Ashburn +23,2 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 12 Lie 2024
Ashburn +23,2 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 12 Lie 2024

Rita KRUŠINSKAITĖ
ŪP korespondentė
 

Valdininkų išmislams galo nėra

2024/06/13


Nuo liepos 1-osios pasikeisianti atvykstančių turistų registracijos tvarka, kuri, esą, turėtų padėti suskaičiuoti turistus ir užtikrinti saugumą, apgyvendinimo paslaugos teikėjams kelia galvos skausmą. Jų nuomone, naujų reikalavimų įgyvendinti nebus įmanoma, kaip ir pasiekti išsikeltų tikslų. Seimo Ekonomikos komitetas (EK) atkreipė dėmesį į susidariusią situaciją, aptarė naujos tvarkos įgyvendinimo problemas ir žadėjo pateikti savo siūlymus.

Ieškos kitų būdų

Pagal naująją tvarką verslininkai atvykusių poilsiautojų duomenis į Nacionalinę turizmo informacinę sistemą turės suvesti per 24 val., tačiau apgyvendinimo paslaugų teikėjai tvirtina, kad tokie reikalavimai pertekliniai ir prasilenkia su realiomis galimybėmis. „Apgyvendinimo paslaugų teikėjai turės suregistruoti visus apsistojusiuosius, ne tik turistus, bet ir atvažiavusiuosius į vestuves ar kitus pobūvius. Įgyvendindami šią naują tvarką, mes būsime priversti pažeidinėti įstatymą, nes negalėsime fiziškai jo įgyvendinti.

Registravimui skirtas labai trumpas laikas, todėl reikės samdyti papildomą žmogų, kadangi vykstant pobūviui kaimo turizmo sodybų šeimininkai turi daugybę darbų. Kita problema – ne visose kaimo turizmo sodybose yra internetas“, – „Ūkininko patarėjui“ dėl naujos tvarkos atsiradusius iššūkius įvardijo Lietuvos kaimo turizmo asociacijos (LKTA) prezidentė Agnė Vaitkuvienė.

Agnė Vaitkuvienė
LKTA prezidentė Agnė Vaitkuvienė.

Jos teigimu, Šengeno susitarimuose numatyta tik užsieniečių registracija, tačiau nenurodyta, jog ji turi vykti elektroniniu būdu, o registruojant ir vietinius turistus, tai pavirsta visuotiniu sekimu.

„Kalbos, kad tai padės kovoti su šešėliu, yra nesąmonė. Nauja tvarka kaip tik padidins šešėlį, nes jei žmonės negalės įgyvendinti įstatymų reikalavimų, ieškos kitų būdų, kitų verslo formų. Registruos ne visus svečius arba visai neregistruos, gal keis verslo modelį – bus sodybos nuoma. Elementari kova su šešėliu būtų, jei Valstybinė mokesčių inspekcija neišdavinėtų verslo liudijimų apgyvendinimui ir trumpalaikei nuomai be registracijos Vartotojų teisių apsaugos tarnyboje.

Molėtų regione atlikome tyrimą, kurio metu paaiškėjo, jog 40 proc. sodybų yra nelegalios. Jų šeimininkams nereikia nei higienos leidimų, nei svečių registruoti, tai apie kokį šešėlio mažinimą ir turistų apskaitą kalbame. Be to, VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, naudodamasi šiuolaikinėmis sistemomis, gali stebėti kiekvieną turistą realiu laiku, tai kam dar apkrauti žmones tokioje jautrioje srityje, kaip asmeninių duomenų rinkimas. Tarsi numatytas išankstinis duomenų perdavimas, tačiau norint tai padaryti, reikia gauti raštiškus sutikimus. Išeina visiška maišalynė ir mes neturime kitos išeities, kaip pažeidinėti įstatymus“, – įsitikinusi A. Vaitkuvienė.

Įžvelgia daug trūkumų

„Šioje Seimo kadencijoje yra politinė valia, kad papildomų duomenų, kurie dubliuojasi tarp valstybinių institucijų, rinkimo reikėtų apskritai atsisakyti, duomenimis tarpvalstybinės institucijos turėtų pasidalyti neapkraudamos nei fizinių, nei juridinių asmenų“, – EK posėdyje kalbėjo Seimo narys Andrius Bagdonas. Parlamentaras pasigedo pagrindinio tokio reikalavimo motyvo.

Andrius Bagdonas
Seimo narys Andrius Bagdonas.

Jo nuomone, jei dar nėra sutarta su Valstybės duomenų agentūra (VDA), duomenų rinkimas gali dubliuotis. Gal reikėtų susiderinti, kad reikalingi duomenys būtų gaunami vienu pateikimu. „Visiškai nesuprantamas yra reikalavimas pateikti asmens dokumentą, kaip ir dar 8 kiti reikalavimai. Turizmo sektoriaus statistikai to visiškai nereikia. 24 val. laikotarpis, per kurį reikia pateikti duomenis, – šiek tiek neadekvatus. Manau, jog pakaktų tokius duomenis pateikti vieną kartą per mėnesį, kaip teikiami duomenys VMI, „Sodrai“, – svarstė A. Bagdonas.

Anot jo, jei Šengeno reikalavimas turi būti taikomas tik užsienio turistams, tai kodėl mes daug metų verčiame savo verslus užsiimti pertekline biurokratija ir suvedinėti Lietuvoje keliaujančių turistų duomenis. Jei nepavyksta rasti sutarimo, gal reikėtų atidėti įstatymo įsigaliojimą, suderinti su VDA ir atsisakyti perteklinių reikalavimų bei rasti kompleksinį sutarimą. „Ar tikrai teisėsauga Lietuvoje turėtų sekti kiekvieną žmogų, pažeidinėdama jo teises? Dėl pavienių atvejų policija pasiruošusi sekti visus Lietuvos žmones“, – pasipiktinimo neslėpė ŪP pašnekovas.

„Esame institucija, kuri įgyvendina šį reikalavimą. Pagrindinis mūsų tikslas – surinkti tikslius duomenis. Ir mes nematysime asmens duomenų, tik skaičius. Duomenys reikalingi tam, kad galėtume ne tik aktyvinti savo rinkodaros priemones, bet taip pat jais galės naudotis rinkodaros centrai ir savivaldybių administracijos. Yra skirtas pereinamasis pusmečio laikotarpis, per kurį dubliuosis duomenys, bet po jo niekam nereikės teikti duomenų VDA“, – savo nuomonę apie sistemą išsakė „Keliauk Lietuvoje“ direktorė Olga Gončiarova.

A. Bagdono kolegė parlamentarė Laima Mogenienė teigė mananti, jog reikėtų grįžti prie šio klausimo, kad būtų konkrečiai nurodyta, kas parašyta Šengeno susitarimuose. EK turėtų apsvarstyti visą asmens duomenų sistemą. „Jei VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ atstovė sakė, kad reikalingi tik skaitiniai duomenys, tai kam mes juos registruojame, kokią teisę turime visur, prie kiekvieno niekniekio reikalauti žmogaus paso, jo asmens duomenų?“ – retoriškai klausė Seimo narė.

Tikslai neįtikina

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Verslas