Ashburn +19,6 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 12 Bir 2024
Ashburn +19,6 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 12 Bir 2024

Aldona SIREIKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Ūkininko pomėgiai – medžioklė ir gėlės

2023/08/07


Radviliškio rajono Baisogalos seniūnijos Valatkonių kaimo pakraštyje, jaukiame vienkiemyje, gyvena darbštūs, grožį mylintys ūkininkai Rimantas ir Ramūnė Budreckiai. Sodybos šeimininkas suspėja ne tik pažangiai ūkininkauti, bet ir yra aistringas medžiotojas, iš ąžuolo ir uosio medienos daro originalius baldus ir šviestuvus, su žmona puoselėja didelės sodybos grožį – kartu sodina ir prižiūri gėlynus, želdinius, turi nemažą rožių ir lelijų kolekciją.

Vestuvių proga tėvai dovanojo melžiamą karvę

Ūkininkas R. Budreckis pirmiausia padėkos žodžius skyrė šviesaus atminimo tėvui Albertui Adolfui Budreckiui, kuris vienas pirmųjų Radviliškio r. įkūrė ūkį, buvo sumanus ir darbštus ūkininkas. Tėvai ūkininkauti paskatino tris savo vaikus, visiems nupirko po sodybą, padėjo įkurti ūkius.

Rimantas su žmona Ramūne 1993 m. apsigyveno vienkiemyje, Valatkonių kaimo pakraštyje, tėvų nupirktoje sodyboje. Vestuvių proga tėvai jiems padovanojo melžiamą karvę. Jauna šeima kibo į darbus: laikė 12 melžiamų karvių, avių, turėjo dvi paršavedes, prekybai augino nemažai daržovių. Senoje sodyboje jie pirmiausia pastatė daržinę, kad turėtų kur šieną laikyti, paskui pastatė lauko virtuvę pašarams ruošti, vėliau pastatė sandėlius, o patys 19 metų gyveno senoje troboje, kurioje nebuvo jokių patogumų. Galiausiai pradėjo statyti erdvų gyvenamąjį namą, kuriame įsikūrė prieš dešimt metų. Pernai Rimantas ir Ramūnė atšoko perlines vestuves – kartu jie jau daugiau nei 30 metų.

Budreckiai
Sodybos šeimininkai Ramūnė ir Rimantas Budreckiai.

R. Budreckis yra žemės ūkio specialistas, buvo įgijęs zootechniko kvalifikaciją. Buvusiame kolūkyje jam teko dirbti fermos vedėju, po to įsidarbino miškų urėdijoje eiguliu, o paskui įkūrė privačią įmonę, kuri teikė miško paslaugas.

Savo ūkį R. Budreckis įregistravo 2005 metais. Įsikabinti į žemę padėjo jo tėvai, laukams įdirbti, derliui nuimti davė savo technikos. Ūkininkavimo pradžioje R. Budreckis turėjo tik 20 ha. Kasmet jis didino dirbamus plotus, ėmė iš banko paskolą ir iš aplinkinių gyventojų stengėsi nusipirkti žemės. Techniką pirko išperkamosios nuomos būdu. Šiemet ūkininkas deklaravo 284 ha, iš jų 125 ha yra nuosavi plotai.

Rimantas „Ūkininko patarėjui“ sakė, kad jų tėvas už pajus buvo nupirkęs buvusią kolūkio fermą, kurioje galvijus laikė keturių Budreckių ūkių savininkai – du broliai, sesuo ir tėvai. Dabar toje fermoje galvijus laiko tik mama ir sesuo.

Tėvo ir sūnaus augalininkystės ūkiai

Didelio augalininkystės ūkio šeimininkas R. Budreckis nusiteikęs optimistiškai: nors sausra tęsėsi ilgai, rapsai užaugo tvirti, byrėjo geras jų derlius. Iš hektaro vidutiniškai prikūlė 3,7 t. Šį sezoną jis augino septynių veislių žieminius rapsus, buvo pasėjęs 70 ha. Ūkininko dukra Liveta yra puiki žemės ūkio specialistė, ji tėvo ūkio laukuose atliko bandymus, stebėjo, kaip augo rapsai, analizavo, kurių veislių rapsai geriausiai užderėjo. Kai kur bandymų plotuose iš vieno hektaro prikūlė 3,8 t rapsų, kitur – net po 4,2–4,3 t. Sėklai atrinks pačias geriausias tris veisles. Ūkininkas pasidžiaugė ir gražiais vasarinių miežių laukais, sakė, tik grūdai smulkesni. Miežių jis augino 80 ha. Tikisi gero vasarinių miežių derliaus. Sausra labiausiai pakenkė kviečiams, todėl derlius bus mažesnis nei pernai. Nuo pat ūkio įkūrimo R. Budreckis augina nemažai cukrinių runkelių. Kalbėjo, kad apsimoka auginti saldžiąsias šaknis, todėl jų plotus kitais metais padidins – augins 60 ha.

