Columbus +11,1 °C Dangus giedras
Antradienis, 22 Spa 2024
Columbus +11,1 °C Dangus giedras
Antradienis, 22 Spa 2024

Asociatyvi 123rf nuotr.

Paukštynų siaubas – ne tik paukščių gripas, bet ir Niukaslio liga

2024/10/22


Pastaruoju metu daugiausia šnekama apie paukščių gripą, tačiau niekur neišnyko, milžiniškais nuostoliais paukštynams gresia ir Niukaslio liga. Naujausias atvejis – iš Švedijos. Apie jį spalio 21 d. pranešė šalies atsakingos institucijos. Niukaslio liga patvirtinta vištų dedeklių ūkyje šalies pietuose, Esterjotlando (Östergötland) lėne. Ne per seniausiai su šios infekcijos protrūkiu teko kovoti ir mūsų kaimynams lenkams.

Švedijos žemės ūkio valdyba (vyriausybės žemės ūkio ir maisto politikos srities ekspertų institucija, atsakinga už žemės ūkį ir sodininkystę) dėl Niukaslio ligos protrūkio nedelsdama nusprendė izoliuoti paukštyną, o 3 ir 10 km spinduliu aplink protrūkio židinį įvesti apribojimų zoną. Protrūkis įvyko įmonėje, kurioje laikoma apie 18 tūkst. vištų dedeklių. Visi gyvūnai bus nugaišinti, pastatai ir teritorija kruopščiai išvalyti bei dezinfekuoti. Atliekamas kontaktų tyrimas.

„Tai pirmas Niukaslio ligos atvejis komercinėje įmonėje šį sezoną. Paukščių gripo ir Niukaslio ligos plitimo rizika yra didesnė rudenį ir žiemą, nes virusai ilgiau išgyvena šaltyje", – pranešime spaudai sako Švedijos žemės ūkio valdybos infekcijų kontrolės pareigūnė Ella Sigvardsson.

Beveik visose ES šalyje taikoma vakcinacija

Niukaslio liga priskiriama prie tų, apie kurias būtina pranešti pagal Tarybos direktyvą 82/894/EEB. Ji taip pat įtraukta į Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacijos (WOAH) stebimų ligų sąrašą, nes gali plisti ypač sparčiai nepaisant sienų, sukelti rimtų socialinių ir ekonominių pasekmių.

Europos Komisija (EK) pažymi, kad tai labai patogeniška naminių ir kitų paukščių liga, kurią sukelia tam tikri paramiksovirusų (apvalkalėtųjų) šeimos virusai. Infekcijai būdingi kvėpavimo takų ir (arba) nervų sistemos požymiai, paukščiai iš dalies ar visai liaujasi dėti kiaušinius, jie deformuoti, paukščiai žalsvai vandeningai viduriuoja, audiniai aplink akis bei kaklą patinsta.

Infekcija plinta per tiesioginį kontaktą su išskyromis, ypač išmatomis, nuo užsikrėtusių paukščių arba netiesioginį kontaktą per užterštą pašarą, vandenį, įrangą, transporto priemones, žmones ir kt.

ES visos valstybės narės, išskyrus Švediją, Suomiją ir Estiją, taiko profilaktinio skiepijimo politiką. Italijoje iki šiol tik 2001 m. protrūkio metu buvo taikoma priverstinė vakcinacija.

Verta paminėti, kad Lietuvos paukštynuose taip pat taikoma vakcinacija.

Nesenas įvykis ir Lenkijoje

Tuo tarpu Lenkija Niukaslio ligos protrūkio šį pusmetį neišvengė. Patogenas buvo įsimetęs į naminių paukščių pulką Monkų valsčiuje, Palenkės vaivadijoje. Protrūkis Lenkijos nacionaliniame veterinarijos tyrimų institute (NVRI) patvirtintas rugsėjo 30 d., o spalio 1 d. apie jį pranešta WOAH.

Ligos eiga buvo žaibiška, mažiau nei per savaitę iš 51,9 tūkst. naminių paukščių krito 18,3 tūkst. Paaiškėjus diagnozei, likusieji gyvūnai buvo nugaišinti, imtasi tokiais atvejais numatytų kontrolės priemonių. Tarp jų – ir gyvūninių produktų sunaikinimas.

Paskutinį kartą Lenkijoje Niukaslio ligos protrūkis įvyko šiek tiek daugiau nei prieš metus, tuomet buvo paveikti keturi naminių paukščių pulkai – teko sunaikinti iš viso daugiau nei 78 tūkst. naminių paukščių.

 

Parengė Irma Dubovičienė

Dalintis