Ashburn -8,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -8,5 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 4 Vas 2023

Vienas vaismedis – du skoniai

2022/12/03


Nedidelis sklypas ir dar mažesnis kampelis sodui, sunkiai suderinami šeimos narių norai, ilgainiui nusibostantis vieno ar kito vaisiaus skonis... Tai vos kelios problemos, verčiančios žmones sukti galvą ir ieškoti išeities, kaip mažame sodelyje užsiauginti kuo didesnę veislių įvairovę. Puikiai tiks ne tik skirtingų skonių derlių užauginantys augalai, bet ir subrandinantys jį skirtingu metu, tad obuoliavimas tęsis ilgiau. Sodo ekspertė ir „Tado ūkio“ šiuolaikiško medelyno savininkė Kristina Cvilikienė pristato Mezzo, DUO ir šeimos medžius, telpančius į vos keletą kvadratinių metrų.

Įdomiausias sodininkystės aspektas

Šeimos medžiai, DUO vaismedžiai ir Mezzo augalai populiarėja tarp naujakurių, nes, auginant vieną augalą, nuo jo galima skinti skirtingų veislių vaisius. Kaip tai įmanoma? Vienas įdomiausių sodininkystės aspektų – skiepijimas. Taip galima sukurti žmogaus poreikius atitinkančius augalus. Skiepyti galima tik tos pačios rūšies augalus, pavyzdžiui, į obelį įskiepijama kita obelis, o į kriaušę – kita kriaušė.

Tarp šių augalų esama ir vizualių skirtumų. Šeimos medžiai ir Mezzo augalai yra su vienu kuokštu šaknų ir kamienu, o jų vainiką sudaro dviejų veislių šakos. Mezzo augalų vainikas horizontaliai padalytas į dvi veisles: vienos veislės vaisiai augs žemiau, o kiti augs viršūnėje. Šeimos medžių – vertikaliai: vienoje pusėje vienos veislės vaisiai, kitoje – kitos. DUO medeliai ypatingi tuo, kad į vieną poskiepį (apatinę augalo dalį) įskiepijamos dvi skirtingos veislės. Išeina kaip du atskiri augalai tik su vienu šaknynu.

Kaip galvojate, ar kaimynai nepavydės, kai jūsų sode vienas iš tokių medžių pražys dviejų spalvų žiedais arba skirtingu metu? Kaip vaikai stebėsis, nes mokykloje per biologijos pamokas niekas nepaaiškino, kad tai įmanoma. Kelių spalvų žiedai, keli skoniai, skirtingų formų, dydžių ir spalvų vaisiai, nevienodas derėjimo laikas – tokiems augalams viskas įmanoma!

Pliusai ir minusai

Skirtingas veisles ant vieno augalo brandinantys vaismedžiai pranašesni, jeigu turima nedaug vietos. Tačiau, palyginti skirtingais būdais skiepytus augalus, galima įžvelgti pliusų ir minusų.

Pavyzdžiui, DUO augalams reikia daugiau vietos. Nors jie turi vieną šaknyną, bet iš poskiepio auga du kamienai ir formuoja atskirus vainikus. Be to, reikia specifinių genėjimo žinių, kad suvaldytumėte augalo formą.

Šeimos medžių šakos auga ant vieno kamieno ir užima šiek tiek mažiau vietos, bet problema iškyla genint, nes reikia saugoti, kad nebūtų nukirptos įskiepytos veislės šakos. Be to, kad šeimos medis būtų tvirtas ir gražios formos, perkant reikėtų įsitikinti, kad įskiepytos veislės yra linkusios proporcingai šakotis, nes galite nusivilti vaizdu.

Mezzo augalai yra patys paprasčiausi ir turbūt turi daugiausia pranašumų. Jų genėjimas lygiai toks pats kaip tradicinių augalų, nes skirtingos veislės išsidėsčiusios viena aukščiau, kita žemiau. Šių augalų forma palaikoma lengviausiai, o dviejų spalvų ir skonių derlius visus žavi.

Ankščiau, jei norėdavai valgyti obuolius ne tik vasarą, rudenį bet ir žiemą, reikėdavo pasodinti mažiausiai tris obelis. Jei skaniais obuoliais pavaišina kaimynas, kyla pagunda tokį sodinuką įsigyti ir savo kiemui. Ilgainiui sode darosi ankšta, o derliaus nespėjama suvalgyti. Šią problemą dabar išsprendžia Mezzo vaismedžiai. Į juos galima įskiepyti skirtingo derėjimo veisles, pavyzdžiui, vasarinę ir žieminę. Vaisių skanausite visą sezoną ir turėsite atsargų žiemai. Jei įskiepysite daugiau veislų, derlių skinsite nuo liepos pabaigos iki spalio pabaigos.

Skirtingas lazdynų veisles atpažinsite iš
lapų ir riešutų spalvos,o kai augalas ūgtelės,
taps įdomiu ir puošniu sodo akcentu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Derlius kasmet

Sodininkai žino, kad ne visada pavyksta sulaukti gero derliaus. Tam įtakos gali turėti nepalankūs aplinkos veiksniai (šalnos) ar augalų biologinės savybės. Tokiais metais gelbėja, jei turite daugiau nei vieną veislę.

Augindami šeimos medį, derliaus sulauksite kasmet, nes jei viena bus jautresnė šalnoms ir nesubrandins vaisių, kita vis tiek užderės. Augalai lengviau apsidulkina, kai šalia yra kitos veislės žiedadulkių. Kai renkatės šeimos medelį, atsižvelkite ir į poskiepį, kad jis būtų tvirtas ir atsparus šalčiui bei ligoms (ypač rauplėms).

