Columbus +0,6 °C Rūkas
Ketvirtadienis, 21 Lap 2024
Columbus +0,6 °C Rūkas
Ketvirtadienis, 21 Lap 2024

Tokių gražių pelargonijų – dar nematėte!

2023/11/15


Pelargonijomis dr. Rimanta Vainorienė susižavėjo prieš kelis metus. Pirmiausia dėmesį patraukė kvapiosios­ tada atrado pačius netikėčiausius kvapus. Vėliau susižavėjo pelargonijų rūšimis, po to negalėjo atsispirti margalapių veislių grožiui. Šiuo metu ją labiausiai žavi žvaigždėtosios ir miniatiūrinės pelargonijos. Savo kolekcijoje R. Vainorienė augina per 200 įvairių veislių ir keliolika pelargonijos rūšių atstovių.

Tad šįkart – pažintis su itin savitomis ir patraukliomis žvaigždėtosiomis pelargonijomis ir jų kolekcija, sukaupta straipsnio autorės.

Karpyti ir žiedlapiai, ir lapai

Daugelis mano, kad pelargonijos yra nuobodžios, nes įsivaizduoja jas apskirtais raudonų atspalvių žiedais, nemalonaus kvapo lapais arba dažnokai minimus ,,jeronimus“. Galime tik patarti atidžiau įsižiūrėti – ir prieš akis atsivers didžiulė veislių įvairovė.

Rimanta Vaišnorienė, pelargonijos
Rimantai Vainorienei pelargonijos gražesnės už daugelį kitų gėlių.

Kad gėlininkams būtų paprasčiau orientuotis pelargonijų veislių gausybėje, jos įvairiai grupuojamos pagal augimo būdą, lapų spalvą, žiedų formą, žiedlapių kiekį ir kt.

Lietuvoje gėlių mylėtojai labiausiai pamėgę juostuotųjų pelargonijų veisles pilnaviduriais žiedais, ypač vertina rožiažiedes. Tarp kolekcininkų populiarėja naujausios zonartikų grupės veislės.

Kiek mažiau augintojų dėmesio sulaukia vadinamosios žvaigždėtosios (angl. Stellar) pelargonijos. Tai juostuotųjų pelargonijų veislės, išsiskiriančios karpytais lapais ir siaurais karpytais žiedlapiais.

Tai viena iš naujesnių pelargonijų grupių. Jų atsiradimo istorija neaiški, niekas nežino, iš kur ir kaip jos pateko į Australiją, bet būtent ten pradėtos auginti.

pelargonijos
‘Kitbridge’ ir ‘Galaxy’.

Minima, kad neįprastos išvaizdos pelargonijos augintos XX a. 50 dešimtmetyje ir buvo vadinamos kiniškais kaktusais (angl. ,,Chinese Cactus“), saulės žvaigždėmis (angl. ,,Sunstar“). Tuo metu pelargonijų augintojui Tedui Both’ui iš Adelaidės kryžminant keistąsias pelargonijas su juostuotosiomis, pavyko išvesti naujas veisles. Jų lapų ir žiedų forma priminė mažas žvaigždutes, dėl to imtos vadinti žvaigždėtosiomis pelargonijomis. Naujieji hibridai išlaikė tipiškas “Chinese Cactus“ lapo ir žiedlapių formas, tačiau skyrėsi spalvų gama, turėjo ir pilnavidurius žiedus.

Jis išvedė apie 80 veislių, tačiau registravo tik tris – ‘Red Demon’, ‘Silver Stars’ ir ‘Stardom’. Iš Australijos jos apie 1960 m. pasiekė Europą. Dabar šios grupės veislės laikomos vienomis gražiausių pelargonijų dėl lapų formos ir atspalvių įvairovės: jie puikiai dera su neįprastais, originaliais žiedynais. Dažniausiai labiau ar mažiau karpyti lapai yra su tamsesniais ar šviesesniais raštais, primenančiais drugelio siluetą.

pelargonijos
‘Graffiti Double Salmon’

Lapai gali būti trispalviai, dvispalviai, nuo baltos, gelsvai žalsvos iki tamsiai žalios spalvos ar šokoladinio atspalvio. Žvaigždėtosios pelargonijos dekoratyvios net ir be žiedų, o kai kurių kitų grupių atstovės (pavyzdžiui, pilnavidurės, rožiažiedės) vertinamos tik dėl dekoratyvaus žydėjimo vasarą.

Šios grupės gėlių žiedų formų ir spalvų gama taip pat labai įvairi. Dauguma veislių gausiai žydi nuo ankstyvo pavasario iki žiemos. Vasarą gerai auga lauko sąlygomis ir yra atsparios, tinka auginti kompozicijose, vasaros gėlinėse. Dėl vizualiai lengvesnių žiedynų jos atrodo subtiliau deriniuose su kitomis gėlėmis nei stambiažiedės pelargonijos.

pelargonijos
‘Odensjo Unni’ ir ‘Fairfields’.

