Kaunas +15,1 °C Dangus giedras
Penktadienis, 4 Lie 2025
Kaunas +15,1 °C Dangus giedras
Penktadienis, 4 Lie 2025

Redakcijos nuotr.

Uždraus rišti šunis

2025/07/03


Europos Parlamento (EP) nariai patvirtino pasiūlymus dėl Europos Sąjungos (ES) taisyklių projekto, kuriuo siekiama pirmą kartą ES lygiu sutarti dėl šunų ir kačių veisimo, laikymo ir priežiūros standartų, tarp kurių – ir draudimas laikyti pririštus.

Europarlamentarai siūlo įpareigoti šunų ir kačių savininkus registruoti visus augintinius ir ženklinti juos lustais, kurių numeriai ir sąsaja su nacionaliniais registrais būtų saugoma Europos Komisijos (EK) valdomoje duomenų bazėje. Siekdami užkirsti kelią nesąžiningam šunų ir kačių importui asmeniniais tikslais, vėliau siekiant juos parduoti, EP nariai nori, kad naujosios taisyklės būtų taikomos tiek komerciniam, tiek ir nekomerciniam augintinių importui. Pardavimui skirti šunys ir katės prieš jų importą į ES turės būti paženklinti lustais ir užregistruoti nacionaliniame registre. Savo ruožtu asmeninių augintinių savininkai bent penkias dienas iki jų atvežimo į ES turės lustais paženklintus gyvūnus užregistruoti atitinkamoje duomenų bazėje internete.

Europarlamentarai įsitikinę, kad būtina nustatyti griežtesnius veisimo reikalavimus, pavyzdžiui, drausti kergti tėvus ir jų palikuonis iki antros kartos. Jų nuomone, reikėtų uždrausti veisti šunis ar kates, turinčius kraštutinių deformacijų. Šie gyvūnai, kaip ir suluošinti šunys ir katės, nebeturėtų dalyvauti parodose ar varžybose.

Jie taip pat siūlo drausti laikyti ir parduoti šunis ar kates gyvūnų augintinių parduotuvėse. Europarlamentarai kartu siūlo neleisti spygliuotų bei smaugiamų antkaklių be apsauginio mechanizmo naudojimą bei laikyti gyvūnus pririštus ilgiau nei vieną valandą, išskyrus gydymo metu.

EP pranešėja Veronika Vrecionová teigė: „Naujosios taisyklės padės mažinti neteisėtą veisimą ir neatsakingą augintinių importą. Nors dar tęsime diskusijas dėl kai kurių detalių patikslinimo, tikiu, kad mus vienija tikslas padidinti šunų ir kačių gerovę.“

ES taisyklių pataisoms pritarė 457 EP nariai, 17 nepritarė, o 86 susilaikė. Jie kartu nusprendė pradėti derybas su ES Taryba dėl galutinio taisyklių suderinimo.

EK duomenimis, 44 proc. ES piliečių laiko augintinius. Prekyba katėmis ir šunimis kasmet sudaro apie 1,3 mlrd. Eur, o 60 proc. jos – prekyba internetu.

 

EP biuro Lietuvoje informacija

Dalintis