Ashburn -1,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 5 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -1,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 5 Vas 2023

Veislių margumynas paįvairina lysvę ir stalą

2022/12/07


Aistės ir Edmundo Leonaičių „Laimingų daržovių ūkyje“, įkurtame Dijokiškių kaime (Kaišiadorių r.), yra retų daržovių. Ten žaliuoja ir raudonuoja vis daugiau nestandartinių, neįprastų burokėlių. Gražios ne tik spalvos, tačiau išraiškingi ir šių daržovių skoniai. Tiek šakniavaisių, tiek lapų. Tad pasidairykime atidžiau po šio ūkio lysves.

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Kaip sudomino burokėlių įvairovė? Kodėl verta auginti neįprastų spalvų burokėlius?

Kai užsimanau keptų burokėlių salotų su fetos sūriu, žinau, kad atėjo ruduo. Gaila, kad šios daržovės dažnai neįvertinamos. Reikėtų neužmiršti ne tik įprastų burokėlių ropelių, bet ir lapinių burokėlių, kitaip vadinamų mongoldais.

Nesibaiminu šių daržovių sėti tankiau. Vėliau galiu išretinti, o jaunus lapelius sudėti į salotas, lengvus troškinius, kokteilius ir sriubas. Svarbu nepervirti, kad išliktų kuo daugiau gerųjų medžiagų.

Burokėlių spalvų gama išties stebinanti – nuo baltos iki tamsiai raudonos. Naudoti juos galima itin įvairiai: lapeliai tinka salotoms, šakniavaisiai – sultims, gaminant balandėlius, lapinių burokėlių lapais galima pakeisti kopūstus arba jais pagardinti kepinius. Kokie barščiai be raudonųjų burokėlių..? Kad sriubos spalva būtų intensyvesnė, šias daržoves reikėtų naudoti šviežias.

Burokėlius kartu su morkomis laikome kapčiuje, žemėje iškastoje duobėje, uždengę šiaudais ir eglišakėmis. Paskutiniuosius maistui sunaudojame gegužės pradžioje.

Spalvoti burokėliai gali papuošti ir tikro esteto stalą.

Kokiais kriterijais remdamiesi renkatės burokėlių veisles? Gal pasidalytumėte patirtimi, kokios ir kuo nustebino?

Renkamės trumpos vegetacijos (55–60 dienų) burokėlius. Sėjame gegužę ankstyvesniam naudojimui ir birželio pabaigoje (po Joninių) – skirtus laikyti per žiemą. Iki spalio burokėliai puikiai užauga ir gerai išsilaiko šaltuoju metų laiku.

„Laimingų daržovių ūkio“ lysvėse šiemet augo septynios rūšys spalvotų burokėlių – ne tik įprastiniai raudoni, bet ir geltoni, balti, margi.

‘Chioggia’ – sena itališka burokėlių veislė (žinoma nuo 1840 m.) pasižymi žaismingu margumu, rausvos ir baltos spalvos žiedais. Dėl švelnaus, kiek saldaus skonio šis burokėlis puikiai tinka žalioms salotoms.

‘Golden’ – geltonos spalvos burokėlis su oranžine odele, turbūt pats skaniausias naudojant termiškai neapdorotą, nes itin saldus. Net ir maži vaikai jį valgo su malonumu. Ši veislė žinoma nuo XIX a. pradžios ir dažnai auginama ūkiuose.

‘Bull’s Blood’.

‘Bull’s Blood’ – labai sena olandiška burokėlių veislė. Veislės pavadinimas išduoda, kad šakniavaisiai ryškiai raudonos spalvos. Šios veislės burokėlių lapai yra odiški ir tamsiai raudoni. Maži lapeliai puikiai tinka salotoms ruošti.

‘Albina’ – baltos spalvos, apvalūs burokėliai, pasižymintys intensyvesniu, saldžiu skoniu. Jauni lapai gali atstoti špinatus.

Laikyti per žiemą puikiai tiks ‘Robushka’ ir ‘Agyptische Plattrunde’ veisles. Tai gal mums įprasčiausi raudonos spalvos, apvalūs burokėliai.

Prieš kelerius metus auginome seniausią žinomą burokėlių veislę ‘Crapaudine’. Dar 1885 m. prancūziškoje knygoje apie daržoves ji jau įvardijama kaip seniausia. Mokslininkai teigia, kad ‘Crapaudine’ veislės burokėliai galėjo augti jau prieš tūkstantį metų. Jų forma panašesnė į morkų nei į mums įprastų apvalių burokėlių, o stora, tamsiai raudona oda šiek tiek primena medį. Skonis intensyvus. Smagu stebėti ir ragauti veisles, kuriomis, tikėtina, maitinosi žmonės prieš tūkstantį metų.

