Bulgarai piktinasi
Bulgarijos žemės ūkio ir maisto ministras Georgijus Tachovas Briuselyje kategoriškai pareikalavo uždrausti ukrainietiškų kiaušinių importą.
Ministras aiškino, kad Bulgarijos produkcija kenčia nuo šviežių kiaušinių įvežimo iš Ukrainos. Per pirmuosius šešis 2024 m. mėnesius kiaušinių importas pasiekė 2 618 tonų, t. y. penkis kartus daugiau, nei prieš metus. Importinės produkcijos kainos yra gerokai mažesnės nei bulgariškų kiaušinių kainos, o tai daro didelį spaudimą kainoms vidaus rinkoje, pridūrė jis.
Reikalavimą ministras motyvavo tuo, kad iki šiol ES lygmeniu taikomos apsaugos priemonės nepasiekia laukiamo atgrasančio poveikio ir nėra pakankamas veiksnys, palengvinantis padėtį Bulgarijos kiaušinių rinkoje.
„Esame už stiprią paramą Ukrainos žmonėms, bet jokiu būdu tai neturėtų virsti bankrotais ir pažeisti mūsų ūkininkų teises“, – sakė jis. Ministras G. Tachovas patikslino, kad kalbama apie šviežius vištų kiaušinius, kurie, neskaitant didelės įtampos, taip pat lėmė ir Bulgarijos paukštynų bankrotą.
Lenkai džiaugiasi
Tuo metu lenkai jau džiaugiasi EK sprendimais ukrainietiško kiaušinių importo suvaržymo srityje – esą sprendimas taikyti skubaus stabdymo mechanizmą kiaušiniams iš Ukrainos davė tiesioginių rezultatų.
Pasak Lenkijos paukštininkų ir kiaušinių gamintojų federacijos (KFHDiPJ) vadovo Pawelo Podstavkos, muitų grąžinimas kiaušiniams iš Ukrainos buvo labai naudingas Lenkijos ūkių savininkams.
„Daugelį savaičių iš eilės stebime kiaušinių supirkimo kainų stagnaciją dėl labai žemų kainų, kurias nustatė konkurentai iš Ukrainos. Mūsų paukštininkai turėjo parduoti savo produkciją beveik už savikainą. Praėjo vos kelios dešimtys valandų ir jau matome paklausos atsigavimą, o tai rodo rinkos normalizavimo tendenciją“, – sakė P. Podstava.
Didžiausios kiaušinių gamintojos Lenkijoje ir vienos didžiausių pasaulyje – bendrovės „Fermy Woźniak“ – atstovas Pavelas Lyuty patvirtino Podstavos žodžius.
„Muitų įvedimas kiaušinių importui iš Ukrainos į Europos Sąjungą duoda pirmuosius teigiamus rezultatus Lenkijos gamintojams ir eksportuotojams. Matome išaugusį ES ir trečiųjų šalių rangovų susidomėjimą kiaušinių pirkimu iš Lenkijos“, – sakė P. Lyuty.
Jis pridūrė, kad kiaušinių rinkoje laimi tas, kuris siūlo mažesnes kainas, o Lenkijos gamintojai nepajėgūs konkuruoti su Ukraina, esą, taip yra dėl „žemų“ gamybos standartų Ukrainoje ir atitinkamai mažesnių sąnaudų.
Remiantis 2023 m. pramonės duomenimis, Lenkijoje per metus pagaminama apie 14 milijardų kiaušinių. Kas dešimtas kiaušinis Europos Sąjungoje buvo padėtas Lenkijos vištidėse. Kas trečias Lenkijos ūkiuose pagamintas kiaušinis buvo eksportuojamas.
Ukrainos kiaušinių eksporto statistika
Kaip rodo oficialūs duomenys, 2023 metų pabaigoje Ukraina sugebėjo padidinti kiaušinių pardavimą užsienio rinkoms iki 60,8 mln. USD (54,61 mln. eurų) sumai, o tai yra net 45 proc. daugiau nei ankstesniais metais.
Didėjo ir jų eksporto kiekybiniai rodikliai - 48,8 tūkst. tonų (+81 proc.), rašoma Ukrainos žemės ūkio eksporto asociacijos pranešime.
Daugiausia kiaušinių iš Ukrainos pernai supirko šios šalys: Olandija - 9,3 tūkst. t, Lenkija - 8,0 tūkst. t, Singapūras - 7,5 tūkst. t, Latvija - 5,6 tūkst. t, Izraelis - 4,7 tūkst. t, Bulgarija - 2,5 tūkst. t, Jungtiniai Arabų Emyratai - 1,8 tūkst. t, Italija - 1,7 tūkst. t, Čekija - 1,3 tūkst. t, Graikija - 1,1 tūkst. t.
„Europos Sąjunga tapo pagrindine Ukrainos kiaušinių gamintojų rinka, atnešančia 63 proc. visų pajamų“, – sako ekspertai.
Taip pat plėtėsi geografinė eksporto struktūra – 2023 metais į užsienį buvo parduota 31 šalis, o 2022 metais – tik į 21 šalį. Pernai į kiaušinių rinkų sąrašą daugiausia buvo įtrauktos Europos ir Afrikos šalys, tarp jų Prancūzija, Švedija, Didžioji Britanija, Kroatija, Belgija, Austrija, Mauritanija, Bisau Gvinėja.
Tačiau yra neigiamas faktas – toliau mažėjusi kiaušinių iš Ukrainos eksporto kaina, kuri buvo parduota vidutiniškai po 1 246 USD/t (1119,20 eurų/t), arba 32 396 USD/26 t (29 099,07 eurų/26 t) konteinerį, priduria asociacija.
Parengė Ričardas Čekutis