40 mln. JAV dolerių vertės hidroponinis ūkis JAE atidarytas 2022 m., jame įdiegtos pažangiausios technologijos, tarp jų ir dirbtinis intelektas. Tai, kad produkcija auginama be pesticidų ir taupant išteklius, vertikaliojoje daržininkystėje šiandien jau beveik savaime suprantamas dalykas.
Dubajuje, netoli Al Maktoum tarptautinio oro uosto įsikūręs „Bustanica" šiandien iš tiesų vis dar yra didžiausias pasaulyje vertikalus ūkis.
330 000 kvadratinių metrų ploto įmonėje kasdien gali būti nuimama 3 t išskirtinės kokybės derliaus (daugiau nei 1 mln. kg per metus). Auginamos lapinės daržovės, dabar – dar ir valgomosios gėlės. Pabrėžiama, kad vandens sąnaudos palyginti su įprasta daržininkyste yra 95 proc. mažesnės: kilogramui produkcijos – vos 15 litrų. Be to, vanduo yra perdirbamas ir pakartotinai panaudojamas, taip sumažinant išlaidas ir atliekų kiekį.
Vertikaliosios daržininkystės naujienos iš pasaulio pastaruoju metu ateina nuolat, kone kas savaitę.
Tarp vertikaliosios žemdirbystės naujienų, jau po „Bustanica“ atidarymo, – ir Lietuvos vardas.
Galime didžiuotis, jog tai didžiausias tokiu uždarų patalpų ūkis Europoje. 10 tūkst. kv. m ploto vertikalusis ūkis Vilniuje oficialiai atidarytas 2023 m. gegužę. Bendrovė „Leafood“ šiai įmonei pritraukė investuotojus iš Danijos bei Taivano. Į bendrovės plėtrą jau investuota daugiau nei 6,5 mln. eurų. (Gamybos pajėgumai nėra aiškiai deklaruojami.)
Kaip portalui vilniustechfusion.com teigė šios bendrovė generalinis direktorius Valentinas Civinskas, jie daugiausia dėmesio skiriantys naujausių technologijų diegimui, pavyzdžiui, dirbtiniu intelektu valdomam pasėlių valdymui, atsinaujinančios energijos integravimui ir tvariam vandens valdymui.
„Alternatyvius ūkininkavimo metodus regione palaiko technologinė agrotechnikos pažanga. Žemės ūkyje taip pat vis labiau ryškėja žiedinės ekonomikos praktikos tendencija, akcentuojant atliekų mažinimą ir efektyvų išteklių naudojimą. Kai kurios iš pirmaujančių Europos ekologinio ūkininkavimo bendrovių iš tiesų yra įsikūrusios Vilniuje ir Lietuvoje“, – tvirtino bendrovė vadovas.
„Vilniaus gyventojai ir svečiai gali nusipirkti salotų, kurios buvo užaugintos vos prieš kelias valandas. Būtent tokį šviežumo lygį vertikalusis ūkininkavimas gali pasiūlyti ištisus metus. Vilniaus gastronomijos ekosistemoje puoselėjamas vietinės kilmės maistas ir iš ūkių gaunami ingredientai. Todėl šviežumą ir traškumą išlaikantys žalumynai sustiprina klestinčią miesto virtuvę“, – sakė V. Civinskas.
Šią savaitę pranešta, kad Australijos bendrovė „Stacked Farm“ užsitikrino finansavimą bei leidimą statyti didžiausią pasaulyje pagal produkcijos kiekį vertikalų ūkį.
Melburno oro uoste statomas 10 tūkst. kv. m ploto automatizuotas, reguliuojamo klimato įrenginys kasmet pagamins 3,4 mln. kg aukštos kokybės žolelių ir lapinių žalumynų nepaisant metų laiko ir oro sąlygų.
Visiškai automatizuotai sistemai (nuo sėjos iki derliaus nuėmimo) bus naudojami 25 patentuoti robotai, o įrenginiui valdyti reikės tik 15 darbuotojų, įskaitant ūkio operatorius, sodininkus ir techninės priežiūros inžinierius. Gamybos terminas taip pat yra greitesnis nei tradiciniai ūkininkavimo metodai, o pasirengimas derliaus nuėmimui bei pats nuėmimo procesas užtruks vos 16–31 dieną, palyginus su 45–80 dienų tradiciniuose ūkiuose.
