„Finansavimas teikiamas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginį planą, siekiant mažinti aplinkos taršą, prisidėti prie klimato kaitos švelninimo, atsinaujinančios energijos gamybos, todėl skatinamos investicijos į tvarias, naujas technologijas, pavyzdžiui, naujų biodujų jėgainių statymą ir įsirengimą. Paskolos gali būti naudojamos ir kitoms investicijoms, siekiant diegti inovacijas, palaikyti tvarią žemės ūkio produktų gamybą bei ją skaitmenizuoti. Tokios investicijos ne tik padėtų padidinti ūkių ekonominį našumą, bet ir prisidėtų prie išlaidų mažinimo, ruošiamos produkcijos kokybės gerinimo“, – teigia ILTE Produktų valdymo departamento direktorė Ausma Bartkutė.
Anot ILTE atstovės, paskolos, skirtos apyvartiniam kapitalui suteikia galimybę ūkininkams stabilizuoti veiklą, palengvinti sezoninius iššūkius, efektyviau valdyti finansinius srautus bei planuoti ilgalaikes investicijas.
„Ūkininkai gali įsigyti trumpalaikį turtą (sėklas, pašarus, trąšas, augalų ir gyvūnų apsaugos priemones, degalus, tepalus ir kt.), apmokėti darbo užmokestį, turto draudimo išlaidas, komunalines išlaidas, kitus mokesčius, tokiu būdu išvengiant finansinių sunkumų sudėtingesniais ūkininkavimo laikotarpiais. Be to, gavus lengvatinę paskolą apyvartiniam kapitalui, nėra skaičiuojamas bendrasis subsidijos ekvivalentas, kuris mažintų investicinės paramos (dotacijos) sumą“, – pabrėžia A. Bartkutė.
Vienam klientui gali būti skiriama viena paskola tvarioms investicijoms ir viena paskola investicijoms į žemės ūkio valdas. Vienos paskolos maksimali suma – 200 tūkst. EUR. Paskolos investicijoms arba investicijoms ir apyvartiniam kapitalui finansuoti gali būti teikiamos iki 5 metų, o paskolos tik apyvartiniam kapitalui finansuoti – iki 3 metų.
„Šiandien žemės ūkio sektorius ne tik sprendžia iššūkius, susijusius su klimato kaita, neapibrėžtumu rinkoje, bet ir investuoja į inovacijas, tvarias technologijas bei atsinaujinančią energetiką. Džiaugiuosi, jog KREDA grupės kredito unijos, veikdamos regionuose yra arti savo narių, puikiai supranta jų rūpesčius ir išmano žemės ūkio sektoriaus specifiką. Todėl mes žinome kaip geriausiai padėti ūkininkams, susiduriantiems su sezoniniais iššūkiais ar investuojantiems į ateities ūkius, didinsiančius konkurencingumą bei prisidėsiančius prie tolesnės tvaraus ūkininkavimo plėtros. Lengvatinės paskolos investicijoms bei apyvartiniam kapitalui mums leis dar palankesnėmis sąlygomis suteikti finansavimą savo nariams, apsisprendusiems modernizuoti ūkį, įsigyti reikalingą įrangą ar pasiskolinti apyvartiniam kapitalui – tai būtina sąlyga subalansuotam augimui ar plėtrai“, – komentavo Jungtinės centrinės kredito unijos verslo plėtros vadovė Jolita Rėkutė.
Šioms paskoloms taikomos lengvatinės palūkanos, skaičiuojamos tik finansavimo partnerio – kredito unijos daliai, sudarančiai 30 % paskolos, kurios yra ne didesnės nei 5 % finansavimo partnerio marža + 6 mėn. EURIBOR. Likusiai 70 % paskolos daliai taikomos nulinės palūkanos.
Norėdami gauti paskolą, ūkininkai pirmiausia turi pateikti paraišką Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) pagal priemonių „Investicijos į žemės ūkio valdas“ ir „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“ kvietimus bei gauti pažymą, patvirtinančią jų tinkamumą gauti lengvatinę paskolą. NMA teigiamai įvertinus paraišką ir suteikus pažymą, ūkininkai turi kreiptis į vieną iš ILTE atrinktų finansavimo partnerių, kurių sąrašas skelbiamas ILTE interneto svetainėje.
Lengvatines paskolas investicijoms, įskaitant tvarias, į žemės ūkio valdas pradėjo teikti 12 KREDA grupės kredito unijų: Akademinė kredito unija, Aukštaitijos kredito unija, Ignalinos kredito unija, Joniškio kredito unija, Kredito unija „Litas“ , RATO kredito unija, Raseinių kredito unija, Biržų kredito unija, Kredito unija „Kupiškėnų taupa“, Kredito unija „Zanavykų bankelis“, Šilalės kredito unija, Jungtinė centrinė kredito unija.
UAB „ILTE“ informacija