Derybininkai susitarė nustatyti privalomus maisto atliekų mažinimo tikslus, kurie turi būti pasiekti nacionaliniu lygmeniu iki 2030 m. gruodžio 31 d.
Sutarta, kad maisto perdirbimo ir gamybos sektoriuje atliekų kiekis turi būti sumažintas 10 proc., o vienam gyventojui tenkančias atliekas mažmeninės prekybos, restoranų, maitinimo paslaugų ir namų ūkių sektoriuose – 30 proc. Šie tikslai būtų apskaičiuoti pagal metinį 2021–2023 m. vidurkį. ES šalys turėtų imtis priemonių siekdamos užtikrinti, kad ekonominės veiklos vykdytojai, atliekantys svarbų vaidmenį maisto atliekų prevencijos ir susidarymo srityje, sudarytų palankesnes sąlygas dovanoti neparduotą maistą, kuris yra saugus vartoti žmonėms.
Pagal susitarimą ES šalys turėtų sukurti gamintojo atsakomybės sistemas, pagal kurias gamintojai, tiekiantys tekstilės gaminius ES šalyje, turėtų padengti jų surinkimo, rūšiavimo ir perdirbimo išlaidas praėjus 30 mėnesių nuo direktyvos įsigaliojimo. Šios nuostatos būtų taikomos visiems gamintojams, įskaitant tuos, kurie naudojasi elektroninės prekybos priemonėmis, nepriklausomai nuo to, jie yra įsisteigę ES šalyje ar už ES ribų. Labai mažos įmonės turėtų atitikti didesnės gamintojo atsakomybės reikalavimus po 12 mėnesių.
Naujosios taisyklės būtų taikomos tokiems produktams, kaip drabužiai ir aksesuarai, avalynė, antklodės, patalynė ir virtuvės skalbiniai, užuolaidos, kepurės. Parlamento iniciatyva ES šalys taip pat gali sukurti didesnės gamintojo atsakomybės sistemas čiužinių gamintojams.
Derybininkai taip pat susitarė, kad valstybės narės, nustatydamos finansinius įnašus į didesnės gamintojo atsakomybės sistemas, turėtų atsižvelgti į itin sparčiosios ir greitosios mados praktiką.
2030 m. maisto atliekų mažinimo tikslai, pirmąkart nustatyti ES lygiu
Gamintojai padengs tekstilės atliekų surinkimo, rūšiavimo ir perdirbimo išlaidas
ES kasmet susidaro 60 mln. t maisto atliekų ir 12,6 mln. t tekstilės atliekų
Parlamentas ir Taryba sudarė išankstinį susitarimą per antrąjį svarstymą. Dabar tikimasi, kad Taryba oficialiai priims savo poziciją, kurią EP galės patvirtinti per antrąjį svarstymą.
Kiekvienais metais ES susidaro beveik 60 milijonų tonų maisto atliekų (132 kg vienam asmeniui) ir 12,6 milijono tonų tekstilės atliekų. Vien drabužiai ir avalynė sudaro 5,2 mln. t atliekų, o tai atitinka 12 kg atliekų vienam asmeniui per metus. Apskaičiuota, kad į naujus produktus pasaulyje perdirbama mažiau nei 1 proc. visų tekstilės gaminių.
2023 m. liepą Komisija pasiūlė peržiūrėti ES taisykles dėl atliekų, skirtas maisto ir tekstilės atliekoms. Pagal galiojančias taisykles jau buvo reikalaujama, kad ES šalys iki 2025 m. sausio 1 d. įdiegtų atskirą tekstilės gaminių surinkimą.
EP informacija, parengė ŪP portalas
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos