Pateikiame keletą patarimų, kaip kasdienybėje laikytis tvarumo ir sumažinti aplinkai daromą įtaką bei kurti ekologiškesnį gyvenimą.
Energijos taupymas
Energijos išteklių vartojimo mažinimas ne tik teigiamai veikia aplinką, tačiau ir padeda sutaupyti pinigų. Iš pažiūros paprasti veiksmai, tokie kaip šviesos išjungimas išeinant iš kambario, nenaudojamų kroviklių išjungimas iš elektros lizdo ar energiją taupančių apšvietimo lempučių naudojimas gali padaryti didelę įtaką. Taip pat reikėtų stengtis kaip įmanoma efektyviau išnaudoti saulės skleidžiamą energiją. Dirbtinį apšvietimą reikia įjungti tik tada, kai saulė nebešviečia arba esant konkrečiai situacijai, kai jos šviesa yra nepakankama.
Taupykite ne tik elektros energiją, bet ir kitas energijos rūšis – dujas ir naftos produktus. Automobilį stenkitės naudoti tik esant būtinybei. Šiais laikais daugybę poreikių galima patenkinti tiesiog būnant namuose. Į namus užsisakyti maisto prekių, internetu bendrauti su draugais, apsipirkti parduotuvėse, žaisti kazino internete Lietuvoje veikiančių bendrovių puslapiuose, žiūrėti filmus ar net apsilankyti virtualiose parodose.
Sumažinimas, pakartotinis naudojimas, perdirbimas
Trijų R koncepcija (ang. Reduce, Reuse, Recycle) yra labai svarbi tvaraus gyvenimo dalis. Atliekų susidarymo sumažinimas prasideda apsipirkimo metu. Venkite vienkartinių plastiko ir kitų pakuočių. Vietoje jų rinkitės daugkartinio panaudojimo pirkinių maišelius ir daugkartinius puodelius kavai.
Taip pat vertėtų laikytis pakartotinio naudojimo principo. Visus jums nebetinkamus drabužius paaukokite labdaringoms organizacijoms, o buityje susikaupusią stiklinę tarą priduokite į supirkimo punktus.
Galiausiai, tinkamai rūšiuokite buitines atliekas. Plastiko, popieriaus ir stiklo atliekos turėtų būti metamos tik į tam skirtus konteinerius. Vėliau, patekusios į perdirbėjų rankas, šios atliekos virs nauja žaliava būsimiems produktams.
Taupykite vandens išteklius
Vanduo yra gyvybiškai svarbus kiekvienam gyvam organizmui. Didėjant vartojimui, pastaraisiais metais pastebimas spartus geriamojo vandens resursų mažėjimas. Nenumokite ranka į sugedusius virtuvės ar vonios čiaupus ir, esant net ir minimaliam vandens nutekėjimui, juos sutaisykite. Taupydami vandenį rinkitės mažo pralaidumo dušo galvutes, valydamiesi dantis ar plaudami indus sumažinkite vandens srovę arba išvis užsukite nenaudojamą čiaupą. Lietaus vandens rinkimas augalų laistymui yra dar vienas puikus ir aplinką tausojantis vandens taupymo būdas.
Tvarių prekių pasirinkimas bei tvari mityba
Apsipirkimo įpročiai gali daryti didelę įtaką aplinkos taršai. Siekiant tvariai apsipirkti reikėtų rinktis prekes su minimaliu pakuotės kiekiu ir vengti vienkartinio naudojimo plastiko gaminių. Kaip alternatyvą geriau teikti pirmenybę pakuotėms iš bambuko ar perdirbto popieriaus.
Pirkti vietos gamintojų produkciją yra dar vienas tvaraus gyvenimo palaikymo būdas. Pirkdami tokius produktus ne tik remiate vietinį verslą ir ūkininkus, tačiau ir galite būti tikri, kad šių produktų transportavimo metu į gamtą išmetamas minimalus anglies dvideginio kiekis.
Tvaraus maisto pasirinkimas – tai dar vienas būdas palaikyti tvarią gyvenseną. Augalinės kilmės maisto įtraukimas į racioną ir gyvulinės kilmės produktų vartojimo mažinimas gali prisidėti prie gamtos gerovės. Mėsinių ir pieninių galvijų auginimo metu išskiriamas didelis kiekis anglies dvideginio, o pašarų ruošimui suvartojama daug energijos, kai tuo tarpu augalinės kilmės maisto auginimui reikia daug mažiau energijos išteklių, o tokio maisto vartojimas daro ilgalaikį teigiamą poveikį jūsų sveikatai.
Aplinkai draugiško transporto naudojimas
Transportas ženkliai prisideda prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų išsiskyrimo. Atsisakyti asmeninių automobilių naudojimo yra puiki priemonė mažinti anglies dvideginio išmetimus. Pasirinkus vaikščiojimą pėsčiomis, važinėjimą dviračiu, dalijimąsi automobiliu su kitais ar viešąjį transportą, galima sumažinti oro taršą miestuose ir pagerinti oro kokybę. Kai kurios transporto priemonės, pavyzdžiui, dviračiai, gali padėti sutaupyti pinigų kurui ir pagerinti jūsų fizinę būklę bei savijautą.
Kaip alternatyvą galite rinktis elektra varomas transporto priemones. Jos ne tik neteršia gamtos, tačiau ir beveik neskleidžia jokio garso. Tai ypač aktualu tankiai apgyvendintose vietovėse, miestų centruose ar gamtos draustiniuose.
Medžių sodinimas ir laukinės gamtos išsaugojimas
Mūsų gamtoje medžiai atlieka labai svarbų vaidmenį. Jie sugeria anglies dvideginį ir suteikia prieglobstį laukinės gamtos gyventojams. Savo kieme pasodinę medį, jūs prisidėsite prie gamtos išsaugojimo. Teikdami paramą įvairioms organizacijoms, kurios saugo ir globoja nykstančias augalų ir gyvūnų rūšis, jūs prisidėsite prie biologinės įvairovės ir gamtos ekosistemų išsaugojimo.
Apibendrinant galima teigti, kad tvarus gyvenimo būdas gali padėti sumažinti gamtai daromą neigiamą įtaką. Net ir su nedidelėmis pastangomis galime daryti didelę įtaką kurdami geresnę ateitį sau ir visai planetai.
Partnerio turinys
Unsplash nuotrauka
Užsakymo Nr. 55/7