Pranešimuose – praktinės patirtys ir inovacijos
Renginys „Atviras ūkis 2023. Patirtys ir rekomendacijos“ prasidėjo teorine dalimi. Pirmasis pranešimas, kurį pristatė VDU ŽŪA Mokomojo ūkio direktorius Vilius Venskutonis, buvo skirtas susirinkusiems pristatyti ūkio veiklą ir supažindinti su įdiegta inovacija – skaitmeniniu interaktyviu Mokomojo ūkio laukų žemėlapiu.
Pristatytame žemėlapyje matoma informacija apie kiekvieną unikalios ūkyje taikomos aštuonlaukės sėjomainos lauką. Pateikiama kiekviename lauke taikoma augalininkystės technologija, lauko foto galerija, pastabos ir net kiekvienos kultūros auginimo finansinė ataskaita. Tikimasi, kad pildoma informacija leis ūkininkams pasinaudoti Mokomajame ūkyje sukauptomis patirtimis ir objektyvia informacija, gerąsias patirtis pritaikant savo ūkiuose. Žemėlapį galima rasti interneto tinklalapyje adresu mokomasisukis.vdu.lt.
VDU ŽŪA Agronomijos fakulteto lektorė Aurelija Šaluchaitė pristatė Mokomojo ūkio laukuose vykdomą trijų skirtingų fungicidų veikimo žieminių kviečių pasėlyje gamybinį bandymą.
Ilgalaike praktine ekologinio ūkininkavimo patirtimi savo pranešime dalinosi VDU ŽŪA Miškų ir ekologijos fakulteto Agroekologijos centro vadovas doc. dr. Juozas Pekarskas. Pranešimo metu pateikta informacija leido suprasti, kad ekologinis ūkininkavimas neturėtų bauginti ir gali duoti tikrai gerą derlių.
Lankant Mokomojo ūkio laukus – informacija įtvirtinta praktiškai
Siekiant gyvai pristatyti pranešimuose pateiktą informaciją, renginio dalyviai antrojoje renginio dalyje buvo organizuotai vežami į Mokomojo ūkio laukus. Čia buvo sudaryta galimybė apžiūrėti lauką, kuriame vyksta augalų apsaugos priemonių gamybinis bandymas ir pamatyti skirtumus, pasitarti su eksperimentą vykdančia mokslininke.
Dalyviai taip pat aplankė laukus, kuriuose buvo pristatomas kitas gamybinis bandymas – palyginti tiesioginės ir tradicinės sėjos skirtumus, padiskutuoti apie jų privalumus ir trūkumus. Trečiajame lauke – pristatyti ekologiškai auginami kviečiai, kalbėta apie ilgalaikės ekologinės žemdirbystės teikiamas galimybes.
Visuose laukuose renginio dalyviai galėjo tiesiogiai užduoti klausimus bandymus vykdantiems mokslininkams ir Mokomojo ūkio darbuotojams, pasitikslinti pirmoje renginio dalyje išgirstą informaciją, aptarti situacijas, su kuriomis susiduria savo ūkiuose.
Inovatyvios žemės ūkio technikos pristatymai ir edukacijos
Kaip visada didelio lankytojų susidomėjimo sulaukė vykdytas inovatyvios žemės ūkio technikos demonstravimas. Viename iš lankytų laukų agrodronu vykdytas žolės mišinio sėjimas į kukurūzų pasėlį.
Kitame lauke renginio dalyviai stebėjo net trijų skirtingų gamintojų savaeigių purkštuvų darbą. UAB „Rovaltra“, UAB „Audrokesta“ ir AB „Lytagra“ atstovai dobilų lauke su kliūtimis pristatė savo siūlomų purkštuvų galimybes ir privalumus. Lankytojai susidomėję stebėjo ir vertino, kaip purkštuvai reaguoja į lauko netolygumus, skirtingo aukščio augalus ir atjungia atskiras sekcijas vykdant pažangų tikslųjį purškimą.
Demonstravimui pasibaigus lankytojai buvo pakviesti į edukaciją apie miltus ir gaminius iš jų bei pratęsti diskusijas apie matytus augalininkystės technologijų eksperimentus ir demonstruotą techniką degustacijos metu.
Renginio organizatoriai tikisi, kad tokie demonstraciniai renginiai VDU Žemės ūkio akademijoje taps dažnesni, tradiciniai ir leis skleisti objektyvias žinias apie praktines patirtis ūkininkaujant bei supažindinti žemės ūkio bendruomenės atstovus su taikomomis inovacijomis.
VDU ŽŪA informacija