Columbus +21,4 °C Debesuota
Antradienis, 1 Spa 2024
Columbus +21,4 °C Debesuota
Antradienis, 1 Spa 2024


Dr. Algirdas Justinas STAUGAITIS
Vytauto Didžiojo universiteto Žemė ūkio akademijos Bioekonomikos plėtros fakulteto lektorius 

Tarptautinių produktų rinkų ketvirčio apžvalga: nors naftos ir grūdų kainos sumažėjo, pieno produktų kainos sparčiai išaugo

2024/10/01


(VDU ŽŪA langas) 2024 m. trečiąjį ketvirtį tarptautinės produktų rinkos pasižymėjo mažėjančiomis daugumos produktų kainomis. Pagrindinio tarptautinio žaliavų kainų indekso (S&P GSCI) reikšmė nuo vasaros pradžios sumažėjo beveik šeštadaliu.

Įpusėjus rugsėjui Niujorko žaliavų biržoje (NYMEX) naftos kaina buvo apie 68 JAV dolerių už barelį, nors liepos pradžioje ji siekė apie 83 JAV dolerių už barelį. Nukritusias naftos kainas daugiausia galima paaiškinti didėjančia pagrindinių gamintojų, ypač JAV, pasiūla bei lėtu paklausos augimu Kinijoje.

Sumažėjusi naftos kaina savo ruožtu sąlygojo mažėjančius gamybos kaštus ir grūdų kainas pasaulinėse rinkose.

Grūdų kainos sumažėjo

Nepaisant pavasarį įvykusių didelių šuolių, grūdų kainos pasaulinėse rinkose ženkliai sumažėjo.

Kviečių kainas biržose toliau mažino neišsipildžiusios pesimistinės metų pradžios prognozės dėl 2024 m. grūdų derliaus, spartus JAV kviečių derliaus augimo tempas ir Rusijos kviečių eksporto perspektyvos. Kviečių, prekiaujamų Paryžiaus biržoje (MATIF), kaina birželio pradžioje buvo apie 260 eurų už toną, rugsėjį jų kaina siekė apie 220 eurų už toną (t. y. per vasarą kaina sumažėjo apie 15 proc.).

Per vasarą sumenko ir kitų pagrindinių grūdinių produktų kainos, bet ne taip ženkliai. Kukurūzų kaina Paryžiaus ateities sandorių biržoje (MATIF) gegužės pabaigoje buvo apie 230 eurų už toną, o rugsėjo pradžioje – apie 205 eurų už toną (sumažėjo 10 proc.). Rapsų kaina gegužės pabaigoje buvo apie 490 eurų už toną, o rugsėjo pradžioje – apie 470 eurų už toną (sumažėjo 5 proc.).

Pieno produktų rinkose – priešingos tendencijos

Tuo tarpu pieno produktų rinkose 2024 m. trečiasis ketvirtis pasižymėjo priešingomis nei grūdų rinkose kainų tendencijomis.

Sviesto ateities sandorių, prekiaujamų Europos energijos biržoje (EEX), kaina nuo liepos iki rugsėjo padidėjo nuo 6600 iki 8000 eurų už toną (21 proc.). Pieno miltelių kaina atitinkamu laikotarpiu pakilo nuo 2350 iki 2650 eurų už toną (13 proc.). Tam įtakos turėjo įvairūs veiksniai: rekordiškai kaitri vasara (lėmė sumažėjusius primilžius), mėlynojo liežuvio ligos protrūkiai gyvulininkystės ūkiuose, ribota pieno produktų pasiūla Europoje, išaugusi pieno produktų paklausa pasaulyje.

Turės įtakos konditerijos gaminių kainoms

Verta pastebėti, kad artėjant šventiniams laikotarpiams augančios pieno produktų (ypač sviesto) kainos didins konditerinių gaminių kainas. Juolab kad kyla ir cukraus kainos. 2024 m. trečiąjį ketvirtį cukraus kaina Londono biržoje padidėjo nuo 520 iki 580 JAV dolerių už toną.

Prastos oro sąlygos ir gaisrai Brazilijoje, kuri yra didžiausia pasaulyje cukraus ir kavos eksportuotoja, didino susirūpinimą dėl ten auginamų produktų šių metų derliaus, todėl pasaulinėse produktų rinkose per paskutinius tris mėnesius ženkliai išaugo tiek cukraus (10 proc.), tiek kavos (20 proc.) kainos.

Apibendrinant tarptautinių produktų rinkų ketvirčio apžvalgą galima teigti, kad nors daugelio produktų kainos per priešpaskutinį metų ketvirtį sumažėjo, pieno produktų, cukraus ir kavos kainos ženkliai išaugo.

Dalintis