Kaunas +18,1 °C Lietus
Pirmadienis, 14 Lie 2025
Kaunas +18,1 °C Lietus
Pirmadienis, 14 Lie 2025
Freepik.com nuotr.

Ūkininkams ieškant sėklų, ekspertai pataria nedaryti kompromisų dėl kokybės

2025/07/13


Šiuo metu ūkininkų pagrindinis dėmesys nukreiptas į dabar augančių pasėlių priežiūrą ir būsimą derlių. Vis dėlto, netrukus ateis laikas pasirūpinti kitų metų derliumi, ir viena svarbiausių jo dalių – kokybiškos sėklos.

„Sėklų pasirinkimas artėjančiai sėjai – svarbus sprendimas, kuris daro didelę įtaką būsimam derliui. Rinkoje galima įsigyti pačių įvairiausių sėklų, bet būtent sertifikuotos sėklos užtikrina geriausią kokybę ir suteikia ūkininkams pasitikėjimą. Palyginus su kitomis, sertifikuotų sėklų kaina gali būti didesnė, tačiau tikintis geresnio derliaus, nevertėtų daryti kompromisų dėl kokybės“, – tikina AB „Linas Agro“ tiesiogiai pavaldžios „Dotnuva Seeds“ vykdomasis direktorius Sigitas Augas.

Anot eksperto, yra nustatyta, kad augalų derlingumas dėl selekcijos didėja 1 proc. punktu kasmet: „Tai – labai reikšminga dalis, nes be naujų veislių mes Lietuvoje neturėtume tokio derliaus. Tačiau ne visos naujai sukurtos veislės yra pranašesnės už esamas, todėl labai svarbu, kad jos būtų ištirtos vietos sąlygomis. Šie tyrimai  leidžia atrinkti naujas veisles, kurios būtų pranašesnės už jau rinkoje esančias ir tiktų besikeičiančio klimato sąlygoms“.

Kokybės kontrolė nuo sėjos iki pristatymo žemdirbiams

Pasak S. Augo, sertifikuotų sėklų paruošimo kelias prasideda nuo sėklinės medžiagos užauginimo. Pradinė sėklinė medžiaga gaunama iš selekcininkų, taip garantuojant veislės grynumą, kuris svarbus užtikrinant visas jai būdingas savybes: derlingumą, atsparumą ligoms, išgulimui ir kitas savybes. Visas sėklų auginimo procesas papildomai yra kontroliuojamas Valstybinės augalininkystės tarnybos darbuotojų, todėl ūkiai gali būti tikri, kad gauna būtent tą veislę, kurią užsakė.

Sėklų valymas, rūšiavimas, beicavimas neatsiejamas nuo aukščiausios kokybės mašinų ir specialistų. Sėklos, išrūšiuotos pagal dydį ir svorį, tolygiau dygsta ir auga laukuose. 

Svarbu ir tai, kad sertifikuotų sėklų kokybiniai parametrai laboratorijose tikrinami ne vieną kartą per metus. Pasak S. Augo, pateikti sėklų daigumo ir 1000 sėklų masė leidžia tiksliai apskaičiuoti sėklos normą bei suformuoti norimo tankumo ir siektino derliaus potencialo pasėlį.

Gerų valymo mašinų svarba

Aukštos kokybės sėklos reikalauja ir skirtingų, aukštos kokybės valymo mašinų. 

„Iš savo patirties matome, kad seno tipo sėjamosios ir sėklų ruošimo mašinos savo kokybe atsilieka nuo naujųjų. Kokybei užtikrinti itin reikalingi ir gravitaciniai stalai, kurie išrūšiuoja sėklas pagal svorį. Jeigu minėtomis mašinomis nepavyksta išvalyti priemaišų, tuomet naudojama spektrinė mašina, galinti atskirti sėklas ne tik pagal spalvą, bet ir formą. Galiausiai, gali prireikti ir specifinių mašinų, skirtų tik vienai konkrečiai piktžolei išvalyti, pavyzdžiui, rūgštynėms iš dobilų“, – paaiškina ekspertas. 

Jis taip pat pabrėžia, kad kokybiškoms sėkloms būtina užtikrinti ir aukštą beicavimo kokybę: kiekvienas grūdas turi gauti vienodą apsaugos kiekį – taip sėklos turės optimalią apsaugą nuo ligų.

„Porcijinės beicavimo mašinos užtikrina vienodą ir tolygų beico paskirstymą ant grūdų. Sėklos į beicavimą patenka be dulkių, nes fabrike sumontuota dulkių nutraukimo sistema, leidžianti patiekti švarią žaliavą beicavimui. Neišvalius dulkių, jos gali sugerti beicą, o sėklos turės prastesnę apsaugą nuo ligų“, – detalizuoja S. Augas.

Užtikrinamas mišinių homogeniškumas

Be javų sėklų, ūkininkai sėja sideralinius augalus ir pašarines žoles. „Dotnuva Seeds“ duomenimis, didžioji dalis šalies ūkių perka tokių sėklų mišinius. Eksperto teigimu, vieni svarbiausių kriterijų, renkantis mišinius, yra jų sudėtis ir mišinio homogeniškumas. 

„Ruošiant pašarinių žolių ar sideralinių augalų mišinius, labai svarbu tiksliai ir homogeniškai išmaišyti skirtingas rūšis. Taip yra daroma dėl to, kad lauke jos būtų tolygiai pasėtos, o derlius būtų maksimalus ir vienodas per visą lauką. Net ir tame pačiame lauke dirvožemiai gali būti skirtingi, tad sėklų mišiniai – gera išeitis siekiantiems stabilaus derliaus. Jei sėklos bus išmaišytos netolygiai, vienoje lauko dalyje turėsime sudygusią vieną rūšį, pavyzdžiui, svidres, o kitoje – dobilus. Kitaip tariant, turėsime netolygų pasėlį ir, aišku, mažesnį derlių iš lauko ploto vieneto,“, – paaiškina specialistas.

 

Pasak žemės ūkio eksperto, sertifikuotos sėklos gali kainuoti daugiau nei įprastai ūkiuose užauginamos sėklos. Tačiau, anot jo, investuoti į sertifikuotas sėklas būtina, kadangi naujas derliaus formavimas prasideda nuo veislės pasirinkimo, kokybiškos sėklos bei jos pasėjimo. Valstybė taip pat skatina sėti sertifikuotas sėklas, skirdama 16 Eur už sertifikuotomis javų ir žolių sėklomis apsėtą hektarą. 

„Mūsų tikslieji bandymai rodo, kad naudojant sertifikuotas sėklas derliaus padidėjimas yra nuo 300 kg/ha iki 800 kg/ha, įvertinus sėklų atsėlį ir sėklų paruošimo kokybės skirtumą ūkiuose“, – sako „Dotnuva Seeds“ vykdomasis direktorius S. Augas.

 

 "Bosanova" informacija

Dalintis