Columbus +25,6 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 3 Bal 2025
Columbus +25,6 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 3 Bal 2025


Rita KRUŠINSKAITĖ
ŪP korespondentė  

Tarp fermos robotų ir „Bobų radijo“

2023/12/08


Vieni žmonės sėkmę ir gyvenimo džiaugsmą pritraukia staiga, kiti – pamažu, bet užtikrintai eidami pirmyn, nuosekliai siekdami užsibrėžto tikslo, vertindami ir mokėdami pasidžiaugti kiekviena nueito kelio atkarpa. Tokiu keliu jau beveik 30 metų žengia Kėdainių rajono ūkininkai Erlenda ir Laimutis Turskiai.

Ne aitvarai sunešė

Šiemet Surviliškio seniūnijoje gyvenančių sutuoktinių mišrus ūkis Lietuvos ūkininkų sąjungos organizuotame konkurse „Metų ūkis 2023“ Kėdainių rajone įvertintas I vieta. Tai vienas iš pažangiausių ir moderniausių šio rajono ūkių. Pastaruoju metu E. ir L. Turskiai laiko apie 150 Lietuvos juodmargių ir holšteinų veislės melžiamų karvių, o su prieaugliu galvijų skaičius artėja prie 300, kėdainiškiai dirba beveik 300 ha žemės. Kad ūkininkavimo našta nebūtų per sunki, tiek gyvulininkystės, tiek augalininkystės sektoriai aprūpinti šiuolaikiška našia technika ir įranga.

„Augome pamažu, pradžia buvo vos nuo 7 ha žemės ir kelių karvių močiutės ūkyje. 1997 m. pradėjome ūkininkauti savarankiškai ir kai pieninių karvių skaičius padidėjo iki 12, padidėjo ir žemės plotai, nusprendėme plėstis“, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo E. Turskienė. Tada Turskiai drauge su kitu ūkininku nusipirko atokiau nuo miestelio esančias apleistas buvusio kolūkio fermas, susilopė stogus, įsirengė karvėms aptvarus ir pradėjo naują ūkininkavimo etapą.

Fermų įrangą ūkininkai nusipirko naudotą, iš Suomijos pieno ūkio. Patys nuvažiavę išsiardė ir parsigabeno į Lietuvą. Darbo buvo daugiau, tačiau kainavo žymiai pigiau, nei būtų tekę mokėti Lietuvoje, be to, kartu su visa įranga įsigijo ir pieno šaldytuvą. Prasidėjus spartesnei ūkio plėtrai, nusipirko telyčių bandą, daugiau augalininkystei reikalingos technikos, grūdų džiovyklą. Taip ir ūkininkavo kasmet augdami, kol vėl atėjo laikas priimti esminį sprendimą.

Bobų radijas
Humoro grupė „Bobų radijas“. Pirma iš kairės – Erlenda Turskienė.

Įsigijo robotus

Anot ūkininkės, kiek daugiau nei prieš porą metų vėl atėjo laikas rinktis – plėstis ir modernizuoti ūkį, įsigyjant robotus, arba po truputį sunykti, buvo ir trečias kelias – pasilikti kelias karves ir pradėti gaminti pieno produktus. „Pasirinkome pirmąjį variantą. Ko gero, lemiamą reikšmę apsisprendžiant turėjo dukra Kamilė, dirbanti veterinare, ir jos pažadas perimti ūkį, kai mes su vyru norėsime pasitraukti. Jei dukra nebūtų apsisprendusi perimti ūkio, nebūtų buvę prasmės jį modernizuoti“, – džiaugėsi dukros pasirinkimu E. Turskienė. Moters teigimu, dukra labai domėjosi pieno ūkiams skirtais robotais ir skatino tėvus žengti šį žingsnį, kartu su jais lankėsi ūkiuose, kuriuose dirbo robotai, kad galėtų savo akimis pamatyti jų galimybes.

Ūkininkai pasirinko Nyderlandų kompanijos gaminamus melžimo robotus. Moters nuomone, vienas iš didžiausių šios kompanijos gaminamų robotų privalumų yra tai, kad juos galima sumontuoti turimuose pastatuose, nereikia skirti didelių investicijų naujoms fermoms statyti.

„Kartais ūkininkai nenori investuoti į robotus dėl didelės jų kainos, tačiau verta paskaičiuoti: perkant kombainą, sėjamąją ar kitą našią žemės dirbimo techniką, investicijos taip pat nemažos, nors ta technika per metus naudojama mėnesį ar vos porą savaičių. O melžimo robotai dirba be pertraukos visus metus. Dar vienas dalykas, kodėl rinkomės būtent tokius robotus, yra tai, kad jais prekiaujanti bendrovė nuo mūsų įsikūrusi vos už 12 km, vadinasi, esant reikalui, nereikės ilgai laukti techninės apžiūros, bus taupomas ir laikas, ir pinigai“, – įžvalgomis dalijosi mokslinį agronomės laipsnį turinti ūkininkė.

E. Turskienė neslėpė, kad ir jie buvo kiek suglumę dėl robotų pirkimo, tačiau ne dėl kainos, o dėl tarp Ukrainos ir Rusijos prasidėjusio karo, bet praėjus pirmajai nerimo bangai, liko amžina tiesa, kad žmonėms valgyti visada reikės, todėl reikia dirbti toliau.

Mokosi dirbti iš naujo

Nuo spalio pradžios šeimos fermoje triūsia trys robotai – du melžimo ir vienas pašarų pristūmimo. Pastarasis kas valandą važiuoja per fermą ir pristumia ištaršytą pašarą. Šis robotas pakeitė anksčiau šį darbą atlikdavusį darbuotoją.

„Pirmiausia apmokėme 25 karves, dabar jau 80 melžiasi pačios ir jų vis daugėja. Mokome po 5, kad nei joms, nei mums nebūtų šoko. Išmokusios pasimelžti, karvės vaikšto laisvai. Melžiasi 4–5 kartus per parą kada nori ir gyvena savo gyvenimą. Mes kol kas gyvename mokymosi ritmu, atrasdami vis daugiau robotų teikiamų privalumų. Gerai, kad dukra visada šalia, ji – didelė pagalbininkė perprantant naujus ūkininkavimo metodus. Manau, kad porą mėnesių, kol visos karvės išmoks pačios pasimelžti, dar bus įtampos, o paskui bus lengviau ir įprasime prie pasikeitusio darbo ritmo“, – optimistiškai į ateitį žvelgė E. Turskienė.

Į melžimo robotus įdiegti pieno duomenų analizatoriai teikia informaciją apie gyvulio sveikatingumą, pieno kokybę. Šeimininkai džiaugėsi gaunamais duomenimis apie rujas, šimtaprocentine higiena ir atsivėrusiomis mastito prevencijos bei pašarų kokybės kontrolės galimybėmis. Fermose sumontuota pagal drėgmės ir šilumos santykį įsijungianti ventiliacija, pagal poreikį besireguliuojantis apšvietimas, taip pat pagal poreikį pasikeliančios ir nusileidžiančios užuolaidos, ypač pasiteisinančios šaltuoju ir karštuoju metų laiku.

„Stengiamės ūkininkauti tvariai, todėl įdiegėme sistemą, leidžiančią šaldytuvų išskiriamą šilumą panaudoti melžimo aparatams plauti. Anksčiau ši šiluma išeidavo vėjais, dabar, patekusi į sistemą, pašildo vandenį iki 50 ℃, o boileris pakelia dar 10–15 ℃, kad būtų galima plauti įrangą. Stengiamės naudoti kuo mažiau elektros energijos“, – ŪP pasakojo ūkininkė.

Praėjusių metų vidutiniai pieno primilžiai Turskių ūkyje – 8,3 t pieno iš karvės. Erlendos teigimu, šiuos rezultatus buvo galima didinti, tačiau buvo labai geras riebalų ir baltymų santykis, todėl to nedarė. „Kitais metais tikimės iš to paties žemės ir žolynų ploto gauti daugiau geresnio pašaro, be to, dabar, kai karvės laikomos nepririštos, melžiasi ne 2, o 4 kartus per parą, dėl to pagamina daugiau pieno“, – kalbėjo redakcijos pašnekovė.

Žolinius pašarus ir kukurūzus ūkininkai užsiaugina ir pasigamina patys. Perka rapsus ir sojas, taip pat grūdų smulkinimo paslaugą, o pastaruoju metu dar ir specialų granuliuotą pašarą, kad karvės lengviau priprastų prie melžimo robotų.

Priklauso nuo žmogaus būdo

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 138, 2023 m. gruodžio 7 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

Erlendos ir Laimučio Turskių nuotraukos

Titulinėje nuotr. – Atnaujintuose senuosiuose fermų pastatuose karvėms sukurtos puikios gyvenimo sąlygos. Šventinį tortą pjausto Erlenda, Laimutis ir Kamilė Turskiai.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis