Pagal šiuo metu galiojančią tvarką ūkininkams prievolė mokėti įmokas „Sodrai“ jų pensiniam draudimui yra tik tuomet, kai jų veikla yra pelninga ir jie valdo minimalų, VSD reglamentuotą EDV ūkio dydį. Jeigu ūkio EDV didesnis nei 4 ir ūkininkas kitur draustas socialiniu draudimu, mokėti įmokų nereikia. Pavyzdžiui, ūkininkas dar dirba pagal darbo sutartį, yra valstybės tarnautojas, gauna senatvės, netekto darbingumo pensiją, ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmoką ir kt.
Jeigu ūkio EDV lygus arba didesnis nei 4, VSD įmokos dydis skaičiuojamas nuo 90 % apmokestinamųjų pajamų (neatėmus PSD ir VSD įmokų) metinės sumos ir įgyjama teisės gauti pensiją. VSD įmokos dydis, jei ūkininkas nedeklaruoja pajamų ir nėra PVM mokėtojas – nuo 12 MMA per metus, jeigu deklaruoja, nes yra PVM mokėtojas – VSD įmokos dydis skaičiuojamas nuo 90 % apmokestinamųjų pajamų (neatėmus PSD ir VSD įmokų) metinės sumos.
Jeigu ūkio pajamų mokestiniai rezultatai yra nuostoliai, įmokos Sodrai nemokamos. Tai reiškia, kad tais metais ūkininkas neuždirbo stažo senatvės pensijai gauti. Senatvės pensijai gauti yra būtinos dvi sąlygos:
Šiuo metu senatvės pensijos amžius kasmet didinamas – iki 2026-aisiais pasieks vienodą tiek moterims, tiek vyrams 65 metų ribą. Pilna pensija yra gaunama, kai asmuo turi būtinąjį stažą, kuris yra 35 metai.
Jei po pensijos skyrimo asmuo dirba ar verčiasi kita veikla (pvz., ūkininkauja), dėl kurios moka pensijų socialinio draudimo įmokas „Sodrai“, tuomet kiekvienų metų liepos 1 dieną pensija bus naujinama įvertinant per praėjusius kalendorinius metus papildomai įgytą stažą ir apskaitos vienetų skaičių. Tam, kad pensija būtų naujinama, prašymų pateikti nereikia.
Valstybinio socialinio draudimo pensijos dydžiui įtaką daro ne tik stažas, bet ir apskaitos vienetai, dar vadinami pensijų taškais. Vieną tašką gyventojas įgyja, kai per metus sumoka VSD įmokų nuo bent 12‑os Lietuvos vidutinių darbo užmokesčių (VDU). Taigi visais atvejais senatvės pensijos dydis priklauso nuo sukaupto draudimo stažo ir mokėtų įmokų dydžio. Ūkininkai turi žinoti, kad nemokant įmokų „Sodrai“ stažas nesukaupiamas. Jeigu ūkio veikla nuostolinga, ūkininkas gali savanoriškai kas mėnesį arba pasibaigus metams sumokėti įmokas „Sodrai“ ir taip sukaupti stažą pensijai. Į stažą įskaitomi visi kalendoriniai metai, jeigu tais metais priskaičiuota pensijų socialinio draudimo įmokų suma yra ne mažesnė, negu per tuos kalendorinius metus turėjo būti priskaičiuota asmens pensijų socialinio draudimo įmokų suma nuo tais metais galiojančios minimaliosios mėnesinės algos dirbant pagal darbo sutartį per visus mėnesius sumos.
Į stažą taip pat įskaitomas laikas, per kurį asmenys gavo:
1) ligos (įskaitant mokamas darbdavio), motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros ar profesinės reabilitacijos socialinio draudimo išmokas;
2) ligos dėl nelaimingo atsitikimo darbe arba profesinės ligos socialinio draudimo išmokas;
3) nedarbo socialinio draudimo ir dalinio darbo išmokas.
Atminkite, net ir vieno mėnesio pritrūkus iki minimalaus stažo reikalavimo, senatvės pensija neskiriama.
Socialinio draudimo pensiją sudaro bendroji ir individualioji dalys. Bendroji dalis finansuojama iš valstybės biudžeto lėšų. Individualioji dalis mokama iš Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto lėšų.
Senatvės pensijos bendrosios dalies dydis nustatomas pagal bazinės pensijos dydį, atsižvelgiant į asmens įgyto stažo ir būtinojo stažo santykį
Individualioji socialinio draudimo pensijos dalis – socialinio draudimo pensijos dalis, kurios dydis nustatomas pagal per visą pensijų socialinio draudimo laikotarpį už asmenį priskaičiuotų ir (ar) asmens sumokėtų pensijų socialinio draudimo įmokų dydį. Senatvės pensijos individualiosios dalies dydis priklauso nuo sukauptų apskaitos vienetų skaičiaus, kurių apskaičiavimo metodika numatyta Sodros teisės aktuose.
Taigi, įvertinkite savo orios senatvės galimybes.