UAB „Yara Lietuva“ vadovas Edgaras Bačėnas džiaugiasi, kad į lauko dieną, surengtą moderniame ir naujoves diegiančiame Šiaulių rajono ūkininko Vitoldo Norkaus ūkyje, susirinko jų bendrovės svarbiausių verslo partnerių konsultantai bei žemdirbiai iš įvairių Lietuvos vietų. Šis renginys – išskirtinis, mat surengtas tik prasidėjus pavasariniams žemės ūkio darbams, kad ūkininkai praktinius patarimus suspėtų pritaikyti ir savo dirbamuose laukuose. Ankstyvoji lauko diena – puiki praktinių žinių pamoka pasėlių laukuose.
Tarptautinė kompanija Yara – viena didžiausių trąšų gamintojų visame pasaulyje. Per metus pagamina daugiau nei 24 mln. t trąšų, kurias tiekia daugiau nei į 150 pasaulio šalių.
Neseniai įsikūrusi UAB „Yara Lietuva“, glaudžiai bendradarbiaudama su pagrindiniais partneriais (UAB ,,Baltic Agro“, AB ,,Kauno grūdai“, UAB ,,Scandagra“), sėkmingai plėtoja savo veiklą. Bendrovės tręšimo ekspertai konsultuoja ūkininkus augalų mitybos klausimais, kartu su partneriais rengia lauko dienas, seminarus ir tęsia mokymus ūkininkams jų dirbamuose laukuose. Tręšimo ekspertai Mindaugas Narauskas, Raimondas Ivanovas konsultuoja žemdirbius, jiems pateikia konkrečių patarimų apie subalansuotą augalų mitybą. Bendrovės atstovai sako, jog šiuolaikinio konkurencingo ūkio vizitinė kortelė turi būti tokia: užauginti kuo didesnį derlių sunaudojant mažesnį kiekį kokybiškų trąšų – brangesnės Yara trąšos, mažesnės veikliosios medžiagos sąnaudos, didesnis pelnas.
Gražus rapsų laukas: visi darbai atlikti laiku
Pažangaus ūkio šeimininkas V. Norkus patenkintas, kad bendradarbiauja su UAB „Yara Lietuva“ konsultantais, jam praverčia kvalifikuotų specialistų patarimai ir konsultacijos, nes ūkyje diegia naujas technologijas. Vitoldas ketvirtus metus savo pasėlius tręšia Yara trąšomis, todėl jo laukuose pastaraisiais metais užauga didesnis ir geresnės kokybės derlius. Pernai vidutinis užskaitomasis žieminių kviečių derlius buvo 8,1 t/ha, žieminių rapsų – 3,9 t/ha.
Ankstyvosios lauko dienos dalyviams V. Norkaus ūkyje buvo demonstruotas rapsų ir du kviečių plotai, kalbėta apie azoto su siera poveikį augalams, parodyta, kaip pasėlių lauke tausojant gamtą tolygiai išbarstyti trąšas.
Tręšimo ekspertas M. Narauskas ūkininkus pirmiausia pakvietė į gražiai žaliuojančių rapsų lauką. Pasėliai vešlūs, stiprūs, nes visi darbai atlikti laiku: pasėta rugpjūčio 20-ąją, kartu su sėkla į dirvą įterptos YaraMila NPK(S) trąšos 17-11-12 (S-10), 200 kg/ha. Tokiomis pat trąšomis pasėliai patręšti balandžio 2-ąją, išberta 150 kg/ha. Mindaugas pademonstravo rapsų šaknis – stiprios, ilgos, taisyklingos, tvirtos. Jis sakė, kad laiku pasėti, tinkamai patręšti ir reikalingą azoto kiekį gavę rapsai sukaupė daugiau sausųjų medžiagų, gerai įsišaknijo, todėl tinkamai pasiruošė žiemai. Gerai peržiemoję augalai pavasarį „pabudo“ stipresni, pradėjo intensyviai augti, mat dirvožemyje yra reikalingų maisto medžiagų.
Žemdirbiai stebėjo, kaip į modernų purkštuvą, kurio darbinis purškimo sijos plotis 36 m, buvo pilamas specialus YaraVita produktų mišinys (2 l/ha Kombiphos + 2 l/ha Universal Bio + 1 l/ha Bortrac + insekticidas pagal gamintojo rekomendaciją).
