Columbus -1,0 °C Migla
Ketvirtadienis, 13 Vas 2025
Columbus -1,0 °C Migla
Ketvirtadienis, 13 Vas 2025

Ūkininkai Kairaičiai: neturime, kur dėtis

2023/09/30


Marijampolė („Suvalkietis“). „Keturi mėnesiai iš eilės nei krinta, nei kyla pieno kaina. Ji stabiliai maža ir nuostolinga. Mūsų ūkiui ji tikrai nepalanki. Bet mes neturime, kur dėtis: pasistatėme melžimo aikštelę, turime įsipareigojimų. Ir, kaip sakoma, savo noru užsidėjome virvę ant kaklo“, – pasakoja Dalios ir Aido Kairaičių ūkio savininkė Dalia.

Ūkininkai pastaruoju metu yra itin susirūpinę savo verslais. Jiems atrodo, kad valstybė nelabai suvokia, kas yra ūkis, o išlaikyti jį kažkaip reikia. Kazlų Rūdos savivaldybėje esančio vieno stambiausių pienininkystės ūkių savininkė Dalia Kairaitienė sutiko pasidalinti savo sunkumais.

Dalios ir Aido Kairaičių ūkis gyvuoja jau 30 metų. Prisiminusi savo jaunystę Dalia juokiasi, kad būdama jauna panelė visiems sakydavo, jog karvių nelaikys ir gyvens kur nors Kaune. O dabar yra susikūrusi visai priešingą gyvenimą, nei įsivaizdavo. Dalia teigia, kad per visą ūkininkavimą buvo gerų laikų, užaugino dukras, kurios taip pat įsteigė savo ūkius, daug dirbo, daug pasiekė. „Turime apie 1000 hektarų žemės ir 1000 karvių. Mes ir sėjame, ne tik karves auginame. Mūsų trys dukros, jų vyrai visi trys ūkininkauja. Visiškai atskiri keturi ūkiai. Jeigu iškyla kokių sunkumų, vieni kitiems padedame“, – teigia Dalia.

Sunkumai tęsiasi jau penkerius metus

Pastaruoju metu Dalia su vyru susiduria su sunkumais. Nuo to laiko, kai prasidėjo COVID-19 pandemija, verslas patyrė krizę, o karas Ukrainoje taip pat nepadėjo atsitiesti. Dalia teigia, kad gamta šiais metais nuostolių nepridarė, tačiau trąšos brangios, kuras brangus, elektra šiek tiek atpigo. Jie taip pat pasistatė pieno melžimo aikštelę ir įsipareigojo tęsti veiklą penkerius metus. Liko dveji, tad net jeigu norėtų, Dalia negalėtų nutraukti ūkininkavimo.

juodmarges
Kairaičių ūkyje dominuoja juodmargės karvės.

„Mes turime įsipareigojimų bankams, gavome Nacionalinės mokėjimo agentūros paramą melžimo aikštelei įsirengti. Norėdami baigti ūkininkauti turėtume greitai bankui grąžinti visą paskolą, o mes daug pasiskolinome. Nacionalinei mokėjimo agentūrai irgi turėtume sugrąžinti tai, ką gavome melžimo aikštelei įsirengti. O mes tų pinigų neturime… Dabar mažai uždirbame“, – pasakoja Dalia.

Taip pat ji piktinasi, kad dalis žmonių nelabai suvokia, kas yra ūkis ir kaip jame sprendžiami visi reikalai. „Mes susidūrėme su problema dėl žalinimo. Mes įsėjome pagal tuos reikalavimus kokią priklauso žolę, išlėkščiavome laukus, kad galėtume pasiruošti žieminių rapsų sėjai. Tikrintojai nufotografavo ir sako, kad čia žolių visokių priaugę. Bet mes tas žoles ir įsėjome, tas žoles galima įsėti…“, – teigia pašnekovė. Dalia su vyru pritaria plotų žalinimui, tačiau nesupranta, kodėl reikia nuolat tikrinti laukus ir dar nesuprasti, ką tikrina. Ūkininkė papasakojo, kad buvę daug tokių atvejų, kai patys tikrintojai nufotografuoja ir prašo ūkininkų ateiti, paaiškinti, kokios ten žolės, nes patys nesupranta, ką mato.

Pieno pylimas į laukus – didžiulė nepagarba

Paklausta, ar neketina protestuoti, kaip daugelis kitų ūkininkų, Dalia atsakė, kad nelabai nori apie tai kalbėti. Tiesa, pripažino, kad su vyru buvo nuvažiavusi į susitikimą su pieno perdirbimo įmonės ir kitų ūkio bendrovių vadovais. Tačiau ūkininkė teigė buvusi prieš pieno laistymą laukuose.

Dalia yra visa širdimi prieš maisto švaistymą ir prisimena tėvų pamokas vaikystėje. „Jeigu mes melžiame pieną, sušeriame karvėms šitokius brangius pirktus ir pačių pasigamintus pašarus, ir melžėjoms turime mokėti, tai kaip mes galime pieną išpilti laukuose. Yra manančių, kad mes visi vieningai dabar į laukus turime pilti pieną… Nepritariu. Negalima maisto švaistyti. Mus ir tėvai mokino, kad jeigu duonos plutelę numetei ant žemės, tai ją reikia pakelti, nuvalyti, pabučiuoti…“, – teigia ūkininkė.

Naujienos Kairaičių ūkyje

Nepaisant visų sunkumų Kairaičių ūkyje vis dėlto yra naujovių. Visai neseniai jie įsirengė pieno melžimo aikštelę. Dalia teigia, kad šią idėją jie parsivežė iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Ūkininkai taip pat prisidėjo prie Kazlų Rūdos „Slow“ arenos įrengimo. Visa tai – savanoriška ūkininkų parama idėjos autoriams ir kūrėjams.

melžimo aikštelė
Naujai pastatyta ir įrengta melžimo aikštelė, kurios idėją ūkininkai nusižiūrėjo JAV.

„Aišku, jie siūlė atsilyginti, kad bent kuras atsipirktų. Bet mes nieko neprašėme. Ten yra ką veikti: žentas dieną kulia javus kombainu, o naktį važiuoja su krautuvu, krauna šieno ritinius. Liudas Mikalauskas, kuolus sukalęs, virves įtempęs, rodo, kur viską dėti. Yra reikalų visą mėnesį išlaikyti areną keturiems koncertams“, – pasakoja Dalia.

Kairaičių ūkio technikos kieme – modernios žemės dirbimo ir ūkio mašinos, kombainas, įvairūs padargai.

 

Ieva Matusevičiūtė/SUVALKIETIS

Ričardo Pasiliausko nuotraukos

Dalintis