Neseniai įvykusioje specializuotoje avininkystės parodoje žiūrovai susidomėję stebėjo, kaip Audronės Naruševičės dresuoti aviganiai pievoje ganė avis. Ji vienintelė Baltijos šalyse yra šunų ganymo teisėja ir trenerė. Audronė su vyru Vyteniu gyvena Varėnos rajono Krūminių kaime, ūkininkauja, laiko 15 melžiamų karvių, prieauglio, daugiau nei 30 škudų veislės avių, turi borderkolių šunų veislyną „Unikalus greitis“.
Audronė ir jos šutvė – avių ganytojai.Ūkininkaujanti šunų dresuotoja A. Naruševičė užaugo Kaune, tačiau ją visą laiką traukė kaimo ramybė ir gamtos grožis. Tad studijas tuometėje Veterinarijos akademijoje ji pasirinko neatsitiktinai, tapo gyvulininkystės technologijų specialiste. Kaimo trauka nugalėjo – Audronė su vyru įsikūrė jo gimtinėje Krūminių kaime.
A. Naruševičė „Ūkininko patarėjui“ pasakojo, kad jai visą laiką patiko šunys, su savo gražuoliais keturkojais teko dalyvauti šunų vikrumo varžybose. Prieš septynerius metus Audronė pakeitė savo veiklos trajektoriją ir nutarė mokyti šunis ganyti avis. Pirmieji užsiėmimai vyko Lenkijoje, ten ji važiavo į aviganių dresavimo treniruotes, sėmėsi patirties, bendravo su treneriais iš užsienio. Yra parengti ganymo testai ir egzaminų taisyklės. Smalsiai ir darbščiai Audronei pavyko viską nesunkiai įveikti, dabar ji – kvalifikuota avių ganymo su šunimis teisėja, Lietuvos kinologų draugijos narė, prieš ketverius metus jai suteikta dresuotojos kvalifikacija. Ji kasmet po keletą kartų dalyvauja tarptautinėse avių ganymo su šunimis varžybose, yra pelniusi daug prizų.
Audronė suspėja suderinti treniruotes ir ūkininkavimą, sakė, jei nori tobulėti, turi daug dirbti, domėtis, eiti tik pirmyn. Dresuotoja pasakojo, kad šunų charakteriai, elgsena, būdas yra skirtingi, todėl reikia ne tik žinių, bet ir įgūdžių. Pirmiausia žmogus turi išmokti treniruoti šunis, žinoti taisykles, o tik paskui gali pradėti dresuoti būsimus pagalbininkus, mokyti juos ganyti avis. Keturkojai piemenys yra populiarūs Europoje, jie puikūs pagalbininkai avių augintojams.
Nuo 2015 m. A. Naruševičė ėmėsi jai patinkančios veiklos: treniruoja šunis, juos moko ganyti avis, rengia parodomuosius užsiėmimus, su savo vikriais borderkolių veislės aviganiais vyksta į tarptautines varžybas.
Avių ganymo su šunimis teisėja vardijo, kokios yra pagrindinės komandos keturkojams piemenims: nubėgti ir į būrį surinkti avis, atvaryti jas iki vedlio, posūkiai – iš kairės, iš dešinės (į kurią pusę šuo turi pasukti avis), sustojimo komanda, kad avys sustotų ir palauktų. Šunims komanduojama per atstumą angliškai, paskui sušvilpiama švilpuku. Aviganiai visų komandų mokomi tik angliškai, mat dažnai tenka vykti į tarptautines varžybas užsienyje. Keturkojis piemuo visada klauso vedlio komandų, padeda iki ganyklos nuginti avis, jei reikia, vakare parvaro jas arčiau namų, išsiblaškiusias, atsiskyrusias avis suvaro į bandą. Po kurio laiko šunys jau žino tuos pačius maršrutus, neleidžia avims paklysti, išsibėgioti, stropiai atlieka savo pareigas. Treniruoti keturkojai nekandžioja avių, jų veltui nevaiko.
Ganyti avis mokomi 9–10 mėnesių aviganiai šunys. Juos išmokyti visų komandų galima per 3 mėnesius. Avių ganymo su šunimis teisėja Audronė ne tik treniruoja keturkojus, bet ir padeda ūkininkams iš užsienio įsigyti jau išmokytų šunų – keturkojų piemenų. Treniruotas avių ganytojas kainuoja nuo 3 iki 10 tūkst. Eur.
Audronė yra įkūrusi veislyną „Unikalus greitis“. Laiko tris borderkolių veislės kales ir vieną šunį. Tai – iš Škotijos kilę šunys, pasaulyje itin vertinami kaip puikūs aviganiai. Šunų veisimas – Audronės hobis. Savo senelių sodyboje Panemunio kaime prie Birštono šunų ganymo teisėja ir trenerė Audronė rengia mokymus, vyksta šunų ganymo treniruotės. Atvažiuoja nemažai miestiečių, kurie laiko aviganius. Atvykusiems pramogautojams smagu kaime praleisti laisvalaikį, dresuoti savo šunis.
Ūkininkė A. Naruševičė kartu su vyru Vyteniu deklaruoja 70 ha žemės, didžioji dalis turimų plotų skirta ganykloms ir pievoms, augina ir grūdinių kultūrų. Laiko 30 škudų veislės avių, tris gražuoles alpakas, 15 melžiamų karvių ir prieauglio. Savo piendaves Audronė vadina šeimos maitintojomis. Iš jų pieno gamina 27 rūšių sūrius ir veža parduoti į turgų. Ūkininkė pasakojo, kad savo karvutėms duoda tik kokybiškų pašarų, perka mineralų, papildų. Skanus ir sveikas pienas – ant karvės liežuvio. Ji pati rūpinasi savo bandos gerinimu, karvėms parenka tik kokybišką bulių spermą.
A. Naruševičės darbo diena prasideda anksti ryte. Jai ūkininkauti labai patinka, įsisuko į darbų ratą, viskas tapo įprastu kasdieniu ritualu. Kai šeštadieniais važiuoja į turgų parduoti šviežių sūrių, tada karvutes pamelžia vyras. Jis Audronę išleidžia ir į tarptautines varžybas, prižiūri ūkį. Gardžius sūrius gaminti Audronę išmokė jos teta Audronė Kazlauskienė iš Ukmergės r.
Ūkininkė gamina 27 rūšių sūrius.Gyvulininkystės technologijų specialistė A. Naruševičė anksčiau dirbo sėklintoja, sėklino karves. Dabar šiam darbui neužtenka laiko. Apsiavusi guminius batus su malonumu brenda į pievas ir ganyklas, džiaugiasi savo karvėmis, škudėmis, o kiek adrenalino ir džiugesio jai suteikia borderkolių veislės aviganiai, kuriuos ji vadina savo šutve. Audronė prasitarė, kad jai nepatinka eiti į pobūvius, mieliau su savo keturkojais piemenimis važiuoja į tarptautines varžybas, susitinka su bendraminčiais, semiasi patirties.
Autorės ir Audronės NARUŠEVIČĖS nuotraukos
2022.09.23
Aldona SIREIKIENĖ ŪP korespondentėSusijusios temos - skaitykite: škudų veislės avys, borderkoliai, Audronė Naruševičė, avių ganymas su šunimis