Iš gretimų kaimų kilę S. ir P. Dauniai bendro gyvenimo pradžioje dešimt metų išgyveno Petro tėviškėje, Baužuose. Susilaukė dukrų Auksės ir Monikos, kurios dabar jau pačios sukūrusios savo šeimas, o vyresnėlė jau padovanojusi seneliams ir du anūkus.
Prieš maždaug du dešimtmečius S. ir P. Dauniai įsigijo sodybą Žarėnuose ir pradėjo tvarkytis pagal savo norus. Radę seną sodą, naujieji šeimininkai buvo priversti didžiosios dalies vaismedžių atsisakyti. Vietoje beveik nudžiūvusios kriaušės dabar įrengta terasa. Ko gero, paskutinius metus gyvena ir trešnė. Didžiulę alyvą S. Daunienė paliko, bet dailiai iškarpė.
„Visa kita – nauja. Pati pasodinau, užauginau ir su meile prižiūriu. Pirmiausia įsigijau keletą tujų. Vėliau dar kokią gražesnę, įdomesnę tują vis nusipirkdavau. Tujos netruko užaugti į paprastus medžius, o man tai labai nepatiko. Neįdomu. Todėl sumaniau paprastus medžius padaryti nepaprastus – iškarpyti. Bandžiau ir pasidariau. Net salotinį jazminą iškarpiau kaip grybą. Kalninės pušys po truputį karpomos tapo kaip bonsai“, – pasakojo ir rodė ŪP pašnekovė.
Kaip karpyti, formuoti augalus, S. Daunienė niekur nesimokė – elgėsi taip, kaip diktavo pasąmonė, mintyse piešė vaizduotė. Tik nukarpyti augalai, pasak šeimininkės, dar neparodo tikrojo vaizdo – reikia palaukti keletą metų, kol pasišiaušę, reti iškarpymai tinkamai suauga, sutankėja, įgauna tvirtą formą. Per sezoną karpomus augalus bent porą sykių dar reikia padailinti.
„Taip ir vaikštau nuo ryto iki vakaro, nuo ankstyvo pavasario iki pat vėlyvo rudens, vis žiūrinėdama, ką būtų galima dar geriau padaryti“, – šypsojosi moteris. Vieną aukštą tują nukarpyti prireikia ir visos dienos, ir dar į kitą įkibti. Reikia aukštai lipti, neužtenka vieno akumuliatoriaus įkrovimo žirklėms. Darbas – labai kruopštus, tenka ir sausas šakeles išrankioti, išvalyti.
Sodyboje yra ir žydinčių augalų. S. Daunienė iš sėklyčių prisiaugina petunijų, prisodina vasarinių jurginų, serenčių, augina ir keletą rožių. Anksčiau gėlynų sodyboje buvo dar daugiau, bet galiausiai nugalėjo dekoratyvieji medeliai, krūmai. Dabar gėlės sodyboje – dėl spalvų įvairovės, kad nebūtų vien tik žaluma aplinkui.
Sodybos šeimininkė augina ir kambarines gėles, bet didžiausias augalų skaičius, žinoma, lauke. Užveistas ir sodas, kuriame auga obelys, vyšnios, raudonuoja serbentai, antrus metus žiedais džiugino sakura.
Dar prieš keletą metų S. Daunienė rūpinosi ir melžiamų karvių banda. Vienu metu gyvulių turėjo net tris dešimtis, vėliau bandą ėmė mažinti, kol galiausiai ir visai atsisakė.
„Būdavo, per dieną daržus raviu, vaikus prižiūriu ir gėlynų turėdavau. Ir dar karvės... Kai pieno supirkimo kainos visai sumenko, tai nusprendžiau, kad gana vargti. Be to, dukros jau užaugo, į savus gyvenimus išėjo, įgijo specialybes, pradėjo pačios užsidirbti. Ir mes su vyru jau galime ramiau pagyventi“, – pasakojo ŪP pašnekovė.
Dabar P. Daunys dirba apie 250 ha žemės, užsiima tik augalininkyste. Per darbymetį ir S. Daunienė ateina vyrui į talką: jei reikia, ir įvarius traktorius – „John Deere“, „Claas“ ar „Ferguson“ – vairuoja, ir su priekaba grūdus veža, žolę į ritinius susuka. Tik kombaino valdyti moteris dar nebandė, nors galinga didelė technika jos tikrai negąsdina. Atvirkščiai – kuo didesnė transporto priemonė, tuo prie jos vairo geriau jaučiasi.
„Nuo mažų dienų su vairuotoju tėveliu važinėdavausi, kombaine per vasarą, galima sakyti, ir gyvendavau. Labai man patikdavo į laukus tais laikais autobusiuku atvežami pietūs darbininkams, o jau šnicelių skanumas – tikra pasaka, iki šiolei jų skonį atsimenu“, – prisiminimais dalijosi moteris.
Daunių dukros kaime neliko, abi Šiauliuose įsikūrė. Nors prie gyvulių nuo mažens ėjo, pasak mamos, tikriausiai taip ir nepriprato prie sunkaus darbo ir gyvenimo būdo. Viena yra įgijusi biuro administratorės specialybę, kita – odontologė. Gal, moteris vylėsi, kada nors ūkininkauti sumanys jauniausias jos anūkas, dabar dar tik trejų metukų. Berniukas labai jau domisi senelio žemės ūkio technika.
Autorės ir Snieguolės DAUNIENĖS nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.