Budreckių sūnus Tadas – irgi žemės ūkio specialistas. Jaunasis ūkininkas įkūrė savo ūkį, deklaruoja 82 ha dirbamos žemės. Didelis dviejų ūkių – tėvo ir sūnaus – technikos kiemas: turi šešis traktorius, du kombainus, kelias priekabas, įvairių padargų. Jaunasis ūkininkas domisi technikos naujovėmis, pats sugeba suremontuoti turimą techniką. Technikai remontuoti yra įrengtos remonto dirbtuvės. Budreckių ūkyje dirba tėvas ir sūnus bei du samdyti darbuotojai.

tevas ir sunus Budreckiai
Ūkininkai tėvas ir sūnus Budreckiai patenkinti: šiemet byrėjo geras rapsų derlius.

Grūdams laikyti ūkininkai Budreckiai turi tris sandėlius. Nuimtą derlių patys išdžiovina, išvalo ir supila saugoti. Pasak R. Budreckio, reikia ne tik užauginti gerą derlių, bet ir sugebėti grūdus parduoti. Abu su sūnumi domisi rinkos pokyčiais, analizuoja grūdų kainas, stengiasi užaugintą derlių parduoti kuo palankesnėmis kainomis.

Ūkininkai tik dalį dirbamų laukų aria plūgais. Cukriniams runkeliams sėti žemę įdirba plūgu. Tuose plotuose, kur durpynai ir smėlynai, nekiša plūgo – dirvožemį įdirba skutikliu. Kalbėjo, kad pasiteisino neariamoji žemės dirbimo technologija: 100 ha žieminių kviečių sės į skutikliu įdirbtus laukus. Šį rudenį ūkininkas išbandys ir no-till žemės dirbimo technologiją: nusipirko modernią sėjamąją, 80 ha žieminių rapsų sės tiesiai į ražienas. Dirvožemiui pagerinti sėja tarpinių augalų, taiko sėjomainą.

Budreckių sodyba – viena gražiausių rajone

Sodybos šeimininkė, rodydama didelį rožyną, sodą, gėlių, dekoratyviųjų augalų ir lauko riedulių kompozicijas, ŪP pasakojo, kad aplinkos grožiui jie paskyrė daugiau nei vieno hektaro plotą. Ten, kur anksčiau buvo dideli šiltnamiai, augo daržovės, dabar žydi gėlės, yra įrengtas baseinėlis, plaukioja žuvytės. Prekybai daržovių Budreckiai nebeaugina nuo 2017 metų. Tik šeimos stalui užsiaugina sodo ir daržo gėrybių. Pernai atsisakė ir melžiamų karvių – pienininkystė tapo nuostolinga: padidėjo pieno gamybos kaštai, viskas pabrango, o už kokybišką pieną supirkėjai mažai temokėjo.

baseinėlis
Baseinėlis žuvims ir fontanas.

„Pirmi metai, kai nebelaikome galvijų. Tvarte – tik vištos. Dabar daugiau laiko galime skirti savo pomėgiams, sodybos grožiui, kelionėms, susitikimams su draugais“, – gyvenimo pilnatve džiaugėsi R. Budreckienė. Vyras jai įvairiomis progomis dovanoja tik rožių ir būtinai tik didelę puokštę.

pavesine
Gėlėse skendi pavėsinė.

Budreckių sodyba – viena gražiausių Radviliškio rajone. Rimantas ne tik pažangus ūkininkas, savo laukuose užaugina puikų derlių, bet ir aistringas medžiotojas, domisi gėlininkyste, jam labai patinka lelijos, levandos, turi nemažą lelijų ir rožių kolekciją, kartu su žmona sodina ir prižiūri gėles, įvairius krūmus, abu kuria želdinių ir gėlynų kompozicijas. Iš savo laukų atveža įdomių formų akmenų ir papuošia aplinką.

prie ūkinio pastato gėlės
Ir prie ūkinio pastato žydi gėlės.

Sodybos šeimininkas parodė savo svajonių pirtelę, prieš 5 metus pastatytą iš ąžuolinių rąstų. Visus baldus – stalus, kėdes, lovas – iš uosio ir ąžuolo medienos padarė pats Rimantas. Ūkininkas turi 12 ha nuosavo miško. Originalius šviestuvus R. Budreckis sukūrė iš miškuose rastų ragų. Įspūdinga jo medžioklės trofėjų kolekcija. Antrajame pirtelės aukšte įrengti kambariai svečiams. Kas nori, gali išsimaudyti didžiuliame tvenkinyje, pasimėgauti kubilo procedūromis. Tikras kurortas medžių žalumoje skendinčiame Budreckių vienkiemyje.

Dar viena ūkininko svajonė – pramogai pastatyti šaudyklą, kad laisvalaikiu galėtų treniruoti rankų miklumą ir taiklumą.

 

Autorės nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis