Ashburn +24,3 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 16 Bir 2024
Ashburn +24,3 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 16 Bir 2024

Švedų koplyčia mena unikalią praeitį

2024/03/09


Dieveniškėse prasidėję Švedų koplyčios tvarkybos darbai. Švedų koplyčia – tai viena iš kultūros paveldo objektų Šalčininkų rajone, iki kurio atnaujinimo nueitas ilgas kelias.

Šalčininkų rajono savivaldybė dar 2018 m. numatė jos tvarkybos darbus, tačiau iš pradžių reikėjo atlikti kadastrinius matavimus, užbaigti teisines procedūras ir užregistruoti ją Registrų centre, vėliau parengti tvarkybos projektą, darbams gauti leidimą, organizuoti tvarkybos darbų pirkimo konkursus...

Nuo šių metų vasario 26 d. vietos gyventojai ir turistai mato koplytėlę apsuptą pastolių.

Švedų koplyčia – krašto istorijos dalis. Istorikų manymu, ji statyta XVII a. pab. – XVIII a. pirmoje pusėje, yra susijusi su Švedų tvanu (1655–1660) ir Šiaurės karu (1700–1721).

Nėra visiškai aišku, kas statė: švedai ar vietos gyventojai. Remiantis vietos gyventojų pasakojimais, koplyčios vietoje galėjo stovėti tik kryžius. Jis, o vėliau ir pati koplyčia, manoma, buvo statomi kaip apsauga nuo maro. Tyrinėtojai daro prielaidą, kad koplyčia gali žymėti ir kapavietę. Kalbant apie jos išvaizdą, tikėtina, kad XVII – XVIII a. ji atrodė kitaip, nes XIX a. pab. - XX a. pr. ji buvo remontuojama ir perstatoma.

Švedų koplyčios likimui neabejingi ir vietos gyventojai. Dieveniškių seniūnijos dėka išsaugotas vienas iš koplytėlės kryžių, jis bus restauruotas ir grąžintas į viršūnę.

Planuojama, kad rangovas atliks darbus iki vasaros pabaigos.

 

Šalčininkų r. sav. informacija

Dalintis
Verslas