Pašarams skiriamos sąnaudos sudaro apie pusę visų pienininkystės ūkio išlaidų. Dėl to gera pašarų kokybė, deramas jų paruošimas ir patiekimas gyvuliui gali lemti didesnį ūkio efektyvumą. Tinkamas šėrimas yra ir vienas pagrindinių gyvulio sveikatingumo veiksnių. Natūralu, kad efektyvus pašarų maišymas tampa viena svarbiausių grandžių ruošiant ir patiekiant pašarą.
Svarbios visos grandys Žemės ūkio bendrovėje „Pelaniškiai“, kurioje šiuo metu – 550 melžiamų karvių, pašarų maišymas vertinamas kaip itin svarbus procesas. „Ar pašaras bus tinkamas, priklauso nuo visos veiksmų grandinės. Čia svarbu ir efektyvios pašarui naudojamų augalų veislės, ir gerai paruoštos sėklos, ir laiku nuimtas derlius, jo kokybė, tinkamas paruošimas, silosavimas bei maišymas. Jei bent viena grandis šioje ilgoje grandinėje bus silpna, ji gali nutrūkti, ir dėl to nepavyks pasiekti gero rezultato“, – aiškina „Pelaniškių“ žemės ūkio bendrovės vadovas Edikas Drupas. Pasak jo, labai didelį vaidmenį šiame pašarų ruošimo procese vaidina tinkama technika, pradedant trąšų ir sėklų barstytuvais, šienapjovėmis ir baigiant pašarų maišytuvais. „Pelaniškiuose“ naudojamas pašarų maišytuvas, kuris, anot bendrovės vadovo, padeda taip sumaišyti visus pašarų ingredientus, kad neliktų nė mažiausios pašaro dalelės, kuris nebūtų tinkamai padengta tuo, kas tikrai patrauklu gyvuliui. Siekiant didesnio viso ūkio efektyvumo, melžiamoms šviežiapienėms karvėms maišomas sotesnis, didesnį produktyvumą užtikrinantis pašaras, o užtrūkusioms – ne toks vertingas. Be pašarų maišytuvo, naudojamas ir pašarų pristūmimo robotas, kuris taip pat vertinamas kaip labai svarbi technika. Jos pasirinkimo kriterijai šiame dideliame ūkyje taip pat keitėsi. „Anksčiau pirmiausia žiūrėdavome į kainą, o dabar svarbiausia, kad technika gerai dirbtų. Mūsų gyvenimo tempas labai didelis ir darbas intensyvus, tai net ir pati patikimiausia įranga sparčiai dėvisi. Stengiamės iš to, ką turime, išspausti kaip įmanoma daugiau“, – sako E. Drupas.
Tinkamai šersime – išlošime „Kad ir kaip tai skambiai atrodytų, nesuklysime pasakę, kad tinkamas šėrimas didžiąja dalimi lemia ir gyvulių sveikatą, ir pienininkystės ūkio rezultatus. Seniai suskaičiuota, kad pieno gamybos savikainoje pašarai sudaro arti pusės išlaidų. Tad tinkamai organizavus šėrimo procesą, galima nemažai sutaupyti bei pasiekti didesnių pieno primilžių“, – teigia „Dotnuva Baltic“ produktų vadybininkas Romualdas Mankevičius. Pasak R. Mankevičiaus, visame pasaulyje pašarų ruošimo būdų ir technologijų esama įvairių, tad belieka pasirinkti tinkamiausią. Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad Vakarų Europos ūkiuose pažangiausiu pašaru, ne paslaptis, laikomi drėgnų pašarų mišiniai – žoliniai pašarai, sumaišyti su kitais pašarais, koncentratais. Tokie žoliniai pašarai gali būti tranšėjoje konservuota žolė, kukurūzų silosas, įvairūs vasarojai, avižų mišinys. „Maišant tinkamu maišytuvu, gaunamas efektyviausias drėgno pašaro mišinys. Pašarų maišymo tikslas – kad karvė nesirinkdama suėstų visas pašaro sudedamąsias dalis. Jei to nepasieksime, dalis pašaro praktiškai iškeliaus į mėšlides. Jei mišinys bus tinkamai susmulkintas ir sumaišytas, gyvulys jo suės daugiau, o tai lems didesnį pieno primilžį. Tinkamai sumaišytas pašaras užtikrins ir tolygesnį silpnai rūgštinį apie 5,5–6 pH rodiklį didžiajame karvės prieskrandyje. Dėl to labai svarbu, kokį maišytuvą pasirinksime“, – tvirtina „Dotnuva Baltic“ atstovas.
Išeitis – didelė sraigė ir lėtos apsukos
„Dotnuva Baltic“ atstovas siūlo įvertinti ir tai, kad karvėms labiausiai patinka šviežiai pateiktas pašaras, todėl dalytuvo funkcijos irgi nederėtų pervertinti. „Yra skirtumas, ar dalinsi kartą per dieną, ar du, tris kartus. Jei padalinsime ryte visos paros normą, pašaras neteks efektyvaus kvapo, kuris traukia gyvulį. Tyrimais yra nustatyta, kad karvė labai intensyviai ėda 15 minučių po padalinimo. Po to jos ėdrumas sumažėja“, – atkreipia dėmesį R. Mankevičius.