Ashburn +12,8 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024
Ashburn +12,8 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024

Veislių margumynas paįvairina lysvę ir stalą

2022/12/07


Aistės ir Edmundo Leonaičių „Laimingų daržovių ūkyje“, įkurtame Dijokiškių kaime (Kaišiadorių r.), yra retų daržovių. Ten žaliuoja ir raudonuoja vis daugiau nestandartinių, neįprastų burokėlių. Gražios ne tik spalvos, tačiau išraiškingi ir šių daržovių skoniai. Tiek šakniavaisių, tiek lapų. Tad pasidairykime atidžiau po šio ūkio lysves.

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Kaip sudomino burokėlių įvairovė? Kodėl verta auginti neįprastų spalvų burokėlius?

Kai užsimanau keptų burokėlių salotų su fetos sūriu, žinau, kad atėjo ruduo. Gaila, kad šios daržovės dažnai neįvertinamos. Reikėtų neužmiršti ne tik įprastų burokėlių ropelių, bet ir lapinių burokėlių, kitaip vadinamų mongoldais.

Nesibaiminu šių daržovių sėti tankiau. Vėliau galiu išretinti, o jaunus lapelius sudėti į salotas, lengvus troškinius, kokteilius ir sriubas. Svarbu nepervirti, kad išliktų kuo daugiau gerųjų medžiagų.

Burokėlių spalvų gama išties stebinanti – nuo baltos iki tamsiai raudonos. Naudoti juos galima itin įvairiai: lapeliai tinka salotoms, šakniavaisiai – sultims, gaminant balandėlius, lapinių burokėlių lapais galima pakeisti kopūstus arba jais pagardinti kepinius. Kokie barščiai be raudonųjų burokėlių..? Kad sriubos spalva būtų intensyvesnė, šias daržoves reikėtų naudoti šviežias.

Burokėlius kartu su morkomis laikome kapčiuje, žemėje iškastoje duobėje, uždengę šiaudais ir eglišakėmis. Paskutiniuosius maistui sunaudojame gegužės pradžioje.

Spalvoti burokėliai gali papuošti ir tikro esteto stalą.

Kokiais kriterijais remdamiesi renkatės burokėlių veisles? Gal pasidalytumėte patirtimi, kokios ir kuo nustebino?

Renkamės trumpos vegetacijos (55–60 dienų) burokėlius. Sėjame gegužę ankstyvesniam naudojimui ir birželio pabaigoje (po Joninių) – skirtus laikyti per žiemą. Iki spalio burokėliai puikiai užauga ir gerai išsilaiko šaltuoju metų laiku.

„Laimingų daržovių ūkio“ lysvėse šiemet augo septynios rūšys spalvotų burokėlių – ne tik įprastiniai raudoni, bet ir geltoni, balti, margi.

‘Chioggia’ – sena itališka burokėlių veislė (žinoma nuo 1840 m.) pasižymi žaismingu margumu, rausvos ir baltos spalvos žiedais. Dėl švelnaus, kiek saldaus skonio šis burokėlis puikiai tinka žalioms salotoms.

‘Golden’ – geltonos spalvos burokėlis su oranžine odele, turbūt pats skaniausias naudojant termiškai neapdorotą, nes itin saldus. Net ir maži vaikai jį valgo su malonumu. Ši veislė žinoma nuo XIX a. pradžios ir dažnai auginama ūkiuose.

‘Bull’s Blood’.

‘Bull’s Blood’ – labai sena olandiška burokėlių veislė. Veislės pavadinimas išduoda, kad šakniavaisiai ryškiai raudonos spalvos. Šios veislės burokėlių lapai yra odiški ir tamsiai raudoni. Maži lapeliai puikiai tinka salotoms ruošti.

‘Albina’ – baltos spalvos, apvalūs burokėliai, pasižymintys intensyvesniu, saldžiu skoniu. Jauni lapai gali atstoti špinatus.

Laikyti per žiemą puikiai tiks ‘Robushka’ ir ‘Agyptische Plattrunde’ veisles. Tai gal mums įprasčiausi raudonos spalvos, apvalūs burokėliai.

Prieš kelerius metus auginome seniausią žinomą burokėlių veislę ‘Crapaudine’. Dar 1885 m. prancūziškoje knygoje apie daržoves ji jau įvardijama kaip seniausia. Mokslininkai teigia, kad ‘Crapaudine’ veislės burokėliai galėjo augti jau prieš tūkstantį metų. Jų forma panašesnė į morkų nei į mums įprastų apvalių burokėlių, o stora, tamsiai raudona oda šiek tiek primena medį. Skonis intensyvus. Smagu stebėti ir ragauti veisles, kuriomis, tikėtina, maitinosi žmonės prieš tūkstantį metų.

Koks mėgstamiausias patiekalas iš burokėlių?

