Kaunas +23,5 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +23,5 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025

Veislių margumynas paįvairina lysvę ir stalą

2022/12/07


Aistės ir Edmundo Leonaičių „Laimingų daržovių ūkyje“, įkurtame Dijokiškių kaime (Kaišiadorių r.), yra retų daržovių. Ten žaliuoja ir raudonuoja vis daugiau nestandartinių, neįprastų burokėlių. Gražios ne tik spalvos, tačiau išraiškingi ir šių daržovių skoniai. Tiek šakniavaisių, tiek lapų. Tad pasidairykime atidžiau po šio ūkio lysves.

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Kaip sudomino burokėlių įvairovė? Kodėl verta auginti neįprastų spalvų burokėlius?

Kai užsimanau keptų burokėlių salotų su fetos sūriu, žinau, kad atėjo ruduo. Gaila, kad šios daržovės dažnai neįvertinamos. Reikėtų neužmiršti ne tik įprastų burokėlių ropelių, bet ir lapinių burokėlių, kitaip vadinamų mongoldais.

Nesibaiminu šių daržovių sėti tankiau. Vėliau galiu išretinti, o jaunus lapelius sudėti į salotas, lengvus troškinius, kokteilius ir sriubas. Svarbu nepervirti, kad išliktų kuo daugiau gerųjų medžiagų.

Burokėlių spalvų gama išties stebinanti – nuo baltos iki tamsiai raudonos. Naudoti juos galima itin įvairiai: lapeliai tinka salotoms, šakniavaisiai – sultims, gaminant balandėlius, lapinių burokėlių lapais galima pakeisti kopūstus arba jais pagardinti kepinius. Kokie barščiai be raudonųjų burokėlių..? Kad sriubos spalva būtų intensyvesnė, šias daržoves reikėtų naudoti šviežias.

Burokėlius kartu su morkomis laikome kapčiuje, žemėje iškastoje duobėje, uždengę šiaudais ir eglišakėmis. Paskutiniuosius maistui sunaudojame gegužės pradžioje.

Spalvoti burokėliai gali papuošti ir tikro esteto stalą.

Kokiais kriterijais remdamiesi renkatės burokėlių veisles? Gal pasidalytumėte patirtimi, kokios ir kuo nustebino?

Renkamės trumpos vegetacijos (55–60 dienų) burokėlius. Sėjame gegužę ankstyvesniam naudojimui ir birželio pabaigoje (po Joninių) – skirtus laikyti per žiemą. Iki spalio burokėliai puikiai užauga ir gerai išsilaiko šaltuoju metų laiku.

„Laimingų daržovių ūkio“ lysvėse šiemet augo septynios rūšys spalvotų burokėlių – ne tik įprastiniai raudoni, bet ir geltoni, balti, margi.

‘Chioggia’ – sena itališka burokėlių veislė (žinoma nuo 1840 m.) pasižymi žaismingu margumu, rausvos ir baltos spalvos žiedais. Dėl švelnaus, kiek saldaus skonio šis burokėlis puikiai tinka žalioms salotoms.

‘Golden’ – geltonos spalvos burokėlis su oranžine odele, turbūt pats skaniausias naudojant termiškai neapdorotą, nes itin saldus. Net ir maži vaikai jį valgo su malonumu. Ši veislė žinoma nuo XIX a. pradžios ir dažnai auginama ūkiuose.

‘Bull’s Blood’.

‘Bull’s Blood’ – labai sena olandiška burokėlių veislė. Veislės pavadinimas išduoda, kad šakniavaisiai ryškiai raudonos spalvos. Šios veislės burokėlių lapai yra odiški ir tamsiai raudoni. Maži lapeliai puikiai tinka salotoms ruošti.

‘Albina’ – baltos spalvos, apvalūs burokėliai, pasižymintys intensyvesniu, saldžiu skoniu. Jauni lapai gali atstoti špinatus.

Laikyti per žiemą puikiai tiks ‘Robushka’ ir ‘Agyptische Plattrunde’ veisles. Tai gal mums įprasčiausi raudonos spalvos, apvalūs burokėliai.

