Ashburn +18,3 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023
Ashburn +18,3 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023

Sumaištis grūdų rinkoje

2023/03/11


Šiemetės grūdų supirkimo kainos nebegrįžta į pernykštes aukštumas. Statistikos duomenimis, grūdų ir rapsų supirkimo kainos kiekvieną savaitę kinta skirtingai. Labiausiai pinga rapsai. Grūdus sandėliuojantys ūkininkai suvokia, kad šie metai jiems nebus lengvi.

Kito nevienodai

Grūdų ir rapsų supirkimo kainos žemdirbių nebelepina. Žemės ūkio duomenų centras informavo, kad vasario 13–19 d. mūsų šalies grūdų supirkimo įmonėse kviečiai buvo superkami vidutiniškai po 283,59 Eur/t. Palyginus su pernai tuo pačiu laikotarpiu, kaina yra padidėjusi 10 proc. Šiek tiek pakilo II klasės pašarinių miežių supirkimo kaina. Ji siekė 244,37 Eur/t.

Šių metų vasario 06–12 d. II klasės pašariniai miežiai buvo superkami 5,41 proc. pigiau. Kvietrugiai buvo superkami vidutiniškai po 311,02 Eur/t. Jų kaina buvo 7,38 proc. didesnė, palyginus su prieš savaitę buvusia kaina, ir 15,31 proc. aukštesnė negu prieš metus atitinkamu laikotarpiu. Labiausiai kito rapsų supirkimo kaina. Analizuojamu laikotarpiu rapsai buvo superkami vidutiniškai po 564,83 Eur/t – atitinkamai 8,43 proc. ir 17,02 proc. mažesne kaina negu prieš savaitę ir metus.

Papuolė į kainų žirkles

„Ūkininko patarėjo“ kalbinti žemdirbiai neslėpė – labiausiai išlošė tie, kurie didžiausią dėmesį skyrė rizikų valdymui ir nepasidavė emocijoms. Ir šie metai žemdirbiams jau bus kitokie. Širvintų r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Purvaneckas tvirtino, kad didžioji dalis rajono ūkininkų pernykštį derlių jau pardavė. Grūdus sandėliuoja tik vienas kitas.

Nemenką dalį grūdų aruoduose laiko Aurimas Inčiūra. Jis atviravo, kad dabartinės grūdų supirkimo kainos jo netenkina. „Lauksiu geresnio momento, nes derlius išaugintas brangiai. Pernai, kai prasidėjo karas, grūdų kaina buvo smarkiai pakilusi. Biržose ji siekė daugiau nei 400 Eur/t. Tikiuosi, kad grūdų supirkimo kainos dar pakils“, – vylėsi A. Inčiūra.

Šiek tiek grūdų sandėliuoja ir to paties rajono ūkininkas Jonas Drazdas. „Tęsiantis karui ir neišbrendant iš energetinės krizės, grūdų kainų nuspėti neįmanoma. Matome, kad jos krenta, o ūkininkai yra papuolę į kainų žirkles. Tad gyvename nežinioje ir dabar spėlioti, kas bus, – neįmanoma“, – atviravo Širvintų r. ūkininkas.

Kitas šio rajono ūkininkas – Tomas Karpavičius, svarstė, ar žemyn besiritančios grūdų supirkimo kainos nepaskatins ūkininkų jų naudoti energijai išgauti. „Girdžiu, kad kai kurių rajonų ūkininkai, mažėjant grūdų supirkimo kainoms, kurui naudoja avižas, turinčias daug ląstelienos. Avižas maišo su granulėmis ir jas degina. Tik gal grūdų išeiga išeina didesnė. Gal jie suskaičiuoja, gal jiems toks kūrenimas pigesnis?“ – svarstė jaunas vyras.

Pasiryžę laukti

Rokiškio r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Petkevičius ŪP paminėjo, kad prieš 7 metus kai kurie jų rajono ūkininkai, turintys granulinius katilus, kurui naudojo pabiras, nuovalas, prastesnės kokybės avižas. „Dabar grūdais niekas katilų nebekūrena ir nesiruošia kūrenti. Grūdams pagaminti yra naudojami brangūs energetiniai ištekliai. Todėl nesvarbu, kad grūdų supirkimo kainos yra mažos, grūdai ūkininkams yra gerokai brangesni“, – tikino Rokiškio r. ūkininkų lyderis.

M. Petkevičius išsakė savo rajono žemdirbių, laikančių aruoduose grūdų, poziciją – nesvarbu, kad dabar grūdai yra pigūs, yra kur juos sandėliuoti ir yra kantrybės laukti tiek laiko, kiek reikės, kol jie pabrangs. „Žemdirbiai tikisi, kad ateityje grūdų supirkimo kainos bus didesnės. Gal tai bus po pusmečio, gal – vėliau. Jie yra pasiruošę laukti ir brangių grūdų už dabartinę kainą parduoti nesiruošia“, – pabrėžė M. Petkevičius.

Mažos grūdų kainos į neviltį varo Vilniaus r. ūkininką Vac­lovą Kapočių. Vyras ŪP teigė, kad pagauti pačios aukščiausios grūdų pardavimo kainos jam nepavyko. „Net sapnuose nesapnavau, kad grūdų supirkimo kainos sumažės perpus. Neparduosiu grūdų pigiai. Skolų neturiu, ūkio biudžetas – subalansuotas, pinigų čia ir dabar man nereikia, todėl lauksiu“, – atviravo Vaclovas.

