Lengvai pasisėja ir sudygsta
Lietuvoje labiausiai paplitęs kelminis papartis (Dryopteris filix–mas) – daugiametis, žolinis, iki metro aukščio užaugantis papartinių (Dryopteridaceae) šeimos augalas, priklausantis sporinių induočių grupei. Šakniastiebis trumpas ir storas, su daugeliu plonų šaknų. Iš jo auga dideli ir tamsiai žali, dukart plunksniškai skaldyti lapai, sudarantys piltuvo pavidalo puokštę. Pavasarį jie susisukę, taip apsisaugo, kad neišdžiūtų ir nebūtų pažeisti, o lapkočiui tįstant, išsivynioja. Apatinėje lapų pusėje į krūveles (sorus) susitelkusios sporangės. Jas dengia plėviški apdangalėliai.
Lietuvoje šie paparčiai dažnai sudaro ištisus sąžalynus. Auga miškuose, pamiškėse, krūmynuose, sausose ir apydrėgnėse vietose. Subrendusias sporas paparčiai barsto (sporifikuoja) nuo birželio iki rugsėjo, jos lengvai pasisėja ir sudygsta.
Vaistams naudojami nuo Joninių iki spalio pradžios renkami lapai. Taip pat rudenį arba anksti pavasarį dar neišsiskleidus lapams kasami šakniastiebiai be pridėtinių šaknų.
Miškų gyduoliai
Šių augalų lapuose ir šaknyse yra raugų, dervų, flavonoidų, gausu vitamino C, stiebuose tanidų, augalo pelenuose daug kalio. Nustatyta, kad vyriškųjų augalų gydomosios galios stipresnės. „Suskaudus sąnariams ar strėnoms, ant tos vietos dėkite saują šviežių paparčių lapų ir apriškite, – pataria D. Kunčienė. – Iš pradžių skausmas gali sustiprėti, bet vėliau pranyksta. Kad kojos neprakaituotų, sušiltų ir dingtų nuovargis, į apavą įklokite žalių lapų.“
Jei kamuoja reumatas, kankina stuburo, sąnarių skausmai, mėšlungis, žolintė pataria miegoti ant sausų lapų čiužinio. Tiems, kam skauda galvą, gelia dantį, sopa ausį (peršalimo ar gripo padariniams nugalėti) naudoti paparčių pagalvėlę.
Švieži ir džiovinti lapai arba jų milteliai gydo ilgai negyjančias žaizdas, opas, nes turi dezinfekuojamųjų savybių.
Atsargas atnaujinkite kasmet
Jei norėsite išbandyti gydomąsias paparčių savybes, padėti gali tiek švieži, tiek džiovinti lapai. Džiovintus laikykite ne ilgiau kaip metus, tad jų atsargas geriausia atnaujinti kasmet.
Sveikatą pastiprins ir paparčių šaknys. Nuo jų nuvalykite žemes, pašalinkite lapų liekanas ir apmirusias augalo dalis, supjaustykite ir džiovinkite gerai vėdinamoje patalpoje. Išdžiūvę šakniastiebiai tamsiai rudi, pjūvis šviesiai žalsvas. Kvapas silpnas, savitas, nors skonis saldokas, deja, pajusite ne itin malonų sutraukiantį pojūtį burnoje, vėliau aštrumą ir nemalonų dirginimą.
Gydomieji receptai
Vonelė kojoms. Žolintė rekomenduoja 300–500 g žalių ar džiovintų paparčio lapų užpilti 5 l vandens ir virti 10–15 minučių. Tokioje vonelėje mirkykite tinstančias kojas, nuovirą naudokite sąnarių skausmui malšinti ar ilgai negyjančioms žaizdoms gydyti.
Nuoviras. Trinti ir kompresams D. Kunčienė siūlo išbandyti paparčių lapų, šaknų ir acto mišinį. Šaukštą acto atskieskite tokiu pat vandens kiekiu, truputį pavirkite su paparčiais.
Tinktūra. Įvairiems įtrynimams nuo reumatinių skausmų galima pasiruošti šviežių lapų ir degtinės ar 40 proc. stiprumo spirito tinktūros. Žolintės receptas paprastas: žalius lapus susmulkinkite, užpilkite, kad apsemtų, ir palaikykite savaitę šiltoje vietoje, paskui perkoškite.
Aliejus. Jei oda sausesnė, tinkamesnis švelnus paparčių lapų aliejus. Lapus užpilkite alyvuogių aliejumi ir palaikykite 10 dienų. Nuspaustus lapus išmeskite ir tuo pačiu aliejumi užpilkite naujus. Šį procesą pakartokite tris–keturis kartus. Toks aliejus gydomosiomis savybėmis prilygsta eukaliptų aliejui.
Nuo kirminų. Pasak žolintės, iš vienos dalies lapų ir penkių dalių vyno ruošiamas nuoviras parazitams iš virškinamojo trakto pašalinti. Kirmėlės žūsta ir iš organizmo pašalinamos su išmatomis.
ĮSIDĖMĖKITE!
Kelminis papartis pasižymi vaistinėmis savybėmis, bet yra ir nuodingas. Apsinuodijus svaigsta galva, pykina, sutrinka kvėpavimas ir regėjimas. Jei sergate skrandžio, dvylikapirštės žarnos opalige, kepenų, inkstų, ūmiomis virškinamojo trakto ligomis, tuberkulioze, anemija, kraujo apytakos nepakankamumu, paparčių nevartokite. Jų turėtų vengti nėščiosios.
Parengė „Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ
Autorės nuotraukos
Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.