Prieš kelerius metus auginome seniausią žinomą burokėlių veislę ‘Crapaudine’. Dar 1885 m. prancūziškoje knygoje apie daržoves ji jau įvardijama kaip seniausia. Mokslininkai teigia, kad ‘Crapaudine’ veislės burokėliai galėjo augti jau prieš tūkstantį metų. Jų forma panašesnė į morkų nei į mums įprastų apvalių burokėlių, o stora, tamsiai raudona oda šiek tiek primena medį. Skonis intensyvus. Smagu stebėti ir ragauti veisles, kuriomis, tikėtina, maitinosi žmonės prieš tūkstantį metų.

Koks mėgstamiausias patiekalas iš burokėlių?

Mūsų šeimoje – tai keptų burokėlių salotos su fetos sūriu. Įvairių veislių burokėlius supjaustome skiltelėmis ir sudedame į dubenį. Pilame šiek tiek alyvuogių aliejaus, balzaminio acto, beriame pipirų, druskos ir mėgstamų prieskonių. Pagardiname žiupsneliu kmynų, čiobrelių, mėtų ir rozmarinų. Paliekame burokėlius pasimarinuoti apie valandą ar dvi, retkarčiais pamaišome.

Orkaitę įkaitiname iki 180 °C. Suberiame burokėlius į kepimo indą ir kepame apie 40 min., kol suminkštės. Iškepusius serviruojame lėkštėje, ant viršaus beriame susmulkinto fetos sūrio, moliūgų sėklų. Galima dėti ir apelsino skiltelių. Paruoštas salotas apšlakstome mėgstamu padažu arba alyvuogių aliejumi. Papuošiame moliūgų arba saulėgrąžų sėklomis. 

Aistės ir Edmundo Leonaičių nuotraukos

Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

Septyniolika dienų – iki Žalgirio mūšio lauko

Šiauliai („Šiaulių kraštas“). Žmogus ir žirgas. Septyniolika dienų šiuo metu Kelmės rajone, Skruzdėlynės viensėdyje, gyvenantis Rytis Dragūnas savo Žemaitukų veislės žirgeliu Alniu jojo iki Griunvaldo, kur Ž...
2025/07/19

Grėsmė spygliuočių miškams

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos pristato Europos Sąjungos prioritetinių karantininių kenkėjų sąraše įtrauktą drugį – Dendrolimus sibiricus. Šio kenkėjas Lietuvoje kol kas neaptiktas, tačiau ...
2025/07/19

Baltijos šalyse pigiausi degalai yra Lietuvoje, o benzinas Lietuvoje pigesnis nei Lenkijoje

Praėjusią savaitę Lietuvoje benzino vidutinė kaina sumažėjo 0,8 procento, o dyzelino kaina padidėjo 0,3 procento. Europos Sąjungos šalių vidutinė svertinė benzino kaina nepakito, o dyzelino vidutinė kaina padidėjo 1 procentu. Palyginti su E...
2025/07/19

Žemės ūkio produkcijos ir trąšų prekybos grupei metai buvo nuostolingi

Žemės ūkio produkcijos ir trąšų prekybos grupė „Imlitex Holdings“ po pelningų 2023-ųjų pernai patyrė 1,86 mln. eurų grynojo nuostolio (užpernai – 757 tūkst. eurų pelno), jos konsoliduotos pajamos mažėjo 9,8 proc. iki 306 m...
2025/07/19

Nematomas pavojus duše: kodėl svarbu po atostogų bent minutei atsukti karšto vandens čiaupą?

Lietuvoje kiekvienais metais fiksuojama legioneliozės atvejų. Dėl šios priežasties gyventojams svarbu neužmiršti laikytis kelių paprastų taisyklių, kurios padės apsisaugoti. Efektyviausias būdas išvengti šios infekcijos...
2025/07/19

Rusijos alkoholio pramonė traukiasi

Rusija – keistų paradoksų šalis: nors rusai apskritai vartoja daugiau alkoholio, nei 2024 m., tačiau alkoholinių gėrimų gamyba smarkiai sumažėjo. Dėl to jau kenčia šalies biudžetas.
2025/07/19

Valstybės kontrolė: taikydama dirbtinį intelektą valstybė galėtų sutaupyti iki 30 proc. darbo laiko

Pritaikydama dirbtinį intelektą (DI) valstybė galėtų sutaupyti iki 30 proc. darbo laiko, bet tik 15 proc. institucijų juo naudojasi. Lietuvos viešajame sektoriuje neužtikrinama DI sistemų veikimui reikalinga infrastruktūra. 2021–...