Ashburn +15,8 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024
Ashburn +15,8 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024

Vienas vaismedis – du skoniai

2022/12/03


Nedidelis sklypas ir dar mažesnis kampelis sodui, sunkiai suderinami šeimos narių norai, ilgainiui nusibostantis vieno ar kito vaisiaus skonis... Tai vos kelios problemos, verčiančios žmones sukti galvą ir ieškoti išeities, kaip mažame sodelyje užsiauginti kuo didesnę veislių įvairovę. Puikiai tiks ne tik skirtingų skonių derlių užauginantys augalai, bet ir subrandinantys jį skirtingu metu, tad obuoliavimas tęsis ilgiau. Sodo ekspertė ir „Tado ūkio“ šiuolaikiško medelyno savininkė Kristina Cvilikienė pristato Mezzo, DUO ir šeimos medžius, telpančius į vos keletą kvadratinių metrų.

Įdomiausias sodininkystės aspektas

Šeimos medžiai, DUO vaismedžiai ir Mezzo augalai populiarėja tarp naujakurių, nes, auginant vieną augalą, nuo jo galima skinti skirtingų veislių vaisius. Kaip tai įmanoma? Vienas įdomiausių sodininkystės aspektų – skiepijimas. Taip galima sukurti žmogaus poreikius atitinkančius augalus. Skiepyti galima tik tos pačios rūšies augalus, pavyzdžiui, į obelį įskiepijama kita obelis, o į kriaušę – kita kriaušė.

Tarp šių augalų esama ir vizualių skirtumų. Šeimos medžiai ir Mezzo augalai yra su vienu kuokštu šaknų ir kamienu, o jų vainiką sudaro dviejų veislių šakos. Mezzo augalų vainikas horizontaliai padalytas į dvi veisles: vienos veislės vaisiai augs žemiau, o kiti augs viršūnėje. Šeimos medžių – vertikaliai: vienoje pusėje vienos veislės vaisiai, kitoje – kitos. DUO medeliai ypatingi tuo, kad į vieną poskiepį (apatinę augalo dalį) įskiepijamos dvi skirtingos veislės. Išeina kaip du atskiri augalai tik su vienu šaknynu.

Kaip galvojate, ar kaimynai nepavydės, kai jūsų sode vienas iš tokių medžių pražys dviejų spalvų žiedais arba skirtingu metu? Kaip vaikai stebėsis, nes mokykloje per biologijos pamokas niekas nepaaiškino, kad tai įmanoma. Kelių spalvų žiedai, keli skoniai, skirtingų formų, dydžių ir spalvų vaisiai, nevienodas derėjimo laikas – tokiems augalams viskas įmanoma!

Pliusai ir minusai

Skirtingas veisles ant vieno augalo brandinantys vaismedžiai pranašesni, jeigu turima nedaug vietos. Tačiau, palyginti skirtingais būdais skiepytus augalus, galima įžvelgti pliusų ir minusų.

Pavyzdžiui, DUO augalams reikia daugiau vietos. Nors jie turi vieną šaknyną, bet iš poskiepio auga du kamienai ir formuoja atskirus vainikus. Be to, reikia specifinių genėjimo žinių, kad suvaldytumėte augalo formą.

Šeimos medžių šakos auga ant vieno kamieno ir užima šiek tiek mažiau vietos, bet problema iškyla genint, nes reikia saugoti, kad nebūtų nukirptos įskiepytos veislės šakos. Be to, kad šeimos medis būtų tvirtas ir gražios formos, perkant reikėtų įsitikinti, kad įskiepytos veislės yra linkusios proporcingai šakotis, nes galite nusivilti vaizdu.

Mezzo augalai yra patys paprasčiausi ir turbūt turi daugiausia pranašumų. Jų genėjimas lygiai toks pats kaip tradicinių augalų, nes skirtingos veislės išsidėsčiusios viena aukščiau, kita žemiau. Šių augalų forma palaikoma lengviausiai, o dviejų spalvų ir skonių derlius visus žavi.

