Ashburn +28,6 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 1 Bir 2023
Ashburn +28,6 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 1 Bir 2023

Sunkiausia bulvių liga – maras

2023/03/26


Bulvių maras – baisi pasėlius ir derlių niokojanti liga. Ji pažeidžia visas augalo dalis: lapus, lapkočius, stiebus, ūglius ir gumbus. Kaip ją atpažinti ir kas gi padėtų jos išvengti?

Kaip atpažinti?

Atpažinti marą galima iš ant lapų susidarančių mažų, netaisyklingos formos, vandeningų, žalsvų dėmių. Šios dėmės greitai plečiasi ir virsta tamsiai pilkomis arba rudomis išplaukiančiomis dėmėmis. Esant didelei drėgmei, apatinėje lapų pusėje, susidariusių dėmių pakraščiuose, atsiranda baltas pūkuotas pelėsis. Tai yra pagrindinis bulvių maro požymis.

Susidarius palankioms sąlygoms, liga sparčiai plinta, apimdama vis naujus lapus ir stiebus, dėmės plečiasi, lapai ir stiebai ima pūti, galų gale augalas miršta. Po užsikrėtimo, priklausomai nuo oro sąlygų, ligos požymiai pradeda matytis po 4–10 dienų, o palankiu oru, ypač neatsparių marui veislėse, – net po 3 dienų.

Ant stiebų ir lapkočių išryškėja rudos ištęstos juostos, kurios pažeidžia šias augalo dalis, todėl maisto medžiagos nepatenka į gumbus. Užkrėstuose gumbuose susidaro netaisyklingos, rusvos ar rausvai violetinės vandeningos dėmės, yra pažeidžiamas gumbo minkštimas. Perpjovus gumbus matosi grūdėtas puvinys.

Bulvių maras daugiausia plinta vešliuose, neprižiūrimuose pasėliuose. Plitimo spartumas priklauso nuo santykinio oro drėgnumo ir temperatūros. Tobuliausios sąlygos plisti marui yra didelis oro drėgnumas (90–100 proc.) ir prasidėję vasariški karščiai (20 °C ir daugiau).

Apsaugos priemonės

Apsaugoti pasėlius galima taikant profilaktines apsaugos priemones, t. y. fungicidus, arba rinktis naujos kartos atsparias bulvių marui veisles  – ‘Acoustic’ (https://seklinesbulves.lt/acoustic) , ‘Alouette’ (https://seklinesbulves.lt/alouette), iš dalies atsparią ‘Camelia’  (https://seklinesbulves.lt/camelia) bei ‘Colomba’ (https://seklinesbulves.lt/colomba).

Derlių apsaugoti patariama ir prieš nuimant derlių. Likus mažiausiai 2–3 savaitėms iki bulviakasio reikia nupjauti bulvienojus ir išvežti iš lauko. Nukasus derlių ligotus bulvių gumbus reikia surinkti iš lauko ir sunaikinti, taip pat saugoti, kad apkrėstieji nepatektų su derliumi į sandėliavimo patalpas.

Svarbiausia ligos prevencija – ligoms atsparių, kokybiškų, sertifikuotų sėklų įsigijimas ir sodinimas. Sertifikuojant bulvės yra tikrinamos nuo pagrindinių ir stipriausiai derlių pažeidžiančių bei labiausiai plintančių ligų.

Fungicidus reikia naudoti pagal specifikacijas – ūkininkams yra skirtos profesionalios, o mėgėjams – mėgėjiškos apsaugos priemonės. Jas įsigyti galima specializuotose parduotuvėse, kur konsultantai pataria ir parenka atitinkamas apsaugos priemones.

Prof. habil. dr. Zenonas Dabkevičius rekomenduoja pirmus purškimus atlikti taip:

  • ankstyvose bulvių vystymosi stadijose, kai lapija nėra vešli, naudoti kontaktinius fungicidus kas 5–10 dienų;
  • sparčiausio bulvių augimo metu purkšti sisteminius fungicidus ne daugiau 2–3 kartus kas 10–14 dienų;
  • po žydėjimo, esant palankioms oro sąlygoms marui plisti, reikėtų naudoti translaminarinius fungicidų mišinius arba kontaktinius fungicidus – kas 5 dienas.

Pagal galimybes patartina naudoti fungicidus su skirtingomis veikliosiomis medžiagomis, kad neišsivystytų atsparumas šioms apsaugos priemonėms.