Valstybei nerūpi

Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Dainius Sabulis sakė, kad jis pats ir ūkininkai turi neparduotų kviečių, kai kurie – ir rapsų. „Visą laiką grūdus laikydavome iki pavasario ir būdavo gerai, o dabar situacija yra sudėtinga. Manau, grūdų rinka šiek tiek atsistatys, bet nestipriai“, – vylėsi D. Sabulis. Jis teigė įžvelgiantis ir tokios situacijos priežastis – kiekvieną rytą prie elevatoriaus atvažiuoja 10–15 grūdais pakrautų mašinų su ukrainietiškais arba lenkiškais numeriais.

„Tie patys supirkėjai, kurie mus mėgsta vadinti partneriais, turėtų pradėti vertinti vietinę produkciją, o ne greitą versliuką, dėl kurio grūdų kainos krenta žemyn. Grūdai iš Ukrainos pasklido po visą Europą, o turėjo būti išvežti į trečiąsias šalis. Tačiau išvežimas nebuvo tinkamai sureguliuotas. Mūsų valstybė nieko dėl to nedaro – jai niekas nerūpi. Juk grūdai ne Europos Sąjungos vartotojams užauginti. Lenkai dėl to jau protestuoja, net kelius blokuoja, o mūsų valstybėje – ramu“, – ŪP problemas kėlė D. Sabulis.

To paties rajono ūkininkas Mantas Župerka taip pat netryško optimizmu ir teigė nemanąs, kad situacija pagerės. „Jei būtume žinoję, viską būtume pardavę javapjūtės metu. Dabar nepasakysiu, kokia tuo metu buvo supirkimo kaina, bet mes pralošėme mažiausiai 70 Eur/t. Atvirai kalbant, nesitikiu, kad situacija pagerės. Todėl praėjusią savaitę viską pardavėme – nėra ko laukti. Reikia pripažinti, kad Lietuvos rinką papildo ukrainietiški grūdai. Todėl matome, kad lietuviškų grūdų nereikia. Jei naujas derlius bus brangesnis, gal grūdus pirks atsargai. Tačiau niekas nežino, kaip bus“, – svarstė jis.

Nemoko vieno dalyko

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 28, 2023 m. kovo 9 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

 

ŪP korespondentė Jolita ŽURAUSKIENĖ

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/03/22

Seime svarstoma, ar drausti prekybininkams skirti baudas tiekėjams

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Ekonomikos ir inovacijų ministerijai tvirtinant, kad didžioji prekybos tinklų dalis atsisakė nepagrįstų baudų tiekėjams sutrikus prekių pristatymui, Konkurencijos tarybos atstovė teigia, kad iš tiekėjų sulaukiama ...
2023/03/22

Klaipėdos ir Kretingos rajonuose pareigūnai aptiko nelegalų tabako fabriką

Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai, bendradarbiaudami su Lietuvos policijos pareigūnais ir Klaipėdos apygardos prokuratūra, Klaipėdos ir Kretingos rajonuose aptiko nelegalų tabako fabriką ir sandėlį. Sulaikyta 11 asmenų – Lietuv...
2023/03/22

Juodalksnio bandomųjų želdinių matavimas

Valstybinės miškų tarnybos Miško genetinių išteklių skyriaus specialistai kasmet matuoja ir vertina miško medžių palikuonių bandomuosius želdinius.  
2023/03/22

Viceministras: valstybės paramą galės gauti daugiau smulkių šiltnamių ūkių

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Daržovių šiltnamiuose augintojams prašant dosnesnės valstybės paramos, žemės ūkio viceministras sako, kad dabar į ją galės pretenduoti ir mažesnių šiltnamių savininkai. Paulius Astrauskas sako, kad m...
2023/03/22

Siekiama stiprinti pieno pardavėjų derybines galias

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) inicijuoja Pieno įstatymo projekto pakeitimus, siekdama iš esmės išspręsti problemas, kurias dėl smarkiai kritusių pieno supirkimo kainų patiria pieno pardavėjai. Esminė nuostata – atsisakyti žalio ...
2023/03/22

Trąšas naudokime atsakingai

Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) akcentuoja, kad trąšas į žemę reikia berti saikingai, atsakingai ir laikantis gamintojų rekomendacijų arba tręšimo grafiko. Taip pat ūkininkams primena, kad galima naudoti tik į Identifikavimo...
2023/03/22

Europos Komisija pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus

Šiandien Europos Komisija (EK) pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus. Šis pasiūlymas suteiks vartotojams daugiau aiškumo, jie galės būti tikresni, kad tai...
2023/03/22

Lietuvos ir Jungtinės Karalystės žemės ūkio ministrai vienija pastangas dėl Ukrainos ir skatina šalių bendradarbiavimą

Žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko susitikime su Jungtinės Karalystės maisto, žemės ūkio ir žuvininkystės ministru Marku Spenceriu Londone aptartos Europos Sąjungos sankcijos Rusijai, prekyba kalio trąšomis ir kiti svarbūs klausimai.
2023/03/22

Neplaninis patikrinimas UAB „Ekologistika“

Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) šiuo metu atlieka neplaninį UAB ,,Ekologistika“ patikrinimą dėl aplinkos apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų laikymosi. Aplinkosaugininkai atkreipia dėmesį, kad įmonė per kelis metus...