Ankščiau, jei norėdavai valgyti obuolius ne tik vasarą, rudenį bet ir žiemą, reikėdavo pasodinti mažiausiai tris obelis. Jei skaniais obuoliais pavaišina kaimynas, kyla pagunda tokį sodinuką įsigyti ir savo kiemui. Ilgainiui sode darosi ankšta, o derliaus nespėjama suvalgyti. Šią problemą dabar išsprendžia Mezzo vaismedžiai. Į juos galima įskiepyti skirtingo derėjimo veisles, pavyzdžiui, vasarinę ir žieminę. Vaisių skanausite visą sezoną ir turėsite atsargų žiemai. Jei įskiepysite daugiau veislų, derlių skinsite nuo liepos pabaigos iki spalio pabaigos.

Skirtingas lazdynų veisles atpažinsite iš
lapų ir riešutų spalvos,o kai augalas ūgtelės,
taps įdomiu ir puošniu sodo akcentu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Derlius kasmet

Sodininkai žino, kad ne visada pavyksta sulaukti gero derliaus. Tam įtakos gali turėti nepalankūs aplinkos veiksniai (šalnos) ar augalų biologinės savybės. Tokiais metais gelbėja, jei turite daugiau nei vieną veislę.

Augindami šeimos medį, derliaus sulauksite kasmet, nes jei viena bus jautresnė šalnoms ir nesubrandins vaisių, kita vis tiek užderės. Augalai lengviau apsidulkina, kai šalia yra kitos veislės žiedadulkių. Kai renkatės šeimos medelį, atsižvelkite ir į poskiepį, kad jis būtų tvirtas ir atsparus šalčiui bei ligoms (ypač rauplėms).

Visiems pagal skonį

Kas įveisia nors ir mažą sodą, iškart suserga sodininkų liga. Sultingas, skanus ir ekologiškai savame sode užaugintas obuolys sužadina apetitą ir norisi vis daugiau. Taip ir nepajunti, kad užsisėdėjai internetinėje vaismedžių parduotuvėje, besirinkdamas naują augalą, kuris patenkintų ne tik skonio receptorius, bet ir smalsumą. Viskas puiku, jei turite didelį sklypą ir šeimą, kuri derlių įveiks. Ką daryti, jei sklypas vos 2 a, jūs norite tradicinių, geltonų, saldžiarūgščių obuolių, o vaikai valgo tik saldžius ir raudonus obuolius?

Šiuos poreikius suderins Mezzo medelis, į kurio stiebą bus įskiepytos dvi veislės. Daugiausia pagyrų nusipelnė šios veislės:

  • Mezzo obelis ‘Champion’+’Gold Rush’ – saldžiarūgščiai su rausvais dryželiais obuoliai, kriaušės poskonio ir desertiniai geltoni obuoliai.
  • Mezzo obelis ‘Topaz’+’Gold Rush’ – žieminiai, raudoni su kremišku minkštimu obuoliai ir saldūs su rūgštele geltoni obuoliai.
  • Mezzo kriaušė ‘Santa Maria’+’Amfora’ – sultingos, didelės, desertinės su rausvumu kriaušės ir kremiškos, saldžiarūgštės žalios kriaušės.
  • Mezzo lazdynas ‘Syrena’+’Willamette’ – gero skonio, bordinės spalvos riešutai ir vidutinio dydžio su plonu lukštu riešutai. Augalo apačioje bus bordiniai lapai, viršūnėje – žali.

Tinka ir neturintiems sodo

Baigėsi laikai, kai mažuose sklypuose prie kotedžų auga vien veja. Žmonės keičia požiūrį ir terasoje ar kiemelyje augina ne tik salotas, bet ir vaismedžius. Vienas iš geriausių pasirinkimų – Mezzo augalas. Jis užauga maždaug iki 3 m aukščio ir 2 m pločio. Medeliai mėgstami ir šalia terasos, nes, išėjus į lauką, tereikia ištiesi ranka ir obuolys jau delne. Karštą vasaros dieną jis mes šešėlį ant terasos.

Jei galvojate, kad tiek daug pranašumų turintys Mezzo augalai vargins dėl sudėtingos priežiūros, klystate. Jų auginimas niekuo nesiskiria nuo tradicinių augalų. Jiems taip pat reikia drėgmės, tręšimo, genėjimo ir augalų apsaugos priemonių pagal poreikį. Kiek meilės ir laiko skirsite jiems, tiek jie duos derliaus. Ši taisyklė galioja visiems augalams, tad drąsiai sodinkite, prižiūrėkite ir džiaukitės unikaliu ir derlingu sodu.

Medelyno „Tado ūkis“ nuotraukos

Dalintis

2024/04/22

Jurginių išvakarėse – žiemos sugrįžimas

Jurginių išvakarėse į Lietuvą sugrįžo žiema. Pirmadienį sniegas, šlapdriba ir lietus maišėsi tarpusavyje, lydimi smarkoko ir šalto vėjo. Mišrūs krituliai nesiliovė iki vakaro. Ūkininkams vėl nemalonus gamtos pok&...
2024/04/22

Mėsa ir paukštiena prekiaujantiems gyventojams supaprastinta pajamų apskaita – tik e. būdu

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad individualią veiklą su pažyma ar verslu liudijimu vykdantys gyventojai, kurie turgavietėse ir viešose prekybos vietose prekiauja mėsa, paukštiena ir jų gaminiais, nuo gegužės 1 d. ...
2024/04/22

D. Trumpa: pasitraukus „Fonterrai“ naujo investuotojo „Rokiškio sūris“ neieškos

Iš vienos didžiausių pieno perdirbimo įmonių „Rokiškio sūris“ pasitraukus 10 proc. jos akcijų turėjusiai strateginei investuotojai – didžiausiai pasaulyje pieno eksportuotojai – Naujosios Zelandijos „Fon...
2024/04/22

Vietos maisto produktai – mūsų stiprybė, kurią mokomės įvaldyti

(VDU ŽŪA langas) Gyvename sparčiai kintančiomis išorinės aplinkos sąlygomis. Pokyčius spartina kompleksas priežasčių, tarp kurių – klimato kaita ir neatsinaujinančių išteklių brangimas; geopolitinė aplinka, galinti transformuot...
2024/04/22

Per savaitę pigo nafta ir šoktelėjo elektros energijos kainos

Praėjusią savaitę didmeninės elektros kainos Lietuvoje pakilo net 186,8 proc. – iki 78,6 Eur/MWh, po ankstesnę savaitę fiksuotų rekordiškai žemų kainų – 27,4 Eur/MWh. Elektra brango visame Baltijos jūros regione. Kainų kilimui į...
2024/04/22

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų lai...
2024/04/22

VRK parengė informaciją apie rinkimus ir referendumą lengvai suprantama kalba

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), siekdama užtikrinti informacijos apie rinkimus sklaidą kiekvienai rinkėjų grupei, parengė ir išleido specialų leidinį supaprastinta kalba (ang. Easy to Read).
2024/04/22

Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui

Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksniais, aplinkos poveikiu, mityba. Šiuo metu daug dėmesio teikiama žarnyno mikroflorai ir vitaminui D. „Vitamin...
2024/04/22

„Galinta“ įmonių grupei – 14,8 mln. eurų injekcija

„Citadele“ bankas ir viena didžiausių grikių kruopų, dribsnių, ryžių bei kitų kruopų gamintojų ir prekybininkių Baltijos šalyse, įmonių grupė „Galinta“, susitarė dėl 14,8 mln. eurų finansavimo. Lėšos  bus...