Columbus +24,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 19 Rgs 2024
Columbus +24,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 19 Rgs 2024

Trąšų rinka traukiasi – kas vyksta?
Asociatyvi 123rf nuotr.

Trąšų rinka traukiasi – kas vyksta?

2024/09/16


Karbamido trąšų paklausa pasaulyje palaipsniui mažėja, o Indija, kuri yra viena didžiausių vartotojų pasaulyje, planuoja nutraukti jo importą iki 2025 m. pabaigos, nes nerimauja dėl dirvožemio derlingumo ir žmonių sveikatos.

Kaip rašo spauda, pasaulinės karbamido kainos sumažėjo. Tai lemia besitraukianti paklausa Europoje ir netikrumas Indijos organizuotų viešųjų pirkimų konkurso rezultatų.

Krenta kainos

Per pastarąjį mėnesį karbamido trąšos atpigo iki 290 USD/t (263 EUR/t), tai yra beveik 6 proc. Taip pat krito granuliuoto karbamido kaina ir siekė 305 USD/t (277 EUR/t).

Ateities sandorių rinkoje šiuo metu karbamidas kainuoja 310 USD/t (280 EUR/t). Jie pabrėžia, kad nepaisant Egipto problemų dėl žaliavų tiekimo gamybai ir Kinijos nebuvimo rinkoje, dėl ko pirmąjį pusmetį eksportas buvo rekordiškai mažas, kainos išlieka istoriškai žemos. Priežastis – mažesnės gamybos sąnaudos ir mažesnės gamtinių dujų bei amoniako kainos.

Tuo pačiu metu šių trąšų paklausa po truputį mažėja, be to, Indija, viena didžiausių vartotojų pasaulyje, dėl susirūpinimo dirvožemio derlingumu ir žmonių sveikata planuoja iki 2025 metų pabaigos jų nebeimportuoti. Tuo metu kinai laikosi atokiau nuo tarptautinės karbamido rinkos ir koncentruojasi į vidaus tiekimą bei vartojimą.

Europiečiai neperka trąšų

Kaip rašo vokiečiai, kalbant apie Europos rinką, dujų kainų kilimas iš pradžių paskatino Europos azoto trąšų gamintojus šiek tiek pakelti kainas. Tačiau jie greitai susidūrė su rinkos tikrove ir toliau negalėjo išlaikyti tokių kainų augimo tendencijų, ypač dėl grūdų kainų kritimo.

Dėl ekonominių sunkumų, su kuriais susiduria ūkininkai, po katastrofiško 2024 metų derliaus, jie nėra pasirengę ir finansiškai nepajėgūs investuoti į mineralines trąšas bei leisti sau kitas sąnaudas. Tai reiškia, kad azoto trąšų paklausa išlieka silpna.

Nemažai mažmenininkų taip pat skundžiasi, jog azoto trąšų paklausa visiškai žlugo dėl jau minėtų priežasčių. O dėl mažėjančių grūdų kainų žmonės nenori pirkti brangių trąšų.

Pirkėjų pasitraukimas sustabdė azoto trąšų brangimą, taip pat ir kitose Europos šalyse – pavyzdžiui, Prancūzijoje – praneša prekybininkai.

 

Parengė Ričardas Čekutis

Dalintis
Verslas