Kiekvienais metais Europos darbo institucija (ELA) vykdo informavimo ir patikrinimo akcijas ES mastu. Šiais metais maitinimo ir apgyvendinimo (HORECA) sektorius pasirinktas kaip prioritetinis. Šiam sektoriui būdingas didelis nelegalaus ir nedeklaruoto darbo lygis, sezoniškumas ir daugelio jaunų bei mobilių darbuotojų užimtumas.
Įprastai HORECA sektoriuje dirba vidutiniškai jaunesni darbuotojai nei kituose sektoriuose. Kipre ir Lietuvoje 15–24 metų amžiaus darbuotojų dalis HORECA sektoriuje yra atitinkamai 18 ir 21 proc., tačiau Rumunijoje ji yra mažesnė – 9 proc. Užsienio piliečių dalis HORECA sektoriuje ypač išsiskiria Kipre, kur ji sudaro 38 proc., palyginti su 9 proc. visos ES vidurkiu.
HORECA sektoriuje yra daug mažų įmonių. Dėl to gali kilti specifinių sunkumų, susijusių su galimybe gauti naujausią informaciją apie darbuotojų ir darbdavių teises ir pareigas. Trijose šalyse dauguma HORECA sektoriaus darbuotojų dirbo mažose įmonėse (mažiau nei 20 darbuotojų). Rumunijoje tokiose įmonėse dirbo 55 proc. visų šio sektoriaus darbuotojų, Lietuvoje – 47 proc., Kipre – 38 proc.
Patikrinimų rezultatai ir situacija Lietuvoje
Birželio mėnesį ELA vykdytuose patikrinimuose dalyvavo 48 kontrolės pareigūnai, įskaitant stebėtojus iš kitų dalyvaujančių valstybių narių ir ELA darbuotojus. Buvo patikrinta 50 įmonių ir apklausti 423 darbuotojai. Pagrindinė akcija vyko Kipre, kur buvo patikrintos 45 įmonės. Kol kas surašyta 10 pranešimų, o paskirtos baudos turėtų viršyti 86 000 eurų.
Savo ruožtu Lietuvoje šiais metais VDI įsteigtas Tarpinstitucinio bendradarbiavimo centras (TBC) pagal savo rizikos vertinimo metodiką atrinko 26 rizikingas įmones iš HORECA sektoriaus. „Atrinkome maitinimo ir apgyvendinimo srityje dirbančias įmones, kuriose gali būti didesnė ne tik darbo, bet ir mokesčių srities pažeidimų rizika. Tai naujas mūsų požiūris, kuris jau pradeda duoti rezultatų“, – pažymi Vilniaus teritorinio skyriaus vyriausiasis inspektorius ir TBC vadovas Justas Valaskevičius.
TBC individualiai patikrino ir išanalizavo 5 rizikingas įmones, o tada, atsižvelgdamas į rizikos analizės rezultatus, pakoregavo rizikingų subjektų sąrašą. TBC patikrinimų metu nustatytas 1 nelegalaus darbo atvejis, 5 atvejai dėl užsieniečių įdarbinimo tvarkos pažeidimų. Patikrinti 2 ūkio subjektai ne PVM mokėtojai. Po patikrinimų abu subjektai registruoti kaip PVM mokėtojai. Vienas subjektas jau deklaravo apie 6 000 Eur PVM, antras turės padaryti tą patį, tik dar nėra aiški deklaruotina suma. Taip pat bendrai skirsta baudų daugiau nei 2 500 Eur. Tačiau šie rezultatai dar nėra galutiniai, nes kai kurie tyrimai dar vyksta.
Remdamiesi TBC sudarytu rizikingų įmonių sąrašu, teritoriniai skyriai atliko 26 patikrinimus, kurių metu VDI inspektoriai nustatė 2 nelegaliai ir 6 nedeklaruotą darbą dirbusius asmenis, o 7 iš 10 tikrintų įdarbintų užsieniečių buvo įdarbinti nesilaikant užsieniečių įdarbinimo tvarkos.
Dar prieš patikrinimus TBC atstovai buvo susitikę su darbuotojų profesinėmis sąjungomis, kurios pažymėjo keletą dažniausiai besikartojančių pažeidimų:
„Šių patikrinimų metu prašėme inspektorių griežčiau atsižvelgti į profsąjungų minimus jau ne vienus metus besikartojančius pažeidimus ir atkreipti dėmesį ne tik į nelegalaus ir nedeklaruoto darbo atvejus, bet ir fiksuoti sutarčių sudarymo bei darbo laiko režimo pažeidimus, – pabrėžia J. Valaskevičius. – Šiai dienai yra nustatyti 4 pažeidimai dėl darbo sutarties turinio ir jos sudarymo bei 4 darbo laiko režimo pažeidimai, tad ir ateityje atkreipsime didesnį dėmesį į šiuos aspektus.“
VDI informacija