Pasak NABU pranešimo, buvęs Aukščiausiosios Rados agrarinio komiteto vadovas, dabartinis žemės ūkio ministras demaskuotas kaip nusikalstamos valstybinės žemės užgrobimo grupuotės dalyvis.
Aukščiausio pareigūno vadovaujamoje nusikalstamoje grupuotėje buvo Valstybės geokadastro valdininkai, taip pat šių organų veiklą kontroliavę asmenys, vadinamieji kuratoriai.
Schemos dalyviai sunaikino dokumentus, pagal kuriuos dvi Sumų srities valstybinės įmonės turėjo teisę nuolat naudoti žemę. Jų nesant regioninis Valstybės geokadastras savavališkai užėmė šias teritorijas. Vėliau su įstaigos kontroliuojančių pareigūnų pagalba teritorijos buvo perduotos iš anksto numatytiems piliečiams, prisidengiant jų teise į laisvą žemę. Tuo pat metu žemės nuosavybės įgijimo sąlyga buvo iš anksto pasirašyti sutartį dėl nuomos privačiai žemės ūkio valdai.
2017–2021 m. schemos dalyviai užvaldė 1250 žemės sklypų, kurių bendras plotas – 2493 hektarai, o vertė nusikaltimo metu viršijo 291 mln. grivinų (dabartiniu kursu apie 6,9 mln. Eur). Grupuotė taip pat bandė užgrobti dar 3282 ha žemės, kurios vertė apie 190 mln. grivinų (4,5 mln. Eur), tačiau tam užkirto kelią tyrėjai ir prokurorai.
Kol kas įtarimai pareikšti schemos organizatoriui, dabartiniam ministrui, dviem Valstybinės geokadastro valdžios kuratoriams bei prie nusikaltimo prisidėjusiam asmeniui.
Kaip pastebi Ukrainos žiniasklaida, kovos su korupcija institucijos neįvardija schemos organizatoriaus, tačiau nesunku suprasti, kad kalbama apie agrarinės politikos ir maisto ministrą, buvusį parlamento narį ir buvusį agrarinio komiteto pirmininką Mykola Solskyi. Tai žurnalistams galiausiai patvirtino ir šaltiniai teisėsaugos institucijose.
Agrarinės politikos ministras sureagavo į tai, kad jam buvo įteiktas pranešimas apie įtarimus dėl valstybinės žemės užgrobimo. Atitinkamą pranešimą jis paskelbė per Agrarinės politikos ministerijos spaudos tarnybą.
Teigiama, jog įvykiai, apie kuriuos pranešė NABU ir dėl kurių ministrui pateikti įtarimai, yra susiję su 2017–2018 m. laikotarpiu, o tuomet M. Solskyi nebuvo nei Ukrainos agrarinės politikos ir maisto ministras, nei Aukščiausiosios Rados agrarinės ir žemės politikos komiteto pirmininkas – buvo teisininkas. O prieš septynerius metus susiklosčiusios aplinkybės yra susijusios su ginču tarp valstybės valdomų įmonių ir fizinių asmenų, kuriems žemė buvo suteikta pagal įstatymą. „Ginčus sprendžia teismai, įskaitant Aukščiausiąjį Teismą“, – pridūrė ministras. Jis pabrėžė, kad teisėsaugai garantuoja maksimalų atvirumą, tačiau visi duomenys ir dabar yra atviri teisėsaugos pareigūnams, o šalių įrodymus ir argumentus nagrinėja teismai.
ŪP portalo informacija
NABU nuotr.
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos