Ashburn +22,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024
Ashburn +22,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024

Sutrypė Pieno įstatymą?

2023/02/04


Tauragės rajono Girininkų kaime ūkininkaujantis, pieninių karvių bandą laikantis Egidijus Kleinaitis, neapsikentė pieno supirkėjų savivalės ir ketvirtadienio rytą pieno išvežti jau nebedavė.

„Pieną parduodu „Žemaitijos pienui“. Į mūsų ūkį atvažiuoja bendrovės pienovežiai ir pieną išveža kas antrą parą. Atvažiavo ir šįryt, bet pieno nebedaviau. Uždariau savo pieninę ir dar traktorių užstačiau, kad nė į kiemą neįvažiuotų. Užtenka tyčiotis. Pasiūlė mokėti kur kas mažiau, nei buvo sutarta – kainą nustatė vienašališkai. Kadangi aš netyliu, man kaip malonę pasiūlė už pieno kilogramą 32 centus. Kitiems, kiek girdėjau – dar mažiau“, – piktinosi ūkininkas.

E. Kleinaitis turi 8 tonų šaldytuvą, pieną laikys jame, kol prisipildys. Kadangi iš savo karvučių per parą primelžia apie dvi ir daugiau tonų pieno, šaldytuvas prisipildyti netruks. O tuomet visą pieną išpils į griovį. Arba nuveš į miestą ir norintiesiems išdalys dykai.

„Gaila, kad būsiu priverstas taip elgtis, bet supirkėjų savivalei nenusileisiu. Dar prieš porą savaičių buvo kalba apie 36–37 ct/kg. Bet kai savo kvailą kainą paskelbė „Pienas LT“, kitos įmonės irgi tik 25–28 ct/kg pradėjo siūlyti. Už žemesnę kainą negu savikaina tikrai pieno neparduosiu, o įmonių, siūlančių protingą, ūkininkui palankią kainą, Lietuvoje šiuo metu nėra“, – „Ūkininko patarėjui“ tvirtino Tauragės r. ūkininkas.

Šiomis pieno krizės dienomis Tauragės r. pažangaus pienininkystės ūkio šeimininkui Egidijui Kleinaičiui pirmajam šalyje trūko žemdirbiška kantrybė.

E. Kleinaitis sakė, kad pritariamai linksėti galva, jei nesutinka, – ne jo būdui. Pasikalbantis, pabendraujantis su kitais nepatenkintais ūkininkais. Lyg ir ketintų ką nors daryti, protestuoti, bet ūkininkui Egidijui atrodo, kad dalis pieno gamintojų su supirkėjais vis dar bando slapta derėtis.

„Yra Pieno įstatymas, kurį supirkėjai pažeidžia, praktiškai jį sutrypė! Pagal įstatymą apie keičiamas (mažinamas) pieno supirkimo kainas mes, ūkininkai, turime būti įspėti prieš 30 dienų. Supirkėjai tvirtina mažinantys ne pieno supirkimo kainas, o piniginius priedus. Labai įdomu... Kodėl teisinėje valstybėje leidžiama pažeidinėti įstatymus, man sunku suprasti“, – ir piktinosi, ir apgailestavo ūkininkas, neatmetantis ir teisinio šios problemos sprendimo būdo.

Tauragės r. ūkininkas E. Kleinaitis savarankiškai ūkininkauja 13 metų, nuo 2010 metų yra Lietuvos juodmargių galvijų gerintojų asociacijos narys, nuo 2011 metų – asociacijos tarybos narys, aktyviai dalyvauja jos veikloje, yra vienas iš pagrindinių šios organizacijos rėmėjų. Ferma moderni, robotizuota – karves melžia robotai. 

 

ŪP korespondentė Dalia KARPAVIČIENĖ

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis