Ashburn +18,5 °C Debesuota
Pirmadienis, 29 Geg 2023
Ashburn +18,5 °C Debesuota
Pirmadienis, 29 Geg 2023

Tikrasis margainis – darželio puošmena, vaistas ir maistas

2023/04/02


Tai įspūdingas, Lietuvoje itin retas vienmetis ar dvimetis žolinis augalas. Jis daugeliui žinomas dėl vaisiuose esančio silimarino, plačiai naudojamo kepenų negalavimams lengvinti. Bet toli gražu ne visi esame girdėję, kaip plačiai jis pritaikomas ne tik kaip vaistas, bet ir kaip maistas – salotoms ar kavai, virtas ar keptas…

Vadintas net kardu

Tikrasis margainis (Silybum marianum (L.) Gaertn.) – savaiminis augalas pietvakarių Europoje, Šiaurės Afrikoje ir Viduržemio pajūrio šalyse. Lietuvoje augintas gėlių darželiuose, daržuose ar soduose. Sulaukėjęs auga dykvietėse, šiukšlynuose. Mūsų šalyje auga tik viena margainio (Silybum Adans.) genčiai priklausanti tikrojo margainio rūšis.

Genties pavadinimą silybon augalas gavo dėl žiedų galvelių panašumo į teptukus (graikiškai silybon – teptukas). O štai rūšies epitetas marianum siejamas su Švč. Mergele Marija. Pasak legendos, Švč. Mergelė bėgdama į Egiptą, niekaip negalėjusi rasti vietos kūdikėliui Jėzui pamaitinti, kaip tik dygiuose tikrojo margainio sąžalynuose. Baltos tikrojo margainio lapų dėmės radosi pieno lašeliams nukritus, kai Švč. Mergelei Marija maitino kūdikėlį Jėzų.

Lietuvoje margainis vadintas bernadagiliu, daržodagiu, gardobenediktu, kardobenediktu, marijondagiu, Marijos kardu, šventadagiu ir net ožiu.

Garsus Kretingos pranciškonų vienuolyno kunigas Jurgis Ambraziejus Pãbrėža dar XIX a. pirmoje pusėje užbaigtame didžiausiame moksliniame veikale „Taislius augyminis“ apie tikruosius margainius taip rašė: „Žemaitijoje auginami kai kuriuose daržuose ir vadinami Marijos kardu.“

Dygliuotas ir ryškus

Tikrieji margainiai užauga gana aukšti, 60–150 cm, tvirtais, storais, plaukuotais stiebais. Stambūs ir platūs lapai yra pliki, odiški, išilgai gyslų išmarginti baltomis dėmėmis. Įlankstytai plunksniškai karpytas lapalakščio kraštas dygliuotas ir dygliuotai dantytas.

Margainio keras.

Šie augalai žydi liepą–rugpjūtį, žiedų trikampių skraistlapių viršūnė susiaurėja į ilgą dagį. Knygoje „Lietuvos flora“ (1980 m.) nurodyta, kad vainikėlis būna purpurinis arba baltas. Dažniau sutinkami augalai purpurinės spalvos žiedais. Vaisiai tamsiai rudi, lygūs, 7 mm ilgio, turi skristukus.

Margainiui auginti parenkama humusinga, neužmirkusi dirva. Dauginamas sėklomis – sėti galima spalį arba pirmoje pusėje balandžio. Augalai stambūs, tad vienas nuo kito turėtų augti 15–20 cm atstumu.

Salotoms ir kavai, verdamas, kepamas

Nuo seno margainis vartotas ir maistui. Manoma, kad senuosiuose Dioskorido ir Plinijaus raštuose silybum pavadinimu minimas į maistą dėtas dygus augalas yra margainis. Iš tiesų jauni, švelnūs, bespygliai tikrojo margainio lapeliai puikiai tinka ruošti salotas.

Jauni margainių stiebai ir žiedynai gali būti verdami ar kepami. Maistui tinka ir vandenyje išmirkytos margainių šaknys. Iš skrudintų vaisių ruošiamas kavos pakaitalas. Vaisių miltų galima dėti kepant duoną ir kitus kepinius.

Pažastinis žiedas.

Gydo graižas ir sėklos

Margainio naudojimas nudegimams, kepenų ir tulžies pūslės ligoms gydyti aprašytas Dioskorido veikaluose ir Avicenos Kanone.

„Lietuvos floroje“ rašoma, kad lapai ir vaisiai tinkami skausmą malšinantiems kompresams ir įdūrimams gydyti.

Lietuvos senoliai nuo seno tikrąjį margainį augino darželiuose kaip puikų vaistą varginant virškinimo sutrikimams. Kretingiškė, vadinusi margainį labai senu augalu, yra sakiusi šitaip: „Gardobenediktas yra nepaprastas vaistas nuo skrandžio“. Ji pasidalino ir gydančios arbatos receptu, kuriame vaistingas mišinys sudaromas iš margainio, valerijono šaknies ir keleto pupalaiškio šakelių. Keletą minučių pavirinus – arbata paruošta vartojimui. Margainio arbatą gėrė nuo dieglių, radikulito skausmų, persišaldžius ir net nuo akių ligų.

Sunokę margainiai.

Vaistinė žaliava – margainių vaisiai (Silybi mariae fructus, Cardui mariae fructus). Renkami sausi neišsiskleidę graižai (rugpjūčio pabaigoje–rugsėjį), džiovinami pavėsyje paskleidus ant popieriaus ar audinio.

Margainio vaisiuose yra 1,5–3 proc. silimarino, kurio svarbiausias aktyvus junginys – silibinas (= silibininas), flavonoidų, fitosterolių, augalinių aliejų (iš jų 60 proc. – linolinės rūgšties), baltymų, gleivių, vitamino K, makro- ir mikroelementų (kalio, kalcio, vario, magnio, cinko, seleno ir kitų).

Šiuolaikinėje farmacijos pramonėje labiausiai vertinamas margainio sėklų ekstrakte esantis silimarinas. Dėl antioksidacinio ir priešuždegiminio poveikio jis puikiai taikomas odos ir vidaus organų ligų profilaktikai ir gydymui. Silimarinas pasižymi savybėmis, gebančiomis stimuliuoti kepenų ląstelių regeneracijos procesus, tad margainio preparatai vartojami kepenų funkcijai gerinti ir gydyti.

Sudygę tikrieji margainiai.

Dėl spazmolitinio ir tulžies varomojo veikimo margainio preparatai taikomi gydant kai kurias tulžies pūslės ligas, storosios žarnos ir skrandžio gleivinės uždegimus, radikulitą, kojų venų išsiplėtimą ir kitas ligas. Trintų margainio sėklų ir džiovintų lapų ekstrakto dedama į diabeto ir dietinius preparatus.

Tik nereikėtų pamiršti, kad margainio preparatai pasižymi ne tik gydomuoju, bet ir šalutiniu poveikiu. Vartojant per ilgai ar per dideles dozes, gali pasireikšti rėmens negalavimas ar viduriavimas, tad prieš vartojimą būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

 

 

Lietuvos liaudies buities muziejaus Kultūrinio kraštovaizdžio skyriaus vyresnioji muziejininkė Rasa ŽUMBAKIENĖ

Rasos Žumbakienės ir Rimgaudo Žaltausko nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/05/28

Bulvės „bėga“ iš daržininkų laukų

Daržininkai pradėjo naująjį sezoną. Kokioms daržovėms jie skirs prioritetą, paaiškės tik po pasėlių deklaravimo. Apžvelgiant pastarųjų metų statistiką matyti, kad mažėja bulvių plotai. Nesitikima, kad šiemet jų bus auginama daugiau. ...
2023/05/28

Vakarų Ukrainoje ir Lietuvoje buvo patys galingiausi antisovietinio pasipriešinimo židiniai visoje Rytų Europoje

„Mažai Lietuvos istorikams ir visuomenei žinomas faktas yra tai, kad Ukrainos sukilėlių armijos (UPA) gretose buvo ir lietuvių. Ukrainos istorikas ir žurnalistas Olegas Stecišinas 2015 m. Lvove ukrainiečių kalba išleido knygą &...
2023/05/28

Kaip apsaugoti šunį nuo erkių?

Pievoms pražydus – jomis mėgaujamės tiek mes, tiek ir augintiniai, tačiau svarbu nepamiršti, jog jose glūdo jau pabudusios ir pavojingos erkės. Erkės platina itin pavojingas šunims ligas, todėl labai svarbu laiku gyvūnus apsaug...
2023/05/28

Studentė Kamilė: visi esame čia dėl vieno tikslo – agrosektoriaus ateities kūrimo

VDU ŽŪA langas: LAUŽOME STEREOTIPUS! Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademiją (VDU ŽŪA) kasmet papildo būrys veržlių, smalsių jaunuolių. Jie – stereotipų laužytojai, drąsius sprendimus priėmę asmenys, kurie yra pavyzdys, jog i&scar...
2023/05/28

Pasėlių stebėjimas – situacija Molėtų rajone

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT) kviečia sužinoti, kokia pasėlių situacija Molėtų rajone. Ją komentuoja LŽŪKT Molėtų r. biuro augalininkystės konsultantė Gabija Baltramaitytė.
2023/05/28

NATO viršūnių susitikimas: oro uostuose keičiami skrydžiai, ieškoma darbuotojų

Vilniuje liepą laukiant didžiausio ir svarbiausio šalies organizuojamo renginio – NATO viršūnių susitikimo, pasiruošimas jau vyksta ir šalies oro uostuose – orlaivių aptarnavimo bendrovės ieško papild...
2023/05/28

Gamtininkai ragina be reikalo neliesti gyvūnų jauniklių

Gamtoje šiuo metu – naujos gyvybės metas. Paukščiai rūpinasi besiplunksnuojančiais mažyliais, žvėrys savo guoliuose glaudžia neseniai į pasaulį atėjusius jauniklius. Tačiau visko pasitaiko: kartais paukščiukai išk...
2023/05/28

Pomidorai – tarsi pūko pataluose

Gegužės šalnos neatšaldė kolekcininkų noro ir šiemet auginti pūkuotus pomidorus. Šiais tarsi švelniu aksomu dengtais pomidorais grožėtis kviečia kolekcininkė Sandra Šimkevičė iš Alytaus. Jeigu pamir...
2023/05/28

Energijos kainos Lietuvoje mažėja

Lietuvos energetikos agentūros (LEA) ekspertų duomenimis, praėjusią savaitę dujų kainos sumažėjo 4,4 proc., vidutinė elektros kaina mūsų šalyje per savaitę mažėjo 12,8 proc., dyzelinas ir benzinas toliau pinga, o biokuro kainos išlie...