Koks mėgstamiausias patiekalas iš burokėlių?

Mūsų šeimoje – tai keptų burokėlių salotos su fetos sūriu. Įvairių veislių burokėlius supjaustome skiltelėmis ir sudedame į dubenį. Pilame šiek tiek alyvuogių aliejaus, balzaminio acto, beriame pipirų, druskos ir mėgstamų prieskonių. Pagardiname žiupsneliu kmynų, čiobrelių, mėtų ir rozmarinų. Paliekame burokėlius pasimarinuoti apie valandą ar dvi, retkarčiais pamaišome.

Orkaitę įkaitiname iki 180 °C. Suberiame burokėlius į kepimo indą ir kepame apie 40 min., kol suminkštės. Iškepusius serviruojame lėkštėje, ant viršaus beriame susmulkinto fetos sūrio, moliūgų sėklų. Galima dėti ir apelsino skiltelių. Paruoštas salotas apšlakstome mėgstamu padažu arba alyvuogių aliejumi. Papuošiame moliūgų arba saulėgrąžų sėklomis. 

Aistės ir Edmundo Leonaičių nuotraukos

Dalintis
2023/02/04

Sutrypė Pieno įstatymą?

Tauragės rajono Girininkų kaime ūkininkaujantis, pieninių karvių bandą laikantis Egidijus Kleinaitis, neapsikentė pieno supirkėjų savivalės ir ketvirtadienio rytą pieno išvežti jau nebedavė.
2023/02/04

Brandiname pieno ūkių tragediją

„Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) trečiadienį posėdžiavusi visuomeninė Pieno taryba konstatavo, jog kažkas kaltas, kad žemdirbiai dėl kritusių pieno supirkimo kainų likviduoja ūkius, tačiau kaip bus toliau – atsakymo nerasta“,...
2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/04

VVTAT skelbia ataskaitas apie 2022 m. vykdytą ūkio subjektų veiklos stebėseną

Valstybinė vartotojų teisių tarnyba (VVAT) praėjusiais metais, kaip ir iki anksčiau, vykdė ūkio subjektų stebėseną 4 srityse: reklamos, nesąžiningos komercinės veiklos, nesąžiningų sutarčių sąlygų ir nuotolinės prekybos. Stebėsena vykdyta konkreči...
2023/02/04

Penktadalis lietuvių „juodai dienai“ neatsideda nė kiek

Aukštos infliacijos sąlygomis Lietuvos gyventojams nemenku iššūkiu tampa pasirūpinti pakankamo dydžio finansine pagalve ir atsidėti ateičiai. Kaip rodo kreditų valdymo bendrovės „Intrum“ paskelbtos naujausios Europ...
2023/02/04

Erdvioje Gustonių sodyboje namų šilumą patiria ir globojami vaikai

Pasvalio rajone 48 globėjai augina 73 vaikus, be to, yra keturi budintys globėjai, pasiruošę visą parą priimti vaikus, jeigu jų šeimoje dėl priežiūros ir saugumo staiga iškilo rimtų problemų. Gustoniuose gyvenanti Viktorija Ob...
2023/02/04

Plungiškis užsimojo pastatyti darželį Kenijoje

Dažnas, apsilankęs trečiojo pasaulio šalyse, pradeda labiau vertinti tai, ką turime čia, Lietuvoje, tačiau ne kiekvienas imasi veiksmų, kad suteiktų realią pagalbą skurdžiau gyvenantiems žmonėms. Keli lietuviai pasiryžo prisiimti tokią soci...
2023/02/04

Santaros klinikų medikai: vėžio diagnozavimo ir gydymo būdai kartais primena fantastinių filmų scenarijus

Vasario 4 d. minima Pasaulinė kovos su vėžiu diena. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose per metus gydoma virš 4000 naujų vėžio atvejų – čia diagnozuojami ir gydomi visų rūšių navikai vaikams ir suaugusiesiems, gy...
2023/02/04

Tarsi vyšnios... ant palangės žiemą

Ar esate matę žiemą ant palangės vyšnias? Jeigu einant pro langą taip pasirodė, iš tiesų tai optinė apgaulė: ryškiaspalvėmis raudonomis arba oranžinėmis uogytėmis iš tolo švyti vėlyvosios kiauliauogės „karo...