Visiems pagal skonį

Kas įveisia nors ir mažą sodą, iškart suserga sodininkų liga. Sultingas, skanus ir ekologiškai savame sode užaugintas obuolys sužadina apetitą ir norisi vis daugiau. Taip ir nepajunti, kad užsisėdėjai internetinėje vaismedžių parduotuvėje, besirinkdamas naują augalą, kuris patenkintų ne tik skonio receptorius, bet ir smalsumą. Viskas puiku, jei turite didelį sklypą ir šeimą, kuri derlių įveiks. Ką daryti, jei sklypas vos 2 a, jūs norite tradicinių, geltonų, saldžiarūgščių obuolių, o vaikai valgo tik saldžius ir raudonus obuolius?

Šiuos poreikius suderins Mezzo medelis, į kurio stiebą bus įskiepytos dvi veislės. Daugiausia pagyrų nusipelnė šios veislės:

  • Mezzo obelis ‘Champion’+’Gold Rush’ – saldžiarūgščiai su rausvais dryželiais obuoliai, kriaušės poskonio ir desertiniai geltoni obuoliai.
  • Mezzo obelis ‘Topaz’+’Gold Rush’ – žieminiai, raudoni su kremišku minkštimu obuoliai ir saldūs su rūgštele geltoni obuoliai.
  • Mezzo kriaušė ‘Santa Maria’+’Amfora’ – sultingos, didelės, desertinės su rausvumu kriaušės ir kremiškos, saldžiarūgštės žalios kriaušės.
  • Mezzo lazdynas ‘Syrena’+’Willamette’ – gero skonio, bordinės spalvos riešutai ir vidutinio dydžio su plonu lukštu riešutai. Augalo apačioje bus bordiniai lapai, viršūnėje – žali.

Tinka ir neturintiems sodo

Baigėsi laikai, kai mažuose sklypuose prie kotedžų auga vien veja. Žmonės keičia požiūrį ir terasoje ar kiemelyje augina ne tik salotas, bet ir vaismedžius. Vienas iš geriausių pasirinkimų – Mezzo augalas. Jis užauga maždaug iki 3 m aukščio ir 2 m pločio. Medeliai mėgstami ir šalia terasos, nes, išėjus į lauką, tereikia ištiesi ranka ir obuolys jau delne. Karštą vasaros dieną jis mes šešėlį ant terasos.

Jei galvojate, kad tiek daug pranašumų turintys Mezzo augalai vargins dėl sudėtingos priežiūros, klystate. Jų auginimas niekuo nesiskiria nuo tradicinių augalų. Jiems taip pat reikia drėgmės, tręšimo, genėjimo ir augalų apsaugos priemonių pagal poreikį. Kiek meilės ir laiko skirsite jiems, tiek jie duos derliaus. Ši taisyklė galioja visiems augalams, tad drąsiai sodinkite, prižiūrėkite ir džiaukitės unikaliu ir derlingu sodu.

Medelyno „Tado ūkis“ nuotraukos

Dalintis
2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/03

Paukščių gripas patvirtinamas vis daugiau žinduolių rūšių: ko tikėtis?

Ypač didelio patogeniškumo paukščių gripo atmaina, pradėjusi plisti prieš pusantrų metų, virusologams kelia didelį susirūpinimą. Šis virusas lėmė apie 208 mln. paukščių visame pasaulyje žūtį. Dar labiau suklusti ...
2023/02/03

Mokslininkas R. Šadzevičius: „Dalį tiltų pigiau griauti ir statyti naujus, nei remontuoti“

Praėjusiame amžiuje statyti tiltai jau įpusėjo savo amžių ir, nesulaukdami tinkamos priežiūros, pradeda kelti pavojų. Kėdainių tiltas per Nevėžį – tik vienas iš blogos būklės tiltų. Pasak Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akade...
2023/02/03

Pirmosios naujojo modelio uniformos jau pasiekė muitinės pareigūnus

Šiais metais Lietuvos muitinės pareigūnai bus aprūpinti naujomis uniformomis – pirmosios jau pasiekė muitinės postus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
2023/02/03

Dėl situacijos pieno rinkoje europarlamentaras kreipėsi į Europos Komisiją

Dėl kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų sunerimę pieno gamintojai bei perdirbėjai kreipiasi į Europos Parlamento (EP) narį Juozą Oleką. Į ūkininkų problemas visada įsiklausantis, jų interesus EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete ginantis ...
2023/02/03

Oficialiai atidaryti nauji Ukmergės rūmai

Šiandien oficialiai atidarytos naujos Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų patalpos. Šiuolaikiškame pastate Deltuvos g. 17A, Ukmergėje dirba 22 teismo darbuotojai.
2023/02/03

Patvirtintos 2023–2027 metų KPP strateginio plano prekių, paslaugų ir darbų pirkimų taisyklės

NMA atkreipia dėmesį, kad sausio 31 d. patvirtintos Projekto vykdytojo, pretenduojančio gauti paramą iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai pagal Žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (Strateginis planas) int...
2023/02/03

Nuo pirmadienio dėl geležinkelio elektrifikacijos darbų keisis dalies traukinių eismas

Įsibėgėjant geležinkelio elektrifikacijos projektui, nuo pirmadienio, vasario 6 d., keisis dalies bendrovės „LTG Link“ traukinių tvarkaraštis maršrutuose Vilnius–Klaipėda, Vilnius–Šiauliai, Kaunas&ndash...
2023/02/03

Įtrauktieji į pensijų kaupimą turi dar penkis mėnesius apsispręsti. Ką svarbu žinoti?

Šiemet į antros pakopos pensijų kaupimą įtraukti gyventojai kol kas neaktyvūs – pranešimus siunčiamus į asmenines „Sodros“ paskyras perskaitė tik 33 proc. gavėjų. Labai svarbu, kad visi įtrauktieji priimtų sprendimą...