„Pomidorai nuolat atsiduria perkamiausių daržovių sąrašo viršūnėje – lietuviai be jų neįsivaizduoja savo kasdienybės. Lengvos, organizmo neapsunkinančios daržovės įtinka bet kokio amžiaus žmonėms – juk tradicines pomidorų salotas su grietine vasarą kerta tiek jaunas, tiek senas. Be to, šiandien jų siūloma visa gausybė veislių – labai lengva ir nebrangu iš skirtingų jų dydžių bei spalvų sukurti tikrą vasarą lėkštėje“, – sako G. Kitovė.
Kaip pastebi „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė, pas retą pasitaiko diena, kai namuose nėra nė vieno pomidoro. Juk juos valgome ne tik šviežius, niekaip termiškai neapdorotus, bet ir kepame, troškiname, įdarome, triname į padažus bei sriubas, konservuojame žiemai. Todėl paprastai savo eilės laukia geras dubuo pomidorų.
„Daugeliui natūralus instinktas – norint pratęsti šviežių gėrybių galiojimo laiką, dedame juos į šaldytuvą. Tačiau ar reikia taip elgtis su pomidorais? Mokslas turi vienareikšmį atsakymą – Prancūzijos Nacionalinio žemės ūkio tyrimų instituto mokslininkai nustatė, kad pomidorų laikymas šaldytuve gali neigiamai paveikti jų skonį ir tekstūrą. Atšaldžius pomidorus susilpnėja jų aromatas, minkštimas gali virsti grūdėtu, skonis tampa ne toks išraiškingas“, – paaiškina J. Sabaitienė.
Dėl to šviežių daržovių žinovė rekomenduoja pomidorus palikti kambario temperatūroje. Jie nebūtinai turi stovėti tamsioje vietoje, bet geriau vengti tiesioginių saulės spindulių.
„Kita vertus, vadovaukitės logika – jei pomidorai jau svyra į pernokimo pusę, juos tikrai galima dėti į šaldytuvą, kur šis procesas sulėtės. Tačiau tuomet patariu prieš valgant juos atšildyti iki kambario temperatūros –taip pomidorai atgaus dalį savo skonio ir aromato“, – akcentuoja „Iki“ darbuotoja.
„Iki“ kulinarijos šefė Jolita Tamoševičienė įsitikinusi, kad visi turėtume dažniau gaminti patiekalus iš sezoninių gėrybių – nes švieži, pačiame pike esantys produktai pasižymi geresniu skoniu, patrauklesnėmis kainomis ir didesne naudingų savybių gausa.
„Pomidorai yra puikus pavyzdys. Vasaros dieną nėra nieko skanesnio už aromato ir sulčių kupinus pomidorus – regis, nuo pirmo kąsnio gali pajusti juos sunokinusį saulės spindulį. Lietuviai tikrai išradingai juos naudoja kasdieniuose patiekaluose, bet kartais genialumas slypi paprastume. Pomidorai dažnai papildo tradicinius sumuštinius – bet jie gali tapti ir pagrindine jų žvaigžde, niekuo nenusileisiančia madingiesiems avokadams“, – žada J. Tamoševičienė.
Labai skanu ant šviežios duonos tiesiog užtepti sviesto, su prieskoniais sumaišytos varškės, rikotos arba ploną sluoksnį majonezo, uždėti storą griežinėlį pomidoro ir pagardinti druska, pipirais. Tačiau vos su keliais priedais sumuštinis virs tokiu, koks galėtų būti patiektas ir pusryčiuose restorane, paeksperimentuoti kviečia „Iki“ kulinarijos šefė.
Porcijos: 4
Gaminimo laikas: 10 min.
Reikės: 3 didelių prinokusių pomidorų, 1 čiabatos, 2 česnako skiltelių, alyvuogių aliejaus, druskos.
Gaminame:
Porcijos: 2
Gaminimo laikas: 5 min.
Reikės: 2 didelių prinokusių pomidorų, 4 riekelių mėgstamos duonos, 4 šaukštų majonezo, 4-6 šviežių baziliko lapelių, po žiupsnelį druskos, pipirų, granuliuoto česnako, ½ citrinos.
Gaminame:
Porcijos: 2
Gaminimo laikas: 25 min.
Reikės: 600 g vyšninių arba vynuoginių pomidorų, 3 skiltelių česnako, 3 šaukštų alyvuogių aliejaus, druskos, šviežiai malto juodo pipiro, 4 riekelių mėgstamos duonos, 1 šaukšto žaliosios citrinos sulčių, 40 g trupintos fetos, šviežių petražolių.
Gaminame:
„Fabula Rud Pedersen Group“ informacija