50 proc. šios rinkos, o taip pat JAV buvo gera, stručio plunksnų paklausa Kinijoje sumažėjo. „Punksnų paklausos mažėjimas ES taip pat akivaizdus“, – sakė jis.

Taigi stručio plunksnų paklausa 2024–2025 m. sezoną gali sumažėti, palyginti su ankstesniais dvejais metais.

Mėsos eksportas

Kalbant apie mėsos gaminius, tokius kaip mėsos ruošiniai, eksportuojami į ES, o taip pat vietoje parduodamą faršą, pyragaičius bei dešreless, F. de Wet‘as teigė, kad pastaraisiais metais šios rinkos buvo sustingusios.

„Norėtume išplėsti mėsos ruošinių rinką visame pasaulyje ir toliau plėtoti rinkos galimybes ES ir JK, kur dar yra geras augimo potencialas. Taip pat svarstome galimybę eksportuoti sausus stručio mėsos gaminius“, - svarsto stručių augintojas.

Jo vertinimu, yra dar ir vidinių rezervų – pagerinti odos žaliavos kokybę, stručių šėrimo veksmingumą.

Veisimo problemos

Laubscher Coetzee, auginantis stručius netoli Oudtshoorno, sakė, kad per pastaruosius du poravimosi sezonus stručio jauniklių produktyvumas buvo mažesnis nei įprastai, be to, kai kurie veisėjai pranešė, kad kiaušinių gamyba sumažėjo iki 60 proc., o išsiritusių jauniklių – 50 proc.

„Neaišku, kodėl taip nutinka, bet įtariu, kad tai gali būti dėl vėsaus ir drėgno oro, kurį patyrėme šį sezoną“, - svarsto L. Coetzee ir produria, jog veisimosi sezonas paprastai trukdavo nuo balandžio iki gruodžio, o jie nusprendė nebeveisti lapkritį, kad stručiai galėtų gerai pailsėti prieš prasidedant kitam veisimosi sezonui. Jis mano, jog sumažėjusi jauniklių populiacija turės įtakos ir kitą sezoną skerdžiamų stručių skaičiui.

Apie kompaniją

„Cape Karoo International (CKI)“, susijungus „Klein Karoo International“ ir „Mosstrich“, yra pasaulyje pirmaujanti stručių odos, plunksnų ir mėsos gamintoja. Kompanijos istorija tęsiasi iki 1860 m., kai Klein Karoo vietovėje prasidėjo komercinis stručių auginimas.

Šiandien CKI išlaiko tūkstančius darbo vietų įvairiuose ūkiuose, dviejose moderniausiose odos raugyklose, keturiose stručių ir žvėrienos skerdyklose bei plunksnų apdorojimo įmonėje. Ši naujoviška įmonė turi daugiau nei 200 stručių augintojų akcininkų, kurie ir tiekia bendrovei savo auginamą produkciją.

Stručiai Lietuvoje

„Ūkininko patarėjas“ rašė apie Vilniaus rajone, Barbiškių kaime esantį Aleksandro Skliaro ūkį. Apie porą šimtų paukščių auginantis ūkininkas rinkai tiekia stručių kiaušinius, jauniklius, plunksnas, mėsą, odą ir taukus.

Stručių auginimo verslas Lietuvoje nėra populiarus, išlieka ganėtinai egzotiškas. Štai „Širvintų kraštas“ konstatuoja: „Pastaraisiais metais besidominčių stručių auginimu ūkininkų liko labai mažai – šis verslas Lietuvoje beveik sunyko. Stručius auginti nėra sudėtinga, daug sunkiau juos parduoti, todėl per pastaruosius penkerius metus ūkininkai vienas po kito stručius išpardavė ir šio verslo atsisakė“.

Stručių augintojų facebook grupėje rašoma, jog stručio jauniklis kainuoja 250 eurų, suaugusio stručio kaina gali siekti ir 800 eurų. Čia teigiama, jog afrikiniams stručiams auginti jokių aplinkosaugininkų leidimų nereikia, tačiau taikomi specifiniai reikalavimai.

 

Parengė Ričardas Čekutis
 

Dalintis