Auginkime sveikas, ligų nepažeistas bulves, taip apsaugodami savo ir kaimyno derlių. Gausaus Jums derliaus!

Atminkite, kad mažiau yra daugiau! Tad visada rinkitės kokybiškas ir sertifikuotas sėklines bulvių veisles. Sertifikuotos sėklinės bulvės garantuoja, kad gumbai bus neužkrėsti ligomis bei duos sveiką ir kokybišką derlių. Sertifikuotų sėklinių bulvių galite įsigyti internetu https://seklinesbulves.lt/, tiesiog išsirenkate mėgstamą veislę, įsidedate norimą kiekį į krepšelį, pasirenkate pristatymą kurjeriu ar atsiėmimą VFARM ūkyje ir, apmokėję, ramiai laukiate pavasario!

www.seklinesbulves.lt – su meile viskas apie bulves

 

Rugilė GIKARĖ, Petro VASILIAUSKO bulvių sėklininkystės ūkio VFARM atstovė

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/06/01

Europos ūkininkai – prieš Gamtos atkūrimo įstatymą

Šiandien, birželio pirmąją, Briuselyje buvo surengta greita akcija (flešmobas). Ja norėta parodyti, kad pagal siūlomą reglamentavimą Europos paveiksle ūkininkui nelieka vietos.
2023/06/01

Girdiškės pasididžiavimas – unikalūs bažnyčios altoriai

Šilalė („Šilalės artojas“). Vos kelias dešimtis gyventojų turinti Girdiškė nuo se­no garsėja Švenčiausiosios Mergelės Marijos Snieginės baž­nyčia. Legendomis api­pintas ne tik jos pavadini...
2023/06/01

Baltijos valstybių užgrobimo byla JAV Kongrese 1953 metais – ką prisimename?

Prieš 70 metų Jungtinėse Amerikos Valstijose valstybiniu lygiu buvo plačiai tirta komunistinės SSRS įvykdyta Baltijos valstybių okupacija 1940 m. ir jos aplinkybės. Apie tai Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Lietuvių išeivijos inst...
2023/06/01

Vaikų apsauga socialiniuose tinkluose: 5 moksliniais tyrimais paremti patarimai

Birželio 1 d. minima Tarptautinė vaikų gynimo diena kasmet primena pareigą ginti mažųjų interesus ne tik realiame, bet ir virtualiame pasaulyje. Ekspertai sako, kad vaikų auklėjimo sėkmės receptas slypi pusiausvyroje tarp švietimo ir protin...
2023/06/01

Nuo birželio 1 d. įmokos „Sodrai“ grynaisiais pinigais – tik „Perlo“ terminaluose

Nuo birželio 1 d. nebelieka galimybės įmokų „Sodrai“ mokėti grynaisiais pinigais Lietuvos pašte. Įmokas „Sodrai“ grynaisiais pinigais galima sumokėti „Perlo“ terminaluose.
2023/06/01

Seimas pradeda apkaltos procesą Seimo nariui P. Gražuliui

Seimas nusprendė pradėti apkaltos procesą Seimo nariui Petrui Gražuliui ir kreiptis į Konstitucinį Teismą išvados, ar šio parlamentaro konkretūs veiksmai, nurodyti Seimo specialiosios tyrimo komisijos išvadoje, prieštar...
2023/06/01

VDU Žemės ūkio akademija ir AB „Kauno grūdai“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį

Siekiant abipusiškai naudingos strateginės partnerystės verslo, mokslo, studijų srityse Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) kanclerė prof. Astrida Miceikienė ir AB „Kauno Grūdai“ generalinis direktorius...
2023/06/01

Lenkų ūkininkams apmaudu, kad kaip lietuviai negaus subsidijų už pieną

Lenkijos agrosektoriaus žiniasklaida jau rašo apie šalies ūkininkų apmaudą išgirdus, kad Europos Komisija ruošia pagalbos schemą Lietuvos ir Latvijos pieno gamintojams, tačiau Lenkija yra paliekama už borto.
2023/06/01

„BIOVELA Group“ augino rinkos dalį ir pardavimų pajamas

Mėsos perdirbimo įmonių grupė „BIOVELA Group“ praėjusiais metais ir toliau augino pardavimo pajamas, kurios didėjo 36 proc. ir pasiekė 234 mln. eurų.