Šis vertikalusis ūkis bus 100 proc. aprūpintas žaliąja energija, veiks be jokių nuotekų ir naudos pažangiausius robotus, kad galėtų pristatyti šviežią produkciją 365 dienas per metus.
Pabrėžiama, kad tai pirmasis tokio našumo vertikalusis ūkis oro uosto teritorijoje pietiniame pusrutulyje ir tik antrasis visame pasaulyje.
Pirmasis bendrovės objektas „Gold Coast“ 2024 m. jau pasiekė gamybos pajėgumus, o dabar naujausia 150 mln. Australijos dolerių investicija turėtų dar padidinti kompanijos gaminamos produkcijos kiekius.
Pasak „Stacked Farm“ vadovo Samo Canavano, Melburno kompleksas bus atidarytas 2026 m. viduryje.
„Mūsų pažangiausias dizainas ir patentuotos technologijos iš naujo apibrėžia ūkininkavimo efektyvumą ir nustato naują pasaulinį etaloną. Tai pasaulinio lygio komandos sukurta šviežio maisto ateitis“, – sakė S. Canavanas.
Vertikalaus ūkininkavimo idėja iškelta prieš šimtmetį. Amerikiečių geologas Gilbertas Ellisas Bailey pirmasis dar 1915 m. aprašė teorinį modelį ir numatė, kad auginant augalus ne dirvožemyje, o mineraliniame substrate, kontroliuojamoje aplinkoje, įmanoma gauti gerokai didesnį derlių.
Praktiškai jau seniai taikoma šiltnamiuose Europoje ir JAV, kur pomidorai ir kitos šilumą mėgstančios daržovės auginamos kontroliuojamos temperatūros aplinkoje, taikoma hidroponika bei aeroponika (hidroponikos atmaina, kai augalas auginamas atviromis šaknimis).
Maksimaliai reguliuojamoje aplinkoje galima auginti beveik viską ir bet kuriuo metų laiku, o sukrovus pasėlius ant stelažų (ar kitų modulių), iš naudingojo ploto galima gauti dar daugiau produkcijos.
Problema – didelės investicijos ir didelės energijos sąnaudos. Visa tai nepaprastai didina produkcijos savikainą, daro nekonkurencingą palyginti su išauginta tradiciniame ūkyje. Dėl to vertikaliosios žemdirbystės istoriją lydi daug nusivylimų, nesėkmių.
Vertikalioji žemdirbystė kol kas sudaro labai nedidelį tradicinės žemdirbystės procentą, tačiau ji sparčiai „mokosi“, nuo pirmųjų bandymų 1950-aisiais neatpažįstamai pasikeitė.
Kaitrines lemputes pakeitė taupiosios LED lemputės, kintamo spalvos spektro šviesa. Raudona šviesa skatina augimą ir žydėjimą, pavyzdžiui, padidina salotų derlių 30 proc. Mėlyna šviesa gali pagerinti vartojimo laiką ir maistinę kokybę, netgi sustiprinti tam tikras augalines chemines medžiagas, kurios padeda išvengti vėžio. Šių atradimų reikšmė dar nėra iki galo suvokta, tačiau daug žadanti.
Tvari alternatyva tradiciniam ūkininkavimui, šviežią maistą gaminant arti vartotojų, taps patrauklesnė gamintojams drauge su mažėjančiomis sąnaudomis. Tikėtina, kad jas sumažins tai, kad ateinančiais metais bus vis daugiau pasitelkiama atsinaujinančioji energija pigesnėmis kainomis. Kita vertus, ir dabartiniai moderniausi šiltnamių ūkiai galimai taip pat yra pakeliui į vertikaliąją daržininkystę.
Jau yra pavyzdžių, kai vertikaliuosiuose ūkiuose siekiama auginti ne tik salotas, prieskoninius žalumynus bei daigus, bet ir didesnės pridėtinės vertės augalus.
Viena tokių įmonių yra JAV žinomas prekės ženklas „Plenty Farms". Pernai rudenį Ričmonde, Virdžinijos valstijoje, atidarytas pirmasis pasaulyje vertikalus uogų ūkis. Mažiau nei 40 tūkst. kv. pėdų (3,7 tūkst. kv. m) plote per metus tikimasi užauginti daugiau nei 4 mln. svarų (apie 1,8 mln. kg) braškių. Optimizuojant erdvę ir išteklius braškės auginamos ant 30 pėdų (apie 9 metrų) aukščio bokštų. Pirmasis derlius bus skinamas šį pavasarį.
ŪP portalo informacija