Mūsų šeimoje – tai keptų burokėlių salotos su fetos sūriu. Įvairių veislių burokėlius supjaustome skiltelėmis ir sudedame į dubenį. Pilame šiek tiek alyvuogių aliejaus, balzaminio acto, beriame pipirų, druskos ir mėgstamų prieskonių. Pagardiname žiupsneliu kmynų, čiobrelių, mėtų ir rozmarinų. Paliekame burokėlius pasimarinuoti apie valandą ar dvi, retkarčiais pamaišome.

Orkaitę įkaitiname iki 180 °C. Suberiame burokėlius į kepimo indą ir kepame apie 40 min., kol suminkštės. Iškepusius serviruojame lėkštėje, ant viršaus beriame susmulkinto fetos sūrio, moliūgų sėklų. Galima dėti ir apelsino skiltelių. Paruoštas salotas apšlakstome mėgstamu padažu arba alyvuogių aliejumi. Papuošiame moliūgų arba saulėgrąžų sėklomis. 

Aistės ir Edmundo Leonaičių nuotraukos

Dalintis
2024/02/27

Žemės ūkio ministrai sutarė dėl atsako į krizinę padėtį žemės ūkyje

Atsižvelgdami į tebesitęsiančius ūkininkų protestus ir remdamiesi pirmininkaujančios Belgijos informacija bei Europos Komisijos parengtu neoficialiu dokumentu dėl reikalavimų supaprastinimo, Europos žemės ūkio ministrai vasario 26 d. Taryboje...
2024/02/27

Elektros kaina biržoje artėja prie mažiausios praėjusių metų kainos

Vidutinė elektros energijos kaina vasario 1–27 d. siekė 0,075 Eur/kWh be PVM, o tai 36 proc. mažiau už šių metų sausio mėnesio vidutinę kainą, kuri buvo 0,117 Eur/kWh be PVM. Biržoje „Nord Pool“ vidutinė elektros kaina &sc...
2024/02/27

Tarptautinės operacijos metu sulaikyti asmenys, neteisėtai per Lietuvoje veikusią finansų įstaigą legalizavę daugiau kaip 2 mlrd. eurų

Šiandien Lietuvos, Latvijos ir Italijos teisminės ir teisėsaugos institucijos tarptautinės operacijos metu sulaikė du asmenis, įtariamus neteisėtu lėšų legalizavimu per anksčiau Lietuvoje veikusią finansų įstaigą. Įtariama, kad nuo 2...
2024/02/27

APVA: 12 mln. eurų saulės elektrinėms išdalinta per pusantros valandos

Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) antradienį pradėjus priimti paraiškas paramai gyventojų saulės elektrinėms įsirengti, tam skirta 12 mln. eurų suma išdalinta per pusantros valandos, sako APVA atstovė Eglė Pliuskuvienė.
2024/02/27

Nuo žmogaus papilomos viruso paskiepyta 13 tūkstančių berniukų

Nuo praeitų metų vasario Lietuvoje pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių žmogaus papilomos viruso vakcina pradėti skiepyti 11 metų sulaukę berniukai. Per pirmuosius vakcinacijos metus Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis n...
2024/02/27

Smulkiajam verslui apie atsiskaitymų priėmimo negrynaisiais pinigais galimybes

Vartotojų galimybės pasirinkti jiems priimtiną atsiskaitymo būdą gerėja, tačiau dalis gyventojų vis dar susiduria su situacijomis, kai prekybos vietoje negali atsiskaityti norimu būdu. Verslo atstovai svarsto, koks būdas priimti atsiskaitymus jiem...
2024/02/27

2 iš 10 lietuvių mokėtų gynybos mokestį, trečdalis – prieš daugiau lėšų krašto apsaugai

Du iš dešimties Lietuvos gyventojų pritartų siūlymui patys mokėti vadinamąjį gynybos mokestį, tačiau daugiau nei trečdalis apskritai nemano, kad lėšų krašto gynybai reikia skirti daugiau, rodo BNS užsakymu „Vilmor...
2024/02/27

Ūkio vystymo strategijų daug. Kur link sukti?

(VDU ŽŪA langas) Žemės ūkis yra sudėtingesnis nei daugelis kitų verslų, su kuriais paprastai lyginamas. Tai sąlygoja betarpiškas žemės ūkio sąryšis su gamta. Moksliniuose darbuose ir politiniuose dokumentuose bei sprendimuose pažymim...
2024/02/27

EP pritarė planui atkurti 20 proc. ES sausumos ir jūrų teritorijų

Antradienį, vasario 27 d., Europos Parlamento (EP) nariai patvirtino gamtos atkūrimo įstatymą, kuriuo siekiama iki 2030 m. atkurti bent 20 proc. ES sausumos ir jūrų teritorijų, o iki 2050 m. – visas nualintas ekosistemas.