Ashburn +15,8 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024
Ashburn +15,8 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024

Sunkiausia bulvių liga – maras

2023/03/26


Bulvių maras – baisi pasėlius ir derlių niokojanti liga. Ji pažeidžia visas augalo dalis: lapus, lapkočius, stiebus, ūglius ir gumbus. Kaip ją atpažinti ir kas gi padėtų jos išvengti?

Kaip atpažinti?

Atpažinti marą galima iš ant lapų susidarančių mažų, netaisyklingos formos, vandeningų, žalsvų dėmių. Šios dėmės greitai plečiasi ir virsta tamsiai pilkomis arba rudomis išplaukiančiomis dėmėmis. Esant didelei drėgmei, apatinėje lapų pusėje, susidariusių dėmių pakraščiuose, atsiranda baltas pūkuotas pelėsis. Tai yra pagrindinis bulvių maro požymis.

Susidarius palankioms sąlygoms, liga sparčiai plinta, apimdama vis naujus lapus ir stiebus, dėmės plečiasi, lapai ir stiebai ima pūti, galų gale augalas miršta. Po užsikrėtimo, priklausomai nuo oro sąlygų, ligos požymiai pradeda matytis po 4–10 dienų, o palankiu oru, ypač neatsparių marui veislėse, – net po 3 dienų.

Ant stiebų ir lapkočių išryškėja rudos ištęstos juostos, kurios pažeidžia šias augalo dalis, todėl maisto medžiagos nepatenka į gumbus. Užkrėstuose gumbuose susidaro netaisyklingos, rusvos ar rausvai violetinės vandeningos dėmės, yra pažeidžiamas gumbo minkštimas. Perpjovus gumbus matosi grūdėtas puvinys.

Bulvių maras daugiausia plinta vešliuose, neprižiūrimuose pasėliuose. Plitimo spartumas priklauso nuo santykinio oro drėgnumo ir temperatūros. Tobuliausios sąlygos plisti marui yra didelis oro drėgnumas (90–100 proc.) ir prasidėję vasariški karščiai (20 °C ir daugiau).

Apsaugos priemonės

Apsaugoti pasėlius galima taikant profilaktines apsaugos priemones, t. y. fungicidus, arba rinktis naujos kartos atsparias bulvių marui veisles  – ‘Acoustic’ (https://seklinesbulves.lt/acoustic) , ‘Alouette’ (https://seklinesbulves.lt/alouette), iš dalies atsparią ‘Camelia’  (https://seklinesbulves.lt/camelia) bei ‘Colomba’ (https://seklinesbulves.lt/colomba).

Derlių apsaugoti patariama ir prieš nuimant derlių. Likus mažiausiai 2–3 savaitėms iki bulviakasio reikia nupjauti bulvienojus ir išvežti iš lauko. Nukasus derlių ligotus bulvių gumbus reikia surinkti iš lauko ir sunaikinti, taip pat saugoti, kad apkrėstieji nepatektų su derliumi į sandėliavimo patalpas.

Svarbiausia ligos prevencija – ligoms atsparių, kokybiškų, sertifikuotų sėklų įsigijimas ir sodinimas. Sertifikuojant bulvės yra tikrinamos nuo pagrindinių ir stipriausiai derlių pažeidžiančių bei labiausiai plintančių ligų.

Fungicidus reikia naudoti pagal specifikacijas – ūkininkams yra skirtos profesionalios, o mėgėjams – mėgėjiškos apsaugos priemonės. Jas įsigyti galima specializuotose parduotuvėse, kur konsultantai pataria ir parenka atitinkamas apsaugos priemones.

Prof. habil. dr. Zenonas Dabkevičius rekomenduoja pirmus purškimus atlikti taip:

  • ankstyvose bulvių vystymosi stadijose, kai lapija nėra vešli, naudoti kontaktinius fungicidus kas 5–10 dienų;
  • sparčiausio bulvių augimo metu purkšti sisteminius fungicidus ne daugiau 2–3 kartus kas 10–14 dienų;
  • po žydėjimo, esant palankioms oro sąlygoms marui plisti, reikėtų naudoti translaminarinius fungicidų mišinius arba kontaktinius fungicidus – kas 5 dienas.

Pagal galimybes patartina naudoti fungicidus su skirtingomis veikliosiomis medžiagomis, kad neišsivystytų atsparumas šioms apsaugos priemonėms.

Auginkime sveikas, ligų nepažeistas bulves, taip apsaugodami savo ir kaimyno derlių. Gausaus Jums derliaus!

Atminkite, kad mažiau yra daugiau! Tad visada rinkitės kokybiškas ir sertifikuotas sėklines bulvių veisles. Sertifikuotos sėklinės bulvės garantuoja, kad gumbai bus neužkrėsti ligomis bei duos sveiką ir kokybišką derlių. Sertifikuotų sėklinių bulvių galite įsigyti internetu https://seklinesbulves.lt/, tiesiog išsirenkate mėgstamą veislę, įsidedate norimą kiekį į krepšelį, pasirenkate pristatymą kurjeriu ar atsiėmimą VFARM ūkyje ir, apmokėję, ramiai laukiate pavasario!

www.seklinesbulves.lt – su meile viskas apie bulves

 

Rugilė GIKARĖ, Petro VASILIAUSKO bulvių sėklininkystės ūkio VFARM atstovė

Dalintis
2024/04/22

Jurginių išvakarėse – žiemos sugrįžimas

Jurginių išvakarėse į Lietuvą sugrįžo žiema. Pirmadienį sniegas, šlapdriba ir lietus maišėsi tarpusavyje, lydimi smarkoko ir šalto vėjo. Mišrūs krituliai nesiliovė iki vakaro. Ūkininkams vėl nemalonus gamtos pok&...
2024/04/22

Mėsa ir paukštiena prekiaujantiems gyventojams supaprastinta pajamų apskaita – tik e. būdu

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad individualią veiklą su pažyma ar verslu liudijimu vykdantys gyventojai, kurie turgavietėse ir viešose prekybos vietose prekiauja mėsa, paukštiena ir jų gaminiais, nuo gegužės 1 d. ...
2024/04/22

D. Trumpa: pasitraukus „Fonterrai“ naujo investuotojo „Rokiškio sūris“ neieškos

Iš vienos didžiausių pieno perdirbimo įmonių „Rokiškio sūris“ pasitraukus 10 proc. jos akcijų turėjusiai strateginei investuotojai – didžiausiai pasaulyje pieno eksportuotojai – Naujosios Zelandijos „Fon...
2024/04/22

Vietos maisto produktai – mūsų stiprybė, kurią mokomės įvaldyti

(VDU ŽŪA langas) Gyvename sparčiai kintančiomis išorinės aplinkos sąlygomis. Pokyčius spartina kompleksas priežasčių, tarp kurių – klimato kaita ir neatsinaujinančių išteklių brangimas; geopolitinė aplinka, galinti transformuot...
2024/04/22

Per savaitę pigo nafta ir šoktelėjo elektros energijos kainos

Praėjusią savaitę didmeninės elektros kainos Lietuvoje pakilo net 186,8 proc. – iki 78,6 Eur/MWh, po ankstesnę savaitę fiksuotų rekordiškai žemų kainų – 27,4 Eur/MWh. Elektra brango visame Baltijos jūros regione. Kainų kilimui į...
2024/04/22

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų lai...
2024/04/22

VRK parengė informaciją apie rinkimus ir referendumą lengvai suprantama kalba

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), siekdama užtikrinti informacijos apie rinkimus sklaidą kiekvienai rinkėjų grupei, parengė ir išleido specialų leidinį supaprastinta kalba (ang. Easy to Read).
2024/04/22

Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui

Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksniais, aplinkos poveikiu, mityba. Šiuo metu daug dėmesio teikiama žarnyno mikroflorai ir vitaminui D. „Vitamin...
2024/04/22

„Galinta“ įmonių grupei – 14,8 mln. eurų injekcija

„Citadele“ bankas ir viena didžiausių grikių kruopų, dribsnių, ryžių bei kitų kruopų gamintojų ir prekybininkių Baltijos šalyse, įmonių grupė „Galinta“, susitarė dėl 14,8 mln. eurų finansavimo. Lėšos  bus...