Kaip prižiūrėti?

Beveik visos žvaigždėtosios pelargonijos kompaktiškos, užauga dažniausiai iki 30 cm aukščio. Jų priežiūra šiek tiek skiriasi nuo kitų juostuotųjų pelargonijų, nes šaknys ir lapai smulkesni.

Žvaigždėtosios auginamos mažesniuose vazonuose – taip jos gausiau žydi. Svarbu parinkti optimalų indo dydį, atsižvelgiant į augalo aukštį. Persodinant jaunus augalus, parenkamas tik 1–2 cm didesnis vazonas nei ankstesnis, kuriame jie augo.

pelargonijos
‘Super Nova’ ir ‘Vivienne’.

Kaip ir daugeliui pelargonijų, žvaigždėtosioms reikalingas silpnai rūgštus substratas (рН 6–6,5). Standartinis substratas maišomas iš kompostu, durpėmis, smėliu (1+1+1), pridedant įvairių priedų, gerinančių substrato sudėtį: perlito, vermikulito ir kt. Dėl mažesnio šaknyno jos laistomos labai saikingai. Tačiau perdžiovinimo reikėtų vengti, nes ima gelsti ir kristi lapai.

Žiemą trūkstant šviesos lapai krenta irgi, stiebai plikėja. Jei žiemą pelargonijos gaus šviesos papildomai, tikėtina, kad dekoratyviais lapais ir žiedais džiaugsitės visą žiemą. Šios grupės pelargonijos gerai žiemoja vėsiai, kai temperatūra ne žemesnė 7–10 °C.

Genimos anksti pavasarį arba ankstyvą rudenį. Pavasarį nugenėtos ir pamerktos į vandenį arba pasodintos į indelį šakelės lengvai, per 2–4 savaites išleidžia šakneles. Substratas ruošiamas labai purus, durpės maišomos su įvairiais priedais. Gali būti smėlis, perlitas, vermikulitas, diatomitas ir kt.

pelargonijos
‘Charmay Omega’ ir ‘Alvestone’ (kairėje) ir ‘Vancouver Centennial’ ir ‘Chocolate Twist’ (dešinėje).

Šaknydinant auginius labai svarbu pirmiausia suformuoti gerą šaknyną, o tik vėliau rūpintis kero auginimu. Įsišaknijusius auginius tręšiame šaknų augimą skatinančiomis trąšomis, kuriose mažiau azoto: kalcio salietra, fosforo trąšomis ir kt. Po metų jauni augalai jau gausiai žydi. Žvaigždėtosios pelargonijos dekoratyvios išlieka iki 5 metų, tuomet jas reikia atnaujinti.

Šios grupės pelargonijos, ypač margalapės, jautresnės grybiniams susirgimams, retkarčiais profilaktiškai purškiamos fungicidais. Žiemą laistant, svarbu saugoti, kad vanduo nepatektų ant lapų, nes greitai gali išplisti pilkasis puvinys.

Veislių įvairovė

Žvaigždėtųjų pelargonijų grupėje gana daug miniatiūrinių veislių, kurios auga labai lėtai, jų aukštis siekia vos 10–12,5 cm. Jos auginamos mažuose vazonėliuose, tad ant palangės užima nedaug vietos. Šių mažylių geriau nelaikyti saulės atokaitoje, nes intensyvūs saulės spinduliai nudegina smulkius lapelius.

pelargonijos
‘Rushmoor Bondi Blue’ ir ‘Jill Brown’.

Kukliais žiedeliais žydi spalvotą lapiją turinčios miniatiūros ‘Charmay Omega’, ‘Alvestone’, ‘Rushmoor Jazz’. Žalialapės ‘Odensjo Unni’ žiedai – pilnaviduriai.

Kiek aukštesnės žemaūgės pelargonijos augina gražų tankų kerą, kurio nereikia formuoti. ‘Kitbridge’ – geltonlapė, avietinės spalvos žiedais veislė. Formuoja tankų kerą, žydi gausiai ir ilgai. Labai dekoratyvi veislė.

Kai kurių veislių žiedai turi platesnius vainiklapius. Pelargonija ‘Kelette’ – ryški, linksma, tikra kiemo puošmena.

Toliau – apie dvi panašiais lapų raštais pelargonijas. Lengvai auganti, kompaktiška, beveik žemaūgė ‘Vancouver Centennial’. Lapai išskirtiniai, auksinio atspalvio, su aiškiai išsiskiriančia didele bronzinės spalvos dėme centre.

Stambesnio augimo veislė ‘Chocolate Twist’ skiriasi kitokiu lapo karpytumu ir tamsesne, beveik juoda, ruda dėme. Lapo pakraštys žalias, bet ne gelsvas, kaip ‘Vancouver Centennial’.

pelargonijos
‘Kelette’ ir ‘Rushmoor Jazz’.

 

VU Šiaulių akademijos mokslo darbuotoja dr. Rimanta VAINORIENĖ

Autorės nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

 

Dalintis