Vertikalus sodas – ne tokia nauja mintis. Jau kelis tūkstančius metų prieš Kristų Viduržemio jūros regione ant namų sienų pradėta auginti vynuoges pastebėjus, kad pietinė siena suformuoja užuovėją ir sulaiko šilumą, todėl uogos puikiai dera. „Šiuo metu grįžtama prie vertikalaus apželdinimo idėjos, ypač didmiesčiuose, tai siejama su švariu oru, tvarumu ir ekologija“, – sako kraštovaizdžio dizainerė Joana Bakūnė, pati išmėginusi vertikalaus apželdinimo technologiją.
Giedrė RYMEIKYTĖ
Kilo iš noro gyventi ekologiškai
„Dabartinę vertikalių daržų madą pradėjo prancūzų botanikas Patrickas Blancas. Jis tyrinėjo atogrąžų augalus, dažnai augančius vieni ant kitų. Mokslininkas sukūrė ir hidroponinį sodą, kurį lengva prižiūrėti, ir pradėjo didmiesčių pastatų sienų apželdinimą tropiniais augalais, – kaip kilo vertikalaus apželdinimo idėja pasakoja dizainerė. – Tokie projektai atsirado ir tapo labai populiarūs XX a. pabaigoje – kai pradėjo plisti ekologinės idėjos ir daugelis panoro grąžinti žalumą į miestus.“
Pasak jos, P. Blanco projektai buvo daugiausia dekoratyviniai, daug jų yra šiltesniuose kraštuose arba vėsesnio klimato šalių pastatų viduje. Tačiau pati idėja Europoje ir JAV tapo populiari ir tarp daržininkų – įrengti nediduką vertikalų daržą ir užsiauginti salotų, prieskonių iš esmės gali bet kuris, turintis balkoną ir bent vieną laisvą sieną.
Pliusai ir minusai
„Kai mažai vietos, toks sprendimas puikus. Jis išreiškia žmogaus pilietinę poziciją, atskleidžia kūrybiškumą, yra gražus ir lengvai keičiamas. Gali papuošti poilsio zoną, suteikti privatumo, lavinti vaikus, kurie matys, kaip dygsta salotos ar pomidorai, – vardija tokios daržininkystės pranašumus J. Bakūnė. – Vertikalus daržas taupo vietą, užauga neblogas derlius. Vertikaliai išdėstyti augalai ventiliuojasi, dėl to būna sveikesni. Jei auginsite braškes ar žemuoges, uogos bus švarios, nereiks ravėti.“
Tačiau primena ir trūkumus. „Nors ravėti nereikės, teks daug tręšti ir laistyti. Mūsų klimato sąlygomis bus sunku auginti daugiamečius arba mėgstančius drėgmę augalus. Įrengti vertikalų daržą brangiau, todėl prieš to imantis, vertėtų gerai pagalvoti“, – pataria J. Bakūnė.
Veši ne visi augalai
„Dažnai klausiama, kas auga vertikalaus daržo sistemose – nelygu kokia sistema. Dekoratyviniams tikslams skirtos sistemos paprastai gaminamos kuo siauresnės, todėl ten mažai vietos šaknims: kad augalai liktų gyvi, tenka nuolat tręšti. Auginant daržoves to daryti nesinori. Todėl verčiau rinktis sistemas, kuriose augalams erdviau, net jei jos ir ne tokios gražios. Vertikaliame darže morkų gal ir neužauginsite, tačiau salotų, krapų, braškių, žemuogių, mėtų, čiobrelių, bazilikų ir kitų prieskonių – kuo puikiausiai“, – atkreipia dėmesį dizainerė.
Ji užsimena, kad yra ir gana sėkmingų bandymų vertikaliame darže auginti žemaūgių pomidorų. Svarbiausia, kad tokioje sistemoje sodinamas augalas nebūtų labai jautrus vandens stygiui.
„Siūlyčiau orientuotis į vienmetes gėles, prieskonius ir daržoves. Nors mano vertikaliame darže švelnesnėmis žiemomis kai kuriems augalams (čiobreliams, žemuogėms) pavyksta peržiemoti, tačiau kitais metais gali ir nušalti. Daugiamečių augalų šaknų sistema masyvesnė, taigi tokiame darže jie greičiausiai sušals ir kitais metais teks viską sodinti iš naujo“, – perspėja Joana ir pataria norintiesiems gėlių jų pasisodinti greta prieskonių ar daržovių – bus visai gražu.
Ar efektyvu?
Dažnai teiraujamasi, ar daržovių derlius bus geras. „Jei pasirūpinsite laistymo sistema ir skirsite tam dėmesio, tikrai nenusivilsite“, – neabejoja specialistė. Eksperimentuodama su šiomis sistemomis, ji užtikrina, kad tinkamai prižiūrint augalus, galima sulaukti gana gausaus derliaus.
„Mažoje erdvėje vertikalus daržas naudojamas dėl praktiškumo, nes balkone pakeltos lysvės nepasidarysi. Be to, „efektyvu“ – lanksti sąvoka. Tai priklauso nuo to, kuriuo tikslu toks daržas įrengiamas. Kai kuriems svarbu ne vien daržovių kiekis, bet ir grožis ar pats procesas. Jo reikia, kai namuose yra vaikų, senolis ar aistringas daržininkas. Efektyvu tada, kai daržas mažoje erdvėje suteikia laimės“, – trumpai į svarstymus apie vertikaliosios daržininkystės naudą atsako J. Bakūnė.
Patarimai įsirengiant
Įrengiant netradicinį daržą, svarbu atsižvelgti į du dalykus: saulėta vieta ir laistymo sistema. „Daržas šešėlyje – bloga mintis, nes be saulės nieko neužauginsite. Laistymo sistema šiuo atveju taip pat būtina, nes labai daug laiko sugaišite priežiūrai. Yra laistymo būdų, kai augalai kartu ir patręšiami. Eksperimentavau su vertikalių daržu be laistymo sistemos, bet, manau, nepasiteisina“, – patirtimi dalijasi specialistė.
Nors laistymo dažnai bijoma ir internete yra visokiausių kalbų apie pelijančias sienas, pašnekovė sako, kad nereikia to baimintis: „Kokybiškai įrengus vertikalaus daržo konstrukciją, tarp jos ir sienos būna nedidelis tarpas, tad vanduo sienos nepasiekia ir dar labiau apsaugo nuo atmosferos poveikio.“
J. Bakūnė pati buvo įsirengusi pirktinį vertikalų daržą ant rąstinio namo sienos. Jis buvo tinkamai įrengtas, tad siena nė kiek nenukentėjo.Vertikalaus daržo sistemą galima nusipirkti jau pagamintą arba sukonstruoti patiems. Internete apie tai informacijos gausu. Ką rinktis, priklauso nuo daržininko nagingumo, poreikio estetikai ir skonio.
Joanos Bakūnės nuotraukos
2022.04.15Susijusios temos - skaitykite: tvarumas; sodas; vertikalioji daržininkystė; daržininkystė; daržovės;