M. Narauskas paaiškino: pasėlius būtina tręšti, kad jie intensyviau augtų, sparčiau stiebtųsi į viršų, išleistų daugiau šoninių stiebų ir nebūtų nereikalingų vabaliukų. Svarbu, kad užaugtų geras derlius, – rapsai
pelnytai vadinami juoduoju Lietuvos auksu.
Kokybiškos trąšos – didesnis derlius
Moderni ir galinga V. Norkaus ūkio technika ir renginio dalyviai atvažiavo į kviečių lauką. Vešlūs pasėliai, kurie pasėti rugsėjo 23-iąją, kartu įterptos ir YaraMila NPK(S) trąšos 18-11-13, 200 kg/ha, tokiomis pat trąšomis pasėliai tręšti balandžio pradžioje – 150 kg/ha. Vegetacijos metu augalai tręšiami keturis kartus, kiekvieną kartą įterpiama ir sieros. Blogai, jei ūkininkai, tręšdami pasėlius, sieros kiekį įterpia per vieną kartą. Yaros tręšimo technologijoje siera neatsiejama nuo azoto. Tinkamai subalansuotas NPKS ir Mg leidžia pasiekti geriausių rezultatų.
UAB „Yara Lietuva“ ekspertai paaiškino: didesnė azoto norma rudenį reikalinga ne tik augalui augti, mat dalis azoto sunaudojama prieš tai augusios kultūros stiebams, šiaudams mineralizuoti. Kompanijos Yara pagamintos trąšos yra pranašesnės už konkurentų gaminamas trąšas, nes jose esantis azotas yra amonio nitratinis, greito poveikio, be to, kitokia ir fosforo sudėtis – yra „citratinio fosforo“, jis netirpus vandenyje, bet aktyvuotas augalo šaknų tampa prieinamas visos vegetacijos metu. UAB „Yara Lietuva“ ekspertai ūkininkams priminė, kad Yara trąšos efektyvesnės, jų užtenka mažesnio kiekio, be to, tausojama gamta. Ūkininkai, kurie siekia užauginti didesnį derlių, vertina kokybę, turi įsigiję modernią ir našią techniką, privalo naudoti ir kokybiškas trąšas. Tada ir darbas daug spartesnis, ir ekonominė nauda didesnė.
Kitame lauke kviečiai rudenį buvo patręšti 200 kg/ha mažiau azoto turinčiomis YaraMila NPK(S) 9-12-25 trąšomis, kuriose yra mažiau azoto, daugiau vandenyje tirpaus fosforo ir kalio. Augalai atrodo silpnesni, nors pavasarį vėl buvo patręšti YaraMila NPK(S) 18-11-13 trąšomis, įterpta 150 kg/ha.
Svarbu tolygiai patręšti laukus Ūkininkai kviečių lauke su įdomumu stebėjo trąšų paskleidimo eksperimentą, kaip pasėlių lauke tolygiai išbarstyti trąšas. Trąšų barstyklė, kurios technologinė vėžė 36 m, važiavo per lauką ir tręšė kviečius. Yara trąšų granulės (tiek prieš vėją, tiek pavėjui) skriejo į išrikiuotas lėkštes. Po to iš jų granulės buvo supiltos į mėgintuvėlius – į visus subyrėjo vienodas kiekis trąšų kamuolėlių. Išvada aiški: trąšos išbarstytos tolygiai, pasėliai vienodai patręšti. Eksperimentas buvo tęsiamas – tame pačiame lauke barstytos ir konkurentų trąšos. Skirtumas akivaizdus: trąšos lauke išbertos netolygiai. Tręšimo ekspertas Mindaugas paaiškino: jei lauke tolygiai išberiamos trąšos, tada visas laukas vienodas, nėra tamsesnių aš šviesesnių ruožų, visi pasėliai užauga vienodi, gražūs, o svarbiausia – patogiau kulti, geresnis derlius. Tolygus laukų tręšimas – viena svarbiausių efektyvaus ir pažangaus ūkininkavimo sąlygų. M. Narauskas ūkininkams priminė, kad pasėlių laukai būtų tolygiai patręšti, reikia kokybiškų trąšų. Svarbu ne tik trąšų sudėtis, bet ir jų fizinės savybės.
Aldona SIREIKIENĖ ŪP korespondentė
UAB „Yara Lietuva“ platintojai:
![]() |
![]() |
![]() |