Braškių kaina – aukšta
Anksčiau pagrindinės turgaus dienos būdavo trečiadienis ir šeštadienis. Apsilankius turguje trečiadienio rytą – aikštė pustuštė. Daug tuščių prekybos vietų, o ir pirkėjų – vienas kitas.
Populiari sezono prekė – braškės. Kilogramas vidutinio dydžio prisirpusių lietuviškų uogų kainuoja 5,5–6 eurus. Perkant didesnį kiekį – pigiau. Braškėmis prekiaujant Andželika sako, kad, palyginti su praėjusiais metais, prekyba sumažėjo perpus. Ji tai sieja su jaunesnių žmonių įpročiais prekintis prekybos centruose.
„Šiandien dar čia yra žmonių, kitomis dienomis – dar mažiau. Na, gal šeštadieniais susirenka kiek daugiau. Ir tai ta turgavietė aktyvesnė, kai yra gėlės, daigai, medeliai. Jie pasibaigia, ir žmonių nelieka. Šiauliuose labai prastas turgus“, – sakė prekiautoja.
Moteris aiškino, kad lenkiškų braškių turgaus prekyboje nebėra, nes Lenkijoje buvusios didelės liūtys derlių sugadino. Prekiaujama tik lietuviškomis vidutinio vėlyvumo braškėmis, todėl jų ir kaina aukštesnė. Andželika žada, kad dar bus vėlyvųjų braškių, bet ar bus jos pigesnės, abejojo. Užėjus karščiams uogos ims nokti vienu metu, tačiau jos nebus gražios. Blogiausia būtų, jei prasidėtų dar ir liūtys. Tuomet prekyba lietuviškomis braškėmis greit pasibaigtų.
Andželika apgailestavo, kad turgaus prekiautojams sunku atlaikyti prekybos centrų konkurenciją. Jie turi šaldymo įrenginius, uogas gali laikyti kelias dienas, tačiau turguje jų visuomet galima įsigyti šviesesnių, skintų iš vakaro, o lietuviški vaisiai į prekybos centrus patenka per kelias dienas.
O ir dėl kainų dar galima būtų pasiginčyti. Keliuose prekybos centruose lietuviškų braškių pakuotės kaina su akcija – 2,79–2,99 euro, tačiau pakuotėje – 450 gramų. Kilogramo kaina viršytų 6 eurus.
Šiaulietė sutinka, kad anksčiau žmonės eidavo į turgų pirkti uogų, vaisių, daržovių, nes buvo pigiau. Dabar kainos nėra mažesnės, tačiau produkcija šviesesnė, geros kokybės.
„Kiekvienas skynimas, prisilietimas prie uogos palieka joje matomą žymę. Kai kurie klientai nori gražių uogų, bet jie nesupranta, kad tada uoga bus kieta ir neskani. Skani uoga niekada nebus idealios išvaizdos“, – patirtimi dalijosi Andželika.
Ji pastebėjo, kad žmonės visai nebeperka braškių uogienėms, kompotams. Valgo šviežias arba užsišaldo žiemai. Prekiautoja siūlo žiemai braškėmis jau apsirūpinti, nes galima ir pavėluoti, o ir kaina greičiausiai nebekris.
Norintys įsigyti braškių pigiau važiuoja pas ūkininkus. Jei uogų prisiskina patys, moka 2–3 eurus už kilogramą.
Andželika šalia braškių prekiavo iš Varėnos atvežtomis mėlynėmis ir voveraitėmis. Šios gėrybės pas ją pasirodė pirmą dieną. Už litrą mėlynių prekiautoja prašė 6 eurų, už litrą grybų – 7 eurų.
Lietuviškos bulvės ant prekystalių pasirodė itin anksti
Daržovėmis prekiaujanti Gintarė vasaromis padeda tėvams prekiauti turguje. Ji taip pat teigė, kad kasmet prekyba turguje prastėja, nes neatlaiko konkurencijos su prekybos centrais.
