„Šiuo metu tokias siuntas privalo lydėti popieriniai važtaraščiai. Duomenys apie, pvz., gyvūnus, vežamus į skerdyklas, įrašomi ranka. Laikas atvesti ir šią sritį į skaitmeninį amžių“, – sakė VMVT direktorė Audronė Mikalauskienė. Pasak jos, tokiu būdu pavyks užtikrinti didesnį skaidrumą šioje srityje, o tuo pačiu palengvės ir administracinė našta.
„Dokumentų saugojimas elektroninėje sistemoje tiek gyvūnų laikytojui parduodant, tiek gyvūnų vežėjui vežant nupirktus gyvūnus, tiek gyvūnui pirkėjui priimant nupirktus gyvūnus suteiks žymiai greitesnį ir patogesnį informacijos administravimą ir prireikus susijusių dokumentų suradimą vienoje elektroninėje sistemoje. Kitas itin svarbus dalykas – siuntų važtaraščius fiksuojant elektroninėje sistemoje, jau prieš išvykstant į numatytą maršrutą, VMVT galės atlikti siuntos kontrolę realiu metu. Tokiu būdu bus galima operatyviau patikrinti, ar laikomasi gyvūnų gerovės reikalavimų juos vežant, užkirsti kelią netinkamų gyvūnų tiekimui į rinką“, – pažangesnės sistemos privalumus įvardijo VMVT vadovė.
Neatsakingi laikytojai ir vežėjai siekia apeiti draudimus
Griežtai draudžiama rinkai tiekti skerdeną antimikrobinėmis medžiagomis gydytų gyvūnų, neišlaukus laikotarpio, kol medžiagos pasišalins iš organizmo; taip pat ir netinkamos sveikatos gyvūnus. Įstatymai taip pat draudžia transportuoti traumuotus ar kitaip sužeistus gyvūnus.
Tačiau neatsakingi gyvūnų laikytojai ir vežėjai šiuos draudimus pažeidžia.
Prieš keletą metų vienoje Šiaulių rajone esančioje skerdykloje buvo užfiksuoti atvejai, kai gyvūnai skersti buvo atvežti su sulaužytu stuburu, išnirusiu klubo sąnariu ir t. t. Skerdimui skirtą gyvūną lydėjo dvi skirtingos važtaraščių versijos: vienoje nurodyta, kad vežamas galvijas yra kliniškai sveikas, o kitoje – kad jis gydytas, kliniškai nesveikas. Tikėtina, kad taip ketinta apsidrausti tam atvejui, jeigu nuvykus į skerdyklą būtų atliekamas oficialus patikrinimas.
Praėjusiais metais per VMVT patikrinimus skerdyklose nustatyta, kad, neišlaukus reikiamo laikotarpio, kol antimikrobinės medžiagos pasišalins iš gyvūno organizmo, buvo paskersta daugiau kaip 30 karvių. Rinkai uždrausta tiekti 30 t nesaugios žaliavos ir subproduktų, kurie per patikrinimus buvo rasti skerdyklose.
VMI patirtis rodo – elektroninė sistema patogi ir verslui
Dėl šios srities duomenų skaitmenizavimo VMVT specialistai praėjusią savaitę tarėsi su VMI atstovais. Inspekcija jau yra įdiegusi VMI elektroninių važtaraščių posistemį (i.VAZ), kuris elektroniniu būdu fiksuoja krovinių važtaraščių informaciją. Sistema padeda užtikrinti informacijos atsekamumą ir tikslumą, tinkamą apskaitą ir išvengti situacijų, kai popieriniai važtaraščiai sunaikinami ir ūkinės operacijos lieka neapskaitytos.
Sistemos papildomos funkcijos padeda sumažinti administracinę naštą, pvz., perkelti visą procesą į virtualią erdvę. Taip pat verslo atstovai nebetrukdomi, kai atliekama duomenų analizė ar duomenų reikia kitoms institucijoms, susijusioms su pervežimų kontrole (pvz., Lietuvos transporto saugos administracija). i.VAZ iš viso naudojasi 119 tūkst. naudotojų, kurie per mėnesį pateikia apie 2 mln. važtaraščių ir apie 10 proc. jų suformuojami elektroniniu būdu. Atsižvelgiant į tai, kitų institucijų turima patirtis, skaitmenizuojant procesus, ir jau turimos analogiškos sistemos galėtų būti naudingos, įgyvendinant reikiamus pokyčius.
Planuojama, kad i.VAZ sistema galėtų būti naudojama ir gyvūnų siuntų dokumentams teikti. Šiuo metu ruošiamasi keisti teisinę bazę ir įgyvendinti siekį gyvūnų siuntų duomenis teikti į elektroninę sistemą privalomai.
ŪP portalas su VMVT
123rf nuotr.