Columbus +11,0 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 16 Bal 2025
Columbus +11,0 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 16 Bal 2025

Vienur pavasaris vėluoja, kitur skuba – kokio derliaus tikėtis šiemet?

2024/04/18


Rytiniuose ir šiauriniuose Europos regionuose šiemet pavasaris neįprastas, tvirtina tiek lietuvių, tiek lenkų, latvių, vokiečių, estų, ukrainiečių ūkininkai. Vienur jis ankstyvesnis bent dviem savaitėmis, kitur tiek pat vėluoja, tačiau bendra tai, kad orai permainingi. Dėl jų pradėti darbai tai stabdomi, tai spartinami, vienur dirvos perdžiūvusios, kitur žliugsi, su technika įvažiuoti į laukus jokių galimybių. Kaip į orų „išdaigas“ reaguoja žemės ūkio kultūros, kokio derliaus tikėtis?

Estai skaičiuoja žalą

Estų žemdirbiai tvirtina, kad pavasaris vėluoja ir, kaip ir Lietuvoje, labai permainingas. Vieną dieną temperatūra šokteli iki 15 °C šilumos (Lietuvoje ir dar aukščiau), o kitą – jau sminga iki 5 °C šalčio, krenta sniegas, užeina pūga ir darbai laukuose sustoja. Televizijos laidoje „Aktuali kamera“ vidurio Estijos Järvos apskrityje 44 metus traktorininku dirbantis Urmas Küttas pasakojo, kad nors pavasarinis arimas jau baigtas, telikę laukai, kuriuose traktoriams dirbti netinkamos sąlygos, dar niekada nedirbęs tokiomis šlapiomis sąlygomis kaip šiais metais.

O štai kitur žieminiai rugiai, kviečiai ir miežiai sėkmingai atlaikė žiemą, nors vietomis temperatūra siekė 35 °C šalčio, o sniego dangos nebuvo, tačiau pražuvo daugiau nei 500 ha žieminių rapsų. Dabar ruošiamasi laukus iš naujo suarti ir užsėti vasariniais rapsais.

Estų ūkininkas Raido Allsaaras yra vienas iš tų, kuriems taip pat teko naujai atsėti pasėlius. Jis skaičiuoja, kad po žiemos neteko 300 ha rapsų ir patyrė 400 tūkst. eurų nuostolių. „Galima tikėtis išgyventi vienus metus, bet pernai dėl prastų oro sąlygų žuvo 100 hektarų vasarinių rapsų, o šiemet – 300 hektarų žieminių rapsų. Nespėliosiu, ko gali atnešti ši vasara, bet nenoriu prarasti vilčių“, – sakė R. Allsaaras.

Šlapios dirvos – vokiečiai neįvažiuoja į laukus

Nors klimatas šiltesnis, staigios orų permainos Vokietijos ūkininkams taip pat kiša koją. Rekordiškai šiltas balandis atnešė ir gausaus lietaus. Regionuose, kur dirvožemiai sunkūs, laikosi drėgmė ir ūkininkai negali baigti arimo darbų. O kai kur dar nuo pernykščio rudens laukuose yra likusių dėl lietingų orų nenuimtų bulvių, svogūnų ar cukrinių runkelių, tad pirmiausia juos reikės kuo skubiau surinkti prieš sėją. „Burokėlius dabar galima sėti daugelyje vietų. Tačiau jau dviem savaitėmis atsiliekame nuo grafiko. Jei vėl ateis šaltis ir lietus, mums bus prastai“, – nuogąstauja Žemutinės Saksonijos ūkininkų organizacijos „Landvolk Niedersachsen“ ekspertas Thorstenas Riggertas.

Nevienoda situacija ir šio Vokietijos regiono soduose. Sodininkystės krašte, Altes Land, prasideda daug žadantis žydėjimas. Čia sodai sužydės beveik dviem savaitėmis anksčiau nei pernai. Bet vaisių augintojas Klausas Hahne'as iš Gleidingeno, esančio netoli Hanoverio, į situaciją žvelgia su nerimu ir galimas bėdas sieja su šilta žiema. Abrikosus auginantis sodininkas mato, kad su besiformuojančiais žiedais jau yra ir vaisių užuomazgų, todėl baiminasi, kad, užėjus šalnoms, susiformavę vaisiai nušals. Ir tai gali nutikti dar iki gegužės vidurio. Regiono Altes Land ūkininkai vaismedžius nuo šių šalnų saugo specialia drėkinimo įranga, tačiau prieigą prie jų riboja užsitęsę lietūs.

