Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024


Aldona SIREIKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Vienam – augalininkystės rūpesčiai, kitai – svarainiai ir gėlės

2023/12/14


Joniškio rajono Daukšių kaimo ūkininkas Žalvyris Garbaliauskas džiaugiasi ne tik savo išskirtiniu vardu, bet ir šauniais pagalbininkais sūnumis – 17 metų Mantvydu ir 15 metų Kristupu, darbščia žmona Birute, kurios pomėgis – auginti svarainius ir gėles. Netoli ūkio centro Garbaliauskų šeimyna savo parke pasodino 300 medelių.

Dirbti žemę – didelis malonumas

Savarankiškai žemdirbystės Ž. Garbaliauskas ėmėsi 2004 m. Tuomet jis vienoje firmoje dirbo vadybininku ir po dienos darbų dar turėjo nemažai laiko, todėl nusprendė papildomai užsidirbti ir ką nors užsiauginti nors ir nedideliame plote. Iš kaimynės nusipirko 1 ha žemės ir pamažu įsitraukė. Paskui jau turėjo 4 ha, todėl 2006 m. įregistravo savo valdas. Jaunasis ūkininkas nutarė auginti grūdines kultūras.

Dabar Žalvyris dirba 150 ha, nuosavos žemės turi 40 ha. Savo ūkyje didžiausius plotus skyrė žieminiams kviečiams, augina nemažai žieminių rapsų, mažesni plotai – vasarinių miežių, žirnių, pabandė auginti ir avižas, pasėjo ir žieminių miežių.

„Ūkininko patarėjui“ vyras pasakojo, kad augalų įvairovė reikalinga ne tik sėjomainai, bet kartu yra ir savotiškas apsidraudimas, nes jei užkluptų nenugalima gamtos jėga, didesnė tikimybė, kad ūkį išgelbės atsparesni pasėliai. Nedideliame šeimos ūkyje kartu su tėvu mielai darbuojasi ir ūgtelėję sūnūs – Mantvydas ir Kristupas. Vyresnysis sūnus išlaikė visų transporto kategorijų vairavimo egzaminus, gavo vairuotojo pažymėjimus. Mantvydas jau trečią sezoną kūlė javus, rudenį pasėjo 40 ha žieminių rapsų. Penkiolikmetis Kristupas – irgi didelis pagalbininkas ūkyje, šią vasarą į sandėlį vežė grūdus, padeda dirbti ir kitus darbus. Tėvai tikisi, kad jų vaikai pasirinks žemdirbio kelią.

Ūkio centras gana toli nuo namų

Garbaliauskų šeimyna prieš aštuonerius metus nusipirko sodybą netoli Žagarės, Daukšių kaime. Ūkio centras yra Žadvainių kaime, kuriame jie gyveno anksčiau. ŪP šnekintas Žalvyris juokavo, kad į savo ūkio centrą, esantį už 22 km nuo namų, dirbti važiuoja kaip į kokią įstaigą. Su juo į ūkį dirbti įvairių ūkio darbų mielai važiuoja abu sūnūs – jiems būtų didelė bausmė, jeigu tėvas nesivežtų.

Garbaliauskai pasakojo, kad jų vaikų darbštumas ir pareigingumas džiugina, todėl, galvodami apie jų ateitį, savo sūnums nupirko žemės: Mantvydas jau turi 7 ha, o Kristupas – 4 ha nuosavos žemės.

Ūkio centras yra visos Garbaliauskų šeimos ne tik darbo, bet ir susibūrimų, atokvėpio vieta. Įveisė parką, pasodino 300 medelių: auga daug eglių, liepų, kaštonų, ąžuolų, beržų, šermukšnių. Žadvainių kaime auga ir svarainių plantacija.

„Mūsų parkelyje jau auga įvairių grybų, nereikia eiti į mišką grybauti, kartais ir kaimynai užsuka pagrybauti, visiems užtenka gamtos dovanų“, – kalbėjo Žalvyris.

Tvarkingas Garbaliauskų augalininkystės ūkis yra puikus pavyzdys, kaip atkakliu ir nelengvu darbu galima sukurti sėkmingą šeimos agroverslą. Ūkio centre stovi sandėliai, pastatyti du grūdų saugojimo bokštai, viename jų telpa 200 t,
o kitame – 50 t grūdų. Mažąjį bokštą Ž. Garbaliauskas pastatė kartu su sūnumis. Yra išlieti pamatai statyti trečiajam bokštui. Turi įsigiję valymo įrenginius.

Ž. Garbaliauskas yra baigęs Joniškio žemės ūkio mokyklą, įgijo žemės ūkio technikos mechaniko kvalifikaciją, geba suremontuoti sugedusią savo ūkio techniką. Ūkininkas sakė, kad pavasarį planuoja pirkti mobiliąją grūdų džiovyklą, todėl teks imti paskolą iš kredito unijos. Prieš keletą metų pasirinko neariamąją žemės dirbimo technologiją. Dabar labai tuo džiaugiasi, nes neardami laukų jie sutaupo ne tik degalų, bet ir darbas daug spartesnis.

Birutės svarainiai ir gėlės

Žalvyris gyrė savo darbščiąją žmoną Birutę už jos auginamas gėles ir svarainių plantaciją. Sugrįžusi iš darbo, Birutė savo valdose turi daug veiklos. Prieš ketverius metus nutarė auginti svarainius. Vyras paruošė žemę sodinti sodinukams, grąžtu išgręžė reikiamo dydžio duobes ir pasodino 600 svarainių, iš jų 100 – pačios Birutės iš sėklų užauginti sodinukai, kitus pirko Lenkijoje.

B. Garbaliauskienė ŪP pasakojo, kad jai patinka auginti svarainius, nes tai yra nereiklūs vaiskrūmiai, nebijo šalčių, subrandina daug vitaminų turinčius vaisius. Praėjusį rudenį jau pardavė apie 200 kg svarainių – uždirbo tiek, kiek kainavo sodinukai. Iš mažesnių vaisių moteris virė svarainių sirupą. O kokios gardžios svarainių cukatos, svarainiai savo sultyse ir kiti skanėstai!

svarainiai
CaptionSvarainiai subrandina daug vitaminų turinčius vaisius.

Sumanioji Birutė kalbėjo apie ateities planus – jie pavasarį pasodins dar 400 sodinukų. Savo plantacijoje nori auginti 1 tūkst. svarainių krūmų. Ateityje planuoja užaugintus svarainius vežti parduoti į Latvijoje esantį fabriką, kuris gamina sveiką, natūralią produkciją. Taip pat ir patys po kelerių metų ketina atidaryti nedidelį cechą, kuriame galėtų perdirbti dalį svarainių vaisių.

Ne tik svarainiais domisi ūkininko žmona Birutė, bet turi ir unikalią gėlių kolekciją. Ji turi sukaupusi net 65 spalvų margenių, kurie tinka alpinariumams, sodybai, gėlių kompozicijoms papuošti. Moteris paaiškino, kad margenių grožis slypi įvairių spalvų ir raštų lapuose. Todėl B. Garbaliauskienė šių augalų žiedus nuskina ir žiemą juos laiko kambaryje, o pavasarį pasodina naujų daigelių. Moteris augina ir apie 80 įvairių veislių kaktusų, turi keliasdešimt rūšių lelijų, jurginų, viendienių, pelargonijų, chrizantemų, pradėjo auginti fuksijas, kardelius, stiebiasi nemažas bananmedis, gražus granatų medelis, auga vešlus lauramedis.

„Man patinka augalų ir gėlių įvairovė, jų žiedų spalvos, kvapai, lapų grožis. Patenkinta, kad gyvenu kaime, nes čia veiklos – kiek tik akys užmato ir rankos aprėpia“, – šypsodamasi kalbėjo B. Garbaliauskienė.

 

Autorės ir Birutės GARBALIAUSKIENĖS nuotraukos

Titulinėje nuotr. – Birutė ir Žalvyris Garbaliauskai jau laukia švenčių.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Panevėžio veterinarijos tarnybai gresia pardavimas

Panevėžys (JP.lt). Pažagieniuose ruošiamasi parduoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Panevėžio departamento patalpas. Bus pardavinėjami keli pastatai. Kol kas aukcionas nepaskelbtas, bet VMVT Panevėžio departamento darbu...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...
2024/04/25

Sodininkai nuostolius skaičiuoja milijonais

Balandžio viduryje staiga kritusi oro temperatūra, gausus ir šlapias sniegas bei kruša daliai Europos sodininkų gal ir nebuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus, tačiau jau dabar aišku, kad dalies derliaus išgelbėti...
2024/04/25

Pamaryje siuvami gaminiai pasiekia ir Ukrainos karius

Monikos Dobrovolskytės karjera galbūt galėjo prasidėti vienoje iš sostinės veterinarijos klinikų, bet ji pasuko pamario link. Mergina nėrė į turizmo verslą Ventėje, kur daugiau nei 10 metų siūlo iškylas laivais ir apgyvendinimo pasla...
2024/04/25

EP patvirtino taisykles dėl pakartotinio pakuočių naudojimo ir perdirbimo

Trečiadienį Europos Parlamentas priėmė naujas taisykles, kuriomis siekiama, kad ES rinkoje pakuotės taptų tvaresnės ir jų būtų naudojama mažiau. Taisyklėse, dėl kurių preliminariai susitarta su ES Taryba, numatytas pakuočių atliekų kiekio mažinimo...
2024/04/24

Pajamų deklaravimui liko vos savaitė: dažniausiai užduodami klausimai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė. Pajamų mokesčio deklaracijas pateikti jie turi iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 69 proc. privalančiųjų d...