„Žmogus į parduotuvę gali nueiti bet kada, ji arti namų, ilgai dirba, o į turgų reikia specialiai susiruošti“, – priežastis spėja turgaus prekiautoja.
Kadangi stengiasi pateikti kuo daugiau ir įvairesnių daržovių, prekiauja ne tik pačių užaugintomis, bet perka ir iš kitų ūkininkų. Štai iš Kėdainių rajono atvežtų rinktinių agurkų kilogramas kainuoja 2 eurus, prastesnės išvaizdos – 1,5 euro. Prekybos centre akcijos metu lietuviškų agurkų kilogramo kaina – 1,69 euro.
Vidutinio dydžio rinktinių bulvių kilogramas atsieina 1,5 euro. Šiek tiek atpigo, nes prieš porą savaičių kainavo 2 eurus. Parduotuvėse jų galima įsigyti pigiau, tačiau jos nerūšiuotos.
„Šiais metais yra ūkininkų, kurie bulves sodino gegužės 31 dieną, tad anksti ir nukasė. Tai rekordinis ankstumas. Dedame ant augančių bulvių agroplėvelę, laistome, kad derlius būtų kuo anksčiau“, – sakė Gintarė.
Jos klientė tikino, kad bulvės pigs, nes derlius geras, ankstyvosios bulvės baigia užaugti. Šiuo metu ji perka bulves turguje, tačiau jau greit nukas savo užaugintas ir turguje nebepirks.
Daigų ir gėlių sodinukų – tik papildyti ar atsodinti
Danutė siūlo į turgų užsukusiems žmonėms įsigyti agurkų, moliūgų daigų. Ji paaiškino, kad iki liepos mėnesio daigus dar galima sodinti. Dažniausiai juos perka tie daržininkai, kurių jau pasodinti daigai nesudygo, nunyko, buvo sunaikinti kurklių. Žmonės nuperka vieną kitą sodinuką atsodinti, nes parduodami daigai yra jau paaugę. Už daigą moteris prašo euro, jei ima didesnį kiekį, daro nuolaidą.
Tačiau Danutė guodžiasi, kad šiuo metu pirkėjų beveik nėra. Žmones neramina artėjantys karščiai.
Vasarinėmis gėlėmis prekiaujantis Darius pasidžiaugė, kad iki Joninių prekyba ėjosi visai neblogai, tačiau šiuo metu turguje žmonių mažai, tad ir pirkimo nėra.
Daugiausiai perka gvazdikus, kurie atsparūs kaitroms, pelargonijas – kam reikia mažiau priežiūros. Prie namų sodina ir begonijas, kitas gėles.
Prekiautojas patvirtino, kad tokiu vasaros metu daugiausia žmonės perka gėlių daigelius tik atspalviams papildyti, atsodinti.
„Palyginti su praėjusiais metais, prekyba panaši. Žmonės puošiasi, nori, kad aplinka būtų graži ir tam pinigų negaili“, – sakė šiaulietis Darius.
Turgaus klientai nebeperka net medaus
Šviežiu liepų medumi prekiaujanti Antanina atsidūsta, kad jau antrus metus prekyba vyksta vangiai.
„Anksčiau tik pasirodydavo šviežias medus, iškart visi pirkdavo nors paragauti. Dabar taip nebėra“, – sako šiaulietė.
Už kilogramą (puslitrinį stiklainį) medaus moteris prašo 5 eurų. Tokia kaina buvo ir pernai. Kai kurie pardavėjai bandė prašyti 6 eurų, tačiau nebuvo pirkimo.
Antanina sako, kad daugiau darbo su vyru bityne įdeda, nei gauna naudos parduodami medų. Nuo 30 avilių susimažino iki 7, tačiau šįmet ir taip jau tris kartus ėmė medų, derlius puikus, tačiau jau eina į pabaigą.
Jūratė RAUDUVIENĖ / ŠIAULIŲ KRAŠTAS
Gintarės DAKNYTĖS nuotraukos
Viršelyje: Savo pirkėjo laukia nesulaukia šviežias liepų medus.