Ashburn -0,1 °C Debesuota
Penktadienis, 3 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -0,1 °C Debesuota
Penktadienis, 3 Vas 2023

Ūkiuose – prieškalėdinis darbymetis

2022/12/23


Ant šventinio stalo vienas iš pagrindinių patiekalų būna kepsnys. Kas kepa žąsį, kas kalakutą, kai kas pirmenybę teikia kiaulienai, o kiti gamina avienos patiekalus. Pora savaičių iki Kalėdų ūkiuose prasideda prieššventinis darbymetis, mat norinčiųjų šventėms įsigyti kaime užaugintų paukščių, kiaulienos ar avienos netrūksta. Didžiausią paklausą vis dar turi žąsys, už kurias per šventes negailima pakloti ir pusę šimto eurų.

Suvalkijos krašto ūkininkė Ona Dapkevičienė Sentiškių kaime jau ne vienerius metus Kalėdoms užaugina apie 50 žąsų. „Naudos yra, bet ir vargo sočiai. Kiekvienas nori, kad jiems paruoštum paukščius prieš pat šventes – paskerstum, nupeštum, išdarinėtum. Tai didžiulis darbas, vos gali spėti suktis. Šiomis dienomis nėra nei poilsio, nei išeiginių. Puodai su karštu vandeniu nuolat kunkuliuoja, visur aplink skraido plunksnos. Į pagalbą tenka kviestis ir daugiau moterų, viena niekaip nespėčiau“, – trumpą atokvėpio minutėlę apie savo darbus pasakojo ūkininkė.

Maždaug 15 ha ūkį turinti Dapkevičių šeima kiekvieną pavasarį perka pusšimtį žąsiukų, kuriuos augina iki žiemos švenčių ir tuomet realizuoja. Ne visada pavyksta visus užauginti – įsisuka koks šeškas, dalį jų išrėžia, pasitaiko, kad užaugusios žąsys ima ir išskrenda.

Pasak Onutės, žąsiukus perkant Lenkijoje, jie daug pigesni, kainuoja apie 5 Eur, o Lietuvoje žąsiukas kainuoja 7–8 Eur. Daug kas įsigudrinę pigesnius naminius paukščius pirkti Lenkijoje, tad vyksta nemaža konkurencija. Anot žąsų augintojos, kai vienais metais nepavyko žąsiukų įsigyti Lenkijoje, juos pirko Lietuvoje, žąsims paaugus paaiškėjo, kad jos – skrajoklės: per 2 met­rų aukščio sietą išskrisdavo kur joms patinka, daugiau lakiojo, nei žeme vaikščiojo, tad visiškai neužaugo, neįmito.

Tačiau šiemet Onutės žąsys užaugo puikios – riebios, gražios, sveria apie 4–6 kg. Tokio svorio jos yra paklausiausios. Turguje už tokią žąsį galima gauti apie 60 ir daugiau eurų, o parduodama tiesiai iš ūkio už kilogramą žąsienos ūkininkė prašo 8 Eur. Šiemet kaimiška žąsiena kainuoja vidutiniškai apie 10–11 Eur.

Žąsis ūkininkai dažniausiai augina nuo pavasario iki Kalėdų, kai jos pasiekia paklausiausią, maždaug 4–6 kg, svorį.

O. Dapkevičienė turi nuolatinių pirkėjų ir užsakovų, kurie nekantriai laukia iš anksto užsiprašytų žąsų šventiniam stalui. Dažniausiai per šventes pavyksta realizuoti visus užaugintus paukščius, bet kartais keli lieka ir patiems. Tačiau kai viskas brangsta, didėja ir žąsų auginimo kaštai, anot ūkininkės, gal ir nebeapsimokės šių paukščių auginti, mat jų žmonės tiesiog neįpirks.

Dapkevičiai savo ūkyje augina ir nemažą, apie 70 avių bandą. Vien jauniklių yra per 20. Avys ūkyje atsirado dalyvaujant paramos programose, jos tapo viena pagrindinių ūkio veiklos šakų. Daugiausia iš ūkio parduodamos gyvos avelės, tačiau šiek tiek gaminama ir produkcijos. Avelė sveria apie 13–14 kg, skerdienos kaina – 7 Eur/kg. Pasak O. Dapkevičienės, ant jų šeimos šventinio stalo, be kitų patiekalų, visada būna ir kepta žąsis, ir iš avienos pagaminta kas nors gardaus.   

Vilkaviškio r., Gižų kaime gyvenantis ūkininkas taip pat siūlo šventėms įsigyti jo sveikai, natūraliai, be jokių premiksų užaugintų žąsų, kurios vasarą mito žole ir paties ūkyje užaugintais kviečiais bei avižomis. Su kepti paruoštu paukščiu ūkininkas sukomplektuoja ir kai kuriuos subproduktus – širdis, kepenis, skrandukus, kojas, mat šeimininkės puikiai žino, ką iš viso to galima pagaminti. Šiemečių jo žąsų svoris siekia 4–6 kg, už kilogramą prašo 10 Eur.

Už išdarinėtą, kepti paruoštą žąsį prašoma apie 50 Eur.

Panašios žąsų kainos ne tik Suvalkijoje, bet ir Aukštaitijoje bei Žemaitijoje. Internete yra nemažai ūkininkų skelbimų apie šventėms parduodamus naminius paukščius. Tačiau vietoj paukščių kai kas šventėms labiau linkę išsikepti kiaulienos kepsnių. Iš ūkių dažniausiai parduodama po pusę paskerstos kiaulės, dalimis nesismulkinama. Tokia pusė sveria apie 45–60 kg, kaina už kilogramą siekia apie 3,20–3,40 Eur. Ūkininkams realizuoti produkciją dažniausiai padeda jaunimas, tėvų užaugintus paukščius ar gyvulius moka pasiūlyti internete, pristato užsakovams į sutartą vietą. Tie, kas perka naminius paukščius ar kaime užaugintų gyvulių mėsos, tikina, kad jų skonis gerokai skiriasi nuo to, kas parduodama prekybos centruose.

Kalėdinė kepta žąsis su obuoliais

Žąsis – 1 vnt.; druska – 1,5 valgomojo šaukšto; šviežiai malti juodieji pipirai – 2 arbatiniai šaukšteliai; malti kmynai – žiupsnelis; keletas obuolių.

Aptepimui: medus – 1 valgomasis šaukštas; alyvuogių aliejus – 2 valgomieji šaukštai; balzaminis actas – 1 valgomasis šaukštas; citrinos sultys – 1 valgomasis šaukštas.

Žąsį nuplauname, gerai nusausiname popieriniu rankšluosčiu. Maltus kmynus, druską ir pipirus trumpai pakepiname sausoje keptuvėje, patriname mediniu kočėlu. Žąsies vidų ir išorę įtriname druskos, pipirų ir kmynų mišiniu, apvyniojame folija ir paliekame šaltoje vietoje 4–5 valandoms arba per naktį.

Kepta žąsis – šventinio stalo puošmena.

Medų ir aliejų pilame į nedidelį puodą ir maišydami pakaitiname ant silpnos ugnies. Nukeliame nuo viryklės, įmaišome citrinos sultis ir balzaminį actą. 1/3 šio mišinio ištepame žąsies vidų dar prieš prikimšdami obuolių. Šiuos nuplauname, prikemšame jais žąsį, užsiuvame, dedame į kepimo maišą ar rankovę ir kepame apie 2–3 valandas vidutinio karštumo orkaitėje, priklausomai nuo žąsies dydžio. Baigiant kepti (likus 20 min. iki kepimo pabaigos) žąsį išimame iš kepimo maišo, dedame į skardą ir viršų aptepame medaus mišiniu (sunaudojame pusę likusio mišinio). Aplinkui pridedame obuolių. Po 10 min. kepimo žąsį apverčiame ir likusiu medaus mišiniu aptepame kitą žąsies pusę. Kepame dar apie 10 min. Žąsis labai dailiai apskrunda ir būna labai gardi. Skanaus!

 

ŪP korespondentė Milda JONKIENĖ

Ūkininkų internetinių tinklalapių nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/02/03

Paukščių gripas patvirtinamas vis daugiau žinduolių rūšių: ko tikėtis?

Ypač didelio patogeniškumo paukščių gripo atmaina, pradėjusi plisti prieš pusantrų metų, virusologams kelia didelį susirūpinimą. Šis virusas lėmė apie 208 mln. paukščių visame pasaulyje žūtį. Dar labiau suklusti ...
2023/02/03

Kaip yra prižiūrima kokie nauji maisto produktai patenka ant vartotojų stalo?

Europos Komisija (EK) reaguodama į išaugusį vartotojų susidomėjimą naujuoju maistu – vabzdžiais ir jų miltais, parengė pranešimą, kuriame pateikia atsakymus į dažniausiai vartotojų užduotus klausimus daugelyje Europos ša...
2023/02/03

Statistinio kandidato portretas – vedęs ir pasiturintis 49 metų vyras

Vasario 3 d., likus 30 dienų iki savivaldybių tarybų ir merų rinkimų, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) visuomenei paskelbė oficialiai registruotų kandidatais į savivaldybių tarybų narius ir merus asmenų sąrašus. Juose – duomenys api...
2023/02/03

Moliūgus auginti linksma

Danutė SAULIENĖ su šeima iš Švenčionų rajono, Reškutėnų, kasmet moliūgais užsėja 30 arų lauką, bet ūkininkauja ne tiek dėl naudos, kiek dėl malonumo, kasdien šiomis daržovėmis palepina ir naminius paukščiu...
2023/02/03

Paslaptingas gamtos padaras mena dinozaurų laikus, bet užtvankų įveikti neišmoko

Lietuvoje atrasta nauja vandens žuvų rūšis mokslininkams yra dešimtmečio įvykis. Tačiau brakonierių užmojų nei naujos, nei retos žuvų rūšys nekeičia. Artėjant nėgių nerštui piktadariai puikiai žino vietas, kur jų bus it...
2023/02/03

Naujausi VMI duomenys teikia vilčių, kad alkoholio vartojimo kultūra europietiškės

Naujausi Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) 2022 metų duomenys atskleidė, jog ženkliai sumažėjo degtinės pardavimai – 6,6 proc. Nykstamai mažėja tarpinių produktų – spirituoto vyno pardavimai, kurie per praėjusius metus susitraukė ...
2023/02/03

Ūkininkas Jurijus Michalkevičius renkasi ilgalaikį bendradarbiavimą su konsultantais

Šalčininkų r. ūkininkaujančio Jurijaus Michalkevičiaus augalininkystės ūkio veiklos pradžia skaičiuojama nuo 2007 m. ir 15 hektarų. Dabar žemės plotas išplėstas iki 80. Sėjami rugiai, avižos, grikiai. Šalčininkų krašte ...
2023/02/03

Darbdaviai apie VIKO Veterinarijos studijų programos absolventus

Vilniaus kolegijoje (VIKO) baigusių veterinarijos studijas absolventų įsidarbinimas siekia beveik 93 proc. Taigi, darytina išvada, kad absolventai yra paklausūs darbo rinkoje, nes studijos glaudžiai susijusios su realiomis profesinėmis situ...
2023/02/03

Žemės ūkiui skirto roboto bandymai nustebino: valdyti paprasta kaip žaislinę mašinėlę

Lietuvoje pradėtas pirmojo Lietuvoje tokio tipo žemės ūkio darbams skirto roboto testavimas ir darbuotojų mokymai. Pernai rudenį pasirašyta atstovavimo sutartis su šias autonomines mašinas gaminančia Olandijos bendrove „...