Apie tai „Facebook“ tinkle pranešė Kyjivo srities Valstybinė nepaprastųjų situacijų tarnyba (VNST).
„Šiuo metu darbai vyksta 98 hektarų lauke. Anksčiau jau buvo ištirta ir išvalyta daugiau nei 632,55 hektaro žemės ūkio paskirties žemės, todėl ji vėl tinkama auginti derliui“, – patikslino departamentas.
VNST teigia, jog išminavimo darbuose dalyvavo 13 mechanizuotų transporto priemonių – robotų kompleksų su nuotoliniu valdymu, kurie leidžia atlikti užduotis nekeliant grėsmės personalui.
„Tai kruopštus ir pavojingas darbas, reikalaujantis ištvermės, profesionalumo ir drąsos. Išminuotojų kasdienio darbo dėka Kyjivo regiono žemė pamažu tampa saugi gyvenimui ir darbui“, – skelbia tarnyba.
Lyginant su 2022 m. pabaiga užminuotų žemių plotas Ukrainoje sumažėjo apie 20 proc. ir šiuo metu siekia apie 137 tūkst. kv. km. Tai per posėdį Valstybinės nepaprastųjų situacijų tarnyboje paskelbė Ukrainos ministras pirmininkas Denisas Šmyhalis, praneša vyriausybės portalas. Pasak jo, tai daugiausia žemės ūkio paskirties žemė.
„Valymo darbus atlieka Valstybinė nepaprastųjų situacijų tarnyba, Nacionalinė policija, Gynybos ministerija ir nevyriausybinės išminavimo grupės. Šiuo metu Ukrainoje dirbančių 112 sertifikuotų operatorių, įskaitant 8 užsienio operatorius, išteklius sudaro daugiau nei 9 tūkst. specialistų, 278 išminavimo ir žemės darbų įrangos vienetai, taip pat daugiau nei 13 tūkst. metalo detektorių“, – teigė premjeras.
Susitikimo dalyviai taip pat aptarė pasiūlymus, kaip sustiprinti išminavimo paslaugas ūkininkams.
„Valstybinis agrarinis registras turėtų tapti vieninga sąveikos priemone kompensuojant išlaidas, susijusias su humanitariniu žemės ūkio paskirties žemės išminavimu. Duomenys į registrą turėtų būti įvedami greičiau“, – akcentavo D. Šmyhalis.
Jis įsakė paspartinti sprogmenimis užterštų teritorijų registro paleidimą, taip pat parengti veiksmų planą, kaip pritraukti tarptautinį finansavimą tiesiogiai išminavimui.
Premjeras pažymėjo, kad Ukraina jau suformavo didelę tarptautinę kovos su minomis koaliciją, apimančią daugiau nei penkiasdešimt šalių, ir pritraukė 1,2 milijardo JAV dolerių paramos teritorijoms išvalyti.
Tarptautinės bendruomenės finansinė parama atlieka itin svarbų vaidmenį išminuojant Ukrainą. Kaip skelbia portalas cenzor.net, vien tik iki 2025 m. surinkta daugiau nei 93 mln. eurų, kurie leidžia įsigyti modernios įrangos, apmokyti specialistus ir atlikti didelio masto išminavimo darbus. Šis finansavimas leidžia atkurti ir plėtoti nukentėjusias teritorijas.
Be to, Ukrainos partneriai, tokie kaip Prancūzija ir Taivanas, tiekia naujausią įrangą, įskaitant išminavimo robotus ir išminavimo sistemas. Prancūzija finansuoja robotų sistemas, Taivanas skiria milijonus dolerių humanitarinei pagalbai, o Jungtinės Valstijos ir Kanada teikia įrangą ir vykdo personalo mokymus.
Artimiausiu metu nuo minų bus išvalyta ir perduota ūkininkams beveik 1350 hektarų žemės vien tik Charkivo srityje, praneša Ūkio ministerijos spaudos tarnyba.
Kaip sakė ekonomikos viceministras Igoris Bezkaravainis, nuo programos pradžios vietos ūkininkai jau gavo daugiau nei 2 tūkstančius hektarų išvalytos žemės.
Jis pažymėjo, kad išminavimo darbus Charkivo srityje jau vykdo šalies specialistų sukonstruotas nuotolinio išminavimo kompleksas: „Gegužės mėnesį pirmasis vietinis sunkusis nuotolinio išminavimo kompleksas gavo valstybinį sertifikatą. „GART 5100“ yra visiškai ukrainietiškas kūrinys, nė kiek nenusileidžiantis užsienio analogams. Praėjusį mėnesį gavome šimtąjį sertifikuotą minų naikinimo operatorių, dirbantį Ukrainoje. Toks operatorių skaičius įrodo, kad mūsų pastangos sukurti skaidrią konkurencingą rinką kaip mechanizmą, kuris sumažins išlaidas ir pagreitins išminavimą, pasiteisino“.
Pagrindine veiklos kryptimi taip pat išlieka dirbtinio intelekto ir novatoriškų sprendimų diegimas išminavimo srityje. Pavyzdžiui, Charkivo srityje sėkmingai išbandyta Ukrainos kūrėjų sukurta GRIT platforma, kol kas dirbanti kaip bandomasis humanitarinio išminavimo prioritetų nustatymo projektas.
Technologijų milžinės „Palantir“ pagrindu sukurta platforma integravo daugiau nei 100 duomenų rinkinių, skirtų automatiniam procesų prioritetų nustatymui. Ateityje planuojama išplėsti platformą į visus regionus, kuriuose buvo vykdomos karinės operacijos.
Visiškas Ukrainos teritorijos išminavimas gali užtrukti dešimtmečius. Šis procesas vyks trimis etapais ir reikalauja nuolatinės tarptautinės paramos bei pažangių technologijų diegimo. Kitų šalių, nukentėjusių nuo ilgalaikių konfliktų, patirtis rodo, kad tokie darbai dažnai užtrunka labai ilgai.
Parengė Ričardas Čekutis