Ashburn +3,6 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 21 Vas 2024
Ashburn +3,6 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 21 Vas 2024

Aldona SIREIKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Ūkininko rūpestis: sodyba, ūkis ir bendruomenė

2023/09/07


Pakruojo rajono Preičiūnų kaimo ūkininkas Adolis Antanaitis jau du dešimtmečius vadovauja kaimo bendruomenei. Jis yra didelio augalininkystės ūkio šeimininkas, deklaruoja 370 ha, kartu su žmona Adele rūpinasi savo erdvios sodybos aplinka. Jų sodyba yra viena gražiausių Pakruojo rajone.

Didelio ūkio šeimininkas A. Antanaitis pirmiausia pasakojo apie kaimo bendruomenę, kuriai vadovauja daugiau nei dvidešimt metų. Susibūrė apie 100 gyventojų iš Preičiūnų ir aplinkinių kaimų, darbuojasi septynių narių aktyvi taryba. Pagrindiniai veiklos principai – bendruomeniškumas ir geranoriškumas.

Bendruomenės būstinė yra buvusiuose kultūros namuose, rajono savivaldybės administracija pagal panaudos sutartį skyrė pusę pastato. Šildymu, patalpų švara ir tvarka rūpinasi patys žmonės. Planuojamus renginius, keliones aptaria taryba, po to informuoja visus narius. Labai aktyvi yra seniūnaitė Rima Kulbeckienė, ji surenka visą informaciją, pasiūlymus ir pateikia bendruomenei. Daug laiko bendruomenei skiria Ernesta Šumskienė.

Pirmininkas džiaugėsi, kad bendruomenė į būrį sutelkė sodiečius, kitaip žmonės gyventų užsidarę savo namuose, rečiau išeitų pasižmonėti. Rudenį ir žiemą, kai pabaigti ūkio ir sodybų tvarkymo darbai, bendruomenės nariai mielai susirenka pasiklausyti kviestinių atlikėjų koncertų, važiuoja į keliones, vaikams yra rengiami tradiciniai kalėdiniai ir kiti renginiai.

Ūkininkas A. Antanaitis plėtoja didelį augalininkystės ūkį. Savo ūkius įkūrė sūnus Dainius ir dukra Živilė. Tik sūnus Tomas – toliau nuo žemės, jis įsikūrė Kaune. Trys ūkininkai dirba sutartinai, vienas kitam padeda, yra didelis bendras ūkių centras, technikos garažas, grūdų elevatorius.

A. Antanaitis „Ūkininko patarėjui“ pasakojo, kad šį sezoną grūdų kokybė – geresnė nei pernai, tik derlius mažesnis, mat lėmė ilgai užsitęsusi sausra. Žieminių kviečių byrėjo 6 t/ha, žieminių rapsų – apie 3 t/ha. Išvalytus, išdžiovintus grūdus stengiasi parduoti kuo pelningiau, laukia tam tinkamo momento. Kartais pavyksta išlošti, tačiau būna, kad tenka ir pralošti – įtakos tam turi rinkos pokyčiai. Ūkininkas prieš ketverius metus liovėsi dirbamus laukus arti plūgu, nuo tol žemę sėjai įdirba skutikliais. Dirvožemiui pagerinti sėja tarpinių kultūrų. Anksčiau Antanaičiai laikė keletą melžiamų karvių, nupenėdavo ir bekonų. Dabar beliko tik vištos ir triušiai.

Didelė Antanaičių sodyba – viena gražiausių Pakruojo rajone. Ant didelio tvenkinio šlaito sodriai žaliuoja daug kalninių pušelių, originaliai iškarpytos tujos, visur žydi daugybė gėlių. Nuo stačių tvenkinio šlaitų atsiveria įspūdinga visos sodybos panorama.

Originaliai iškarpytos tujos.
Įdomi dekoracija – medinis dviratis.
Malūnas – ne tik puošmena, jame įrengtos buitinės patalpos.

A. Antanaitis daug šiltų žodžių skyrė savo darbščiajai žmonai Adelei, kuri yra puiki kraštovaizdžio tvarkytoja, su dideliu įkvėpimu rūpinasi sodybos želdiniais ir gėlynais, be to, yra puiki kulinarė. Anksčiau kolūkyje ji dirbo fermos vedėja, buvo pareiginga zootechnikė.

