Ashburn +32,0 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 21 Bir 2024
Ashburn +32,0 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 21 Bir 2024

Dalia KARPAVIČIENĖ
ŪP korespondentė
 

Užauginti galviją – tik pusė darbo, dar reikia sugebėti sėkmingai jį parduoti

2023/07/27


Lietuvoje jau aštuonerius metus veikia UAB „BALTIC VIANCO prekyba“ – šveicarų gyvulininkystės prekybos įmonės VIANCO AG dukterinė bendrovė, prekiaujanti žemės ūkio galvijais (veisliniais, skerdimui auginamais, penėjimui skirtu prieaugliu), savo klientus besistengianti aprūpinti aktualia informacija, susijusia su mėsos gamyba, galvijų penėjimu, padedanti įsigyti veislinių galvijų iš Vakarų Europos ir kaimyninių Baltijos šalių. Ar lietuviai moka užauginti tinkamus eksportuoti galvijus, kokie pastarųjų metų galvijų supirkimo kainų pokyčiai, už kokius galvijus siūlomos aukštesnės kainos, kokios šios bendrovės perspektyvos, vizijos, „Ūkininko patarėjas“ teiravosi UAB „BALTIC VIANCO prekyba“ direktoriaus Dariaus DZEKČIORIAUS:

„UAB „BALTIC VIANCO prekyba“ šveicarai įsteigė 2015 metais, projektui „Baltijos lankų jautiena“ vykdyti. Mūsų įmonė – šveicarų gyvulininkystės prekybos įmonės VIANCO AG antrinė bendrovė. Analogiškos įmonės veikia ir Latvijoje, ir Estijoje.

Mes laikomės tam tikrų standartų. Jais vadovaudamiesi, perkame galvijus, kurių geriausios skerdenos dalys išvežamos į Šveicariją. Projektas jau tapo rinka. Eksportuojami ant žalienų užauginti galvijai. Didžiulis dėmesys kreipiamas į gyvūnų gerovę, gamtai ir žmonėms draugiškus ūkininkavimo būdus bei jų produktus. Mūsų motininė įmonė Estijoje turi stiprų transporto padalinį su moderniu autoparku, kuris atitinka visus galvijų vežimo ir gyvūnų gerovės reikalavimus. Šiuo autoparku siekiama transportuoti galvijus tiek vietinėje rinkoje, tiek į ar iš užsienio valstybių kompetentingai, palankiausiais kaštais ir trumpiausiu maršrutu. Įmonės vairuotojai yra paruošti kvalifikotai naudotis turima technika, moka elgtis su gyvūnais ir gali juos transportuoti laikantis visų gyvūnų gerovės reikalavimų.

Taip pat mes galime ūkininkams padėti įsigyti veislinių galvijų tiek iš Vakarų šalių, tiek eksportuoti jų galvijus į Vakarų šalis, tiek parduoti vidaus rinkoje, nes turime didelę patirtį ir partnerių Lietuvoje, Lenkijoje, Vokietijoje ir kitose šalyse, su kuriomis bendradarbiaujame.

Padedame ūkininkams įsigyti aukščiausios genetikos galvijų iš Vakarų Europos ir kaimyninių Baltijos šalių, parduoti ir Lietuvoje užaugintus veislinius galvijus. Veislinių galvijų importas padedant įmonei BALTIC VIANCO tapo labai svarbia priemone galvijų bandų vystymuisi Baltijos šalyse. Daug ūkininkų naudojasi mūsų įmonės turimais geriausios genetikos veisėjų bei veislininkystės organizacijų kontaktais Europoje. Jie labai vertina mūsų įmonių kompetenciją ir teikiamų paslaugų kokybę. Aukščiausios genetinės vertės galvijų iš Vakarų Europos paklausa ir ateinančiais metais bus labai didelė.

Dar kita veikla – užaugintos produkcijos pardavimas tiek tolesniam auginimui, tiek skerdimui Lietuvoje bei užsienyje. Įmonė perka kokybiškai nupenėtus, skersti skirtus jaunus, 12–24 mėn. amžiaus galvijus, kurie čia, mūsų šalyje, ir skerdžiami. Aktyviai bendradarbiaujame su įmone „Agaras“. Geriausias mėsos dalis eksportuojame į Šveicariją ir tiekiame parduoti parduotuvių tinkle COOP. Superkame galvijus iki dviejų metų, sveriančius apie 500–580 kg. Prieš įsigydami, galvijus apžiūrime, įvertiname, informuojame apie skerdienos kainą. Aukštesnes kainas siūlome už nupenėtas telyčias ir jaučius (kastratus). Auginti skirti galvijai iškeliauja į Balkanų šalis, Lenkiją, esame vežę į Tadžikistaną. Labai daug skersti ir auginti skirtų gyvulių praėjusių metų pabaigoje ir šiemet išvežėme būtent į kaimyninę Lenkiją. Dėl bendrų nedidelio, bet darnaus kolektyvo narių pastangų, patirties, eksportuojamų galvijų skaičius nuo įmonės įsikūrimo pradžios iki šių dienų tik didėja. Kaip, beje, ir konkurencija šiame verslo sektoriuje.

Lietuvos ūkininkai sugeba užauginti ir mėsinių, ir veislinių galvijų, tačiau pieninius galvijus yra sunkiau eksportuoti dėl nedidelės grynaveislių galvijų populiacijos. Tenka šiuos galvijus reeksportuoti – atsivežti iš Vokietijos, Nyderlandų, Danijos ir kitų Vakarų Europos šalių ir išvežti į trečiąsias šalis. Mėsinių galvijų sektoriuje tinkamų eksportui galvijų yra, nes ne vienerius metus, per kelis etapus buvo vykdomos programos veisliniams gyvuliams įsigyti. Bandų genetika yra smarkiai pagerėjusi ir kuo toliau, tuo labiau gerėja.

Kainų pokyčių, bangavimų nepavyko išvengti. Statistiškai lietuvis per metus suvartoja 6 kg jautienos, bet jaučių šalyje užauginama kur kas daugiau, negu reikėtų vietos rinkai. Reikia eksportuoti ir vadovautis globalia rinka. Beje, šiemet jautienos kainos yra kritusios, nors infliacija – padidėjusi, pabrangę pašarai. Praėjusių metų pradžioje kainos buvo aukštos, per vidurį – dar aukštesnės. Pernai pavasarį jautienos skerdienos kilogramas kainavo 4,5–4,8 Eur, net iki 5 Eur. Atskirų kategorijų skerdienos kilogramas šią vasarą – nuo 3,8 iki kiek daugiau negu 4 Eur/kg. Panašiai svyravo gyvo svorio galvijo kilogramas pernai ir šiemet, vertinant gyvulio veislę, įmitimą.

Kokios kainos bus ateityje – sunku prognozuoti. Situaciją pastaruosius trejus metus lėmė pandemija ir karas Ukrainoje, kuris vis dar tęsiasi.“

 

Redakcijos nuotrauka

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Gintaras Gliebus. Pavasariškas vaizdelis Dzūkijos miškuose.
2024 03 12 Telšių rajono ūkininkai rengiasi į protesto akciją
Vilkas kieme užpuolė stirną
Vasario 1 d. Briuselyje, Liuksemburgo aikštėje
Protestuotojai sveikino Vilnių su 701 gimtadieniu grodami, mirgėdami. 2024 01 25 Vilnius