Sudėtinga padėtis ir pievose. Kai kur žolė rudenį liko nenupjauta, nes buvo per šlapia. Ir dabar Žemutinės Saksonijos ūkininkams sunku į jas patekti, nors anksti prasidėjus augalų vegetacijai, jau netrukus teks šienauti, sako „Landvolk Niedersachsen“ pievų komiteto pirmininkas dr. Karstenas Padekenas, tikėdamasis, kad galiausiai ateis ir sausesni orai.

Kokio derliaus tikėtis iš anksčiau pražydusių rapsų?

Gerokai ankstyvesnis ir šiltesnis pavasaris atėjo ir į Ukrainą. Pirmomis balandžio dienomis kai kur termometro stulpelis rodė 24–25 °C šilumos. Nieko nuostabaus, kad žieminiai augalai pradėjo anksčiau vegetuoti nei tikėtasi. Pasak žemės ūkio pramonės įmonės „LNZ group“ šiaurės rytų regiono žemės ūkio technologijų plėtros vadovo Sergiy Uvarovo, pasikeitė pavasario lauko darbų laikas, o tai lemia ir tam tikrus planuojamų agrotechnologinių metodų pokyčius. Visų pirma tai ankstyvėja pavasario tręšimo ir apsaugos nuo kenkėjų bei ligų darbai.

Žemės ūkio specialistai pastebi, kad žieminių kviečių pasėliai šiuo metu yra geros būklės, karštas oras paskatino jų vystymąsi, bet jau prasidedantis žieminių rapsų žydėjimas kelia tam tikrą nerimą.

Ir Rumunijoje, Bulgarijoje, Lenkijoje dėl neįprastai šilto pavasario rapsų pasėliai žiedynų geltoniu pasipuošė 2–3 savaitėmis anksčiau.

Ukrainos ūkininkai nerimauja, kad augalų vystymuisi labai pakenkė drėgmės trūkumas rudenį. Svarstoma, kaip toks ankstyvas žydėjimas paveiks būsimą derlių?

„LNZ Group“ šiaurės rytų regiono agrotechnologijų plėtros vadovo Sergiy Uvarovo nuomone, svarbu tiek sėjos metu vyravusios sąlygos, tiek pavasarinis augalų vystymasis, tiek ir sėkla (veislė). Balandžio šiluma visus lauko darbus dviem savaitėmis paankstino, technologiniai laikotarpiai sutrumpėjo, tad pagrindinis uždavinys – tinkamai sukurti AAP sistemas, paaiškina vadovas.

Didelę tikimybė šiemet sulaukti gero žieminių rapsų derliaus mato Generalinis „HarvEast“ direktorius Dmytro Skornyakovas: „Atsižvelgiant į ta, kad dabar drėgmės pakankamai ir laikosi gera temperatūra, galima sakyti, kad tai darys teigiamą poveikį ankštaroms formuotis, o vėliau viskas priklausys nuo temperatūros ir drėgmės lygio.“

Žemės ūkio bendrovės „TAS Agro“ generalinis direktorius Olegas Zapletnyukas vis tik įžvelgia netikėtos karščio bangos minusų, nes žieminiai augalai fiziologiškai praleidžia svarbius etapus ir vystosi per greitai. Tai gali lemti, kad rapsai nesuformuos šoninių šakų. „Greitesnis žydėjimas lems greitesnį pasėlių brendimą. Jei šoninės šakos nėra suformuotos, bus neįmanoma pasiekti maksimalaus derliaus. Be to, vis dar kyla pavojus, kad grįš šaltis, o nušalus žiedams, nepavyks gauti norimo derliaus“, – sako jis.

Tuo metu, kai Vokietijoje žemdirbiai laukia, kada lietus liausis, ukrainiečiai žvalgosi į dangų jo laukdami. Jei ankstyvą žydėjimą ir aukštą temperatūrą lydėtų krituliai, tai būtų pliusas, galintis padidinti derlių. Bet šiuo metu susiduriama su kritulių trūkumu, aukšta temperatūra ir intensyviu augalų vystymusi – toks aplinkybių derinys gali sumažinti derlių.

 

UP portalo informacija

ŪP redakcijos archyvo nuotr.

Dalintis