Vasarą didelis tvenkinys – visos šeimynos atokvėpio vieta, čia maudosi ne tik patys šeimininkai, vandens pramogos patinka ir anūkėms. Abu Antanaičiai maudynių sezoną pradeda anksti pavasarį ir baigia vėlų rudenį. Maudynėmis jie pradeda kiekvieną rytą. Ant tvenkinio kranto suręsta medinė pirtelė, aplinkui daug įvairių dekoratyviųjų augalų. Pats šeimininkas su sūnumi iš savo laukuose surinktų riedulių sukūrė gražų krioklį, o per nedidelį upelį vietoj tiltelio padėjo didelį plokščią akmenį. Prie pavėsinės čiurlena nedidelis fontanėlis, tolėliau yra nedidelis baseinėlis, kurį juosia žydinčios gėlės, žaliuoja spygliuočiai ir kiti augalai. Sodybos grožiui ir nemažam tvenkiniui šeimininkai paskyrė apie pusės hektaro plotą.

Nuo tvenkinio šlaito atsiveria įspūdinga sodybos panorama.
Pirtelė ant tvenkinio šlaito.

 

Autorės nuotraukos

Titulinėje nuotr. – Didelės savo sodybos grožiu rūpinasi abu šeimininkai – Adolis ir Adelė Antanaičiai.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/02/20

Ministerijoje – teisės aktų kaitaliojimo karštligė

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) ir jos vadovai gyvena savo sukurtų klaidų karalystėje, aukšta tvora atsitvėrę nuo žemdirbių bendruomenės, jų veiklos metoduose nėra nuoseklumo, tad rezultatai netenkina nei ūkininkijos, nei savivaldybių administ...
2024/02/20

Gyvūnus šunimis pjudę asmenys nuteisti pagrįstai

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas vasario 20 d. priėmė nutartį baudžiamojoje byloje, kurioje asmenys apeliacinės instancijos teismo nuosprendžiu pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (BK) 310 straipsnio 1 dalį nuteisti baudos bausmėm...
2024/02/20

Lucasas: ryškėja pavojingi Europos nesutarimai dėl gynybos

Europos požiūris į riziką skiriasi. „Gyvenk laisvas arba mirk“ grupės atstovai mano, kad rizikuoti patekti į vergiją Rusijos valdžioje yra daug blogiau už mirtį. Jie kovos už savo laisvę ir suverenitetą, kad ir kas benutiktų. Jų prie&s...
2024/02/20

Elektros kaina biržoje sumažėjo – tokia buvo pernai gegužę

Per šių metų vasario du pirmuosius dešimtadienius vidutinė elektros energijos kaina buvo 0,078 Eur/kWh be PVM, o tai 33 proc. mažiau už sausio mėnesio vidutinę kainą, kuri siekė 0,117 Eur/kWh be PVM. „Nord Pool“ biržoje v...
2024/02/20

Kooperatyvų nariams – papildomas priedas už pieninę karvę

Žemės ūkio ministerija, siekdama paskatinti pieno gamintojus kooperuotis, pripažintų kooperatyvų nariams numatė skirti papildomą 30 eurų siekiantį priedą už pieninę karvę.
2024/02/20

Triukšmas dėl žemės mokesčio

Lazdijuose vyksta karšti debatai. Visos aistros – dėl žemės mokesčio dydžio, kuris gerokai išaugo. Pernai rajono ūkininkai sumokėjo dvigubai ar net trigubai didesnį žemės mokestį nei užpernai. Ir šiemet neapsikentė: reik...
2024/02/20

Prezidentas pasirašė įstatymo pataisas, ištaisančias akcizų politikos klaidas

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė Seimo neeilinėje sesijoje priimtas Akcizų įstatymo pataisas dėl sumažinto akcizo suskystintoms naftos dujoms ir dujiniams angliavandeniliams, taip pat dėl žymėto dyzelino naudojimo t...
2024/02/20

Atnaujinti žemės našumo balų duomenys

Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) informuoja apie atnaujintus žemės našumo balų duomenis. Vidutinis žemės našumo balas viršija 39.
2024/02/20

Nematomas frontas: epidemijos 1918–1920 m.

Minėdami Vasario 16-ąją, pirmiausia prisimename diplomatines Lietuvos signatarų ir kariuomenes kovas dėl Lietuvos nepriklausomybės. Tačiau tuo laikotarpiu nematomame fronte vyko ir kitokia kova. Daugiau nei po šimto metų mums ir vėl teko ja...