Columbus -9,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 22 Vas 2025
Columbus -9,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 22 Vas 2025


Stasys BIELSKIS
ŪP korespondentas  

Vėl dega kombainai, liepsnoja ražienos ir javų laukai

2023/08/18


Prieš sinoptikų prognozuojamus artėjančius lietingus orus ūkininkai skubėjo nuimti šiemetį grūdinių kultūrų derlių, tačiau kai kur šiuos darbus nutraukdavo gaisrai. Degė ir kombainai, ir dar nenukultų javų ar ražienų laukai. Štai rugpjūčio 4-ąją du gaisrai kilo Kėdainių r. Krakių seniūnijoje. Pirmasis pranešimas gautas iš Ustronės kaimo, kur degė javų laukas. Atskubėję ugniagesiai išvydo atskirais plotais maždaug 8 ha plote liepsnojančias ražienas ir pasėlius. Nors liepsnas skubėta gesinti, nuostolių neišvengta – dalis pasėlių ir ražienų nudegė. Dar nebaigus jų gesinti ugniagesius pasiekė dar vienas pagalbos šauksmas – Lenčių kaime degė rapsų laukas.

Ugnis įsiplieskia greitai

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) Komunikacijos skyriaus atstovė Edita Zdanevičienė „Ūkininko patarėjui“ sakė, kad kai javai sausi, o atidirbusios dujos kombainuose pasiekia labai aukštą temperatūrą, tokie gaisrai įsiplieskia greitai. Kyla ir pavojus dėl gaisrų atvirose teritorijose.

„Ugniagesiams jau teko gesinti degančius kombainus ir praėjusią, ir užpraėjusią savaitę. Bet tokio piko, kai dega ir kombainai, ir javų laukai, šiemet dar nėra“, – teigė E. Zdanevičienė.

PAGD pareigūnai ūkininkams priminė, kad žemės ūkio technika turi būti aprūpinta pirminėmis gaisro gesinimo priemonėmis. Kombainuose privalo būti ne mažiau kaip du ugnies gesintuvai, turintys keturis kilogramus gesinamosios medžiagos, ir vienas nedegus audeklas.

Kiekvienais metais liepą–rugsėjį šalyje vyksta prevencinė akcija „Saugi javapjūtė“, kurios metu tikrinama, ar laukuose dirbanti žemės ūkio technika aprūpinta pirminėmis gaisro gesinimo priemonėmis. Pasak E. Zdanevičienės, patikrinimų metu nustačius priešgaisrinę saugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų pažeidimus, gali būti skiriama bauda iki 600 Eur.

Kombainai – ne raketų mokslas

Perfrazuojant vieno žinomo politiko žodžius galima teigti, kad kombainai – tikrai ne raketų mokslas, tvarkingai juos prižiūrint didelių nelaimių galima išvengti. Ugniagesių teigimu, kombainai dažniausiai užsidega dėl netvarkingos degalų tiekimo sistemos, elektros įrangos ir besisukančių mechanizmų. Iš variklio išmetimo vamzdžio išlekiančios kibirkštys, trumpasis elektros laidų jungimasis, ant velenų ir kitų kombaino mechanizmų apsivynioję šiaudai, į besisukančių būgnų mechanizmus patenkantys pašaliniai kieti daiktai gali tapti gaisro priežastimi.

Dirbant varikliui, kombaino kolektoriuje, išmetimo vamzdyje kaupiasi nuodegos. Jeigu variklio karteryje yra per daug tepalo arba cilindrų žiedai susidėvėję, tepalas gali patekti į degimo kamerą. Dėl to padidėja atidirbusių dujų išmetimo intensyvumas. Priklausomai nuo variklio tipo, šių dujų temperatūra išmetimo vamzdyje siekia 500–700 laipsnių, todėl įkaitę nuodegų gabalėliai, iš išmetimo vamzdžio patekę ant šiaudų, gali sukelti gaisrą.

Dar viena gaisrų priežastis – esant nesandarioms degalų tiekimo ir variklio tepimo sistemoms, gali nutekėti degalų ir tepalų. Prie šių nuotekų labai limpa dulkės, smulkios šiaudų dalelės, kurios susikaupusios ant įkaitusių variklio mazgų gali užsidegti.

Be to, degalų tiekimo vamzdeliai, pagaminti iš degių medžiagų, besiliesdami su įkaitusiomis variklio detalėmis, lydosi ir užsiliepsnoja, o iš jų bėgantys degalai padeda ugniai išplisti. Dėl blogai sureguliuotų ir dideliais greičiais besisukančių kombaino mechanizmų susidaro sausa trintis, šie mechanizmai įkaista ir gali uždegti ant jų apsivyniojusius šiaudus.

Gaisras kombaine gali kilti ir dėl elektros laidų izoliacijos pažeidimų. Ypač izoliacija susidėvi tose vietose, kur laidai nutiesiami pro aštresnius kombaino korpuso kampus, šalia judančių mazgų arba arti įkaitusių mechanizmų paviršių.

Kaip apsisaugoti nuo nelaimės?

Vienas iš apsisaugojimo būdų, apie kurį ŪP pasakojo Kėdainių r. ūkininkas Algimantas Kižauskas, yra šalia kuliamo javų lauko kartu su traktoriumi pastatytos vandens cisternos. Prie jų būtinai turi būti prijungti vandens švirkštai gaisrui gesinti. Anksčiau A. Kižauskui būnant Kėdainių r. savivaldybės tarybos nariu bei ten vadovaujant Kaimo reikalų komitetui, teko susitikti su ugniagesiais ir kartu įveikti dar vieną problemą. Tuomet ugniagesiai priekaištavo, kad užsidegus kombainui atskubėję į lauką negalėdavo paimti vandens iš čia pat palaukėje pastatytos ūkininkų cisternos, nes prie jos nebuvo specialių žarnų jungčių. Todėl Kėdainių rajone visiems, kurie tik pageidavo, buvo išdalintos specialios jungtys, kuriomis ugniagesių mašiną galima prijungti tiesiai prie ūkininko vandens cisternos. Todėl bet kuris traktorininkas gali sėsti prie traktoriaus vairo ir per trumpą laiką nutempti cisterną prie užsidegusio kombaino.

Pasak PAGD pareigūnų, svarbios ir prevencinės priemonės. Norint išvengti kombainų ir kitos žemės ūkio technikos gaisrų, būtina naudoti tvarkingus kibirkščių gesiklius. Kombainų variklių, neturinčių antvožų, kolektorius reikia apsaugoti nuimamais metaliniais skydeliais arba sieteliais (su 2 mm skersmens kiaurymėmis).

Nuo variklio ir jo mazgų būtina nuolat nuvalyti dulkes, smulkių šiaudų masę ir degalų bei tepalų nuotekas. Elektros laidų izoliaciją reikia apsaugoti nuo trinties, mechaninio bei šiluminio poveikio, gerai sutepti besisukančius mazgus. Kombaine privalo būti 2 gesintuvai ir nedegus audeklas. Pageidautina turėti ir kastuvą, kad ugnį būtų galima nuslopinti žemėmis.

Remontuoti ir laikyti derliaus nuėmimo techniką bei agregatus leidžiama ne arčiau kaip 30 metrų nuo javų plotų. Lauko sąlygomis į kombainų, traktorių ir kitų žemės ūkio mašinų degalų talpyklas degalai gali būti pilami tik nedirbant jų varikliams.

Dar ne pikas, bet jau degė

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 91, 2023 m. rugpjūčio 17 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

Redakcijos nuotrauka

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis