Atkreipiame dėmesį, kad i.EKA pokyčiai liečia tik tuos verslininkus, kurie savo veikloje turi naudoti kasos aparatus, o tiems, kurie to neprivalo, niekas nesikeičia, jiems ir toliau kasos aparatų turėti nereikia.
Dėl i.EKA visam verslui nereikia pirkti naujų kasos aparatų. Šiuo metu naudojamus kasos aparatus, kad jais būtų galima automatiniu būdu perduoti duomenis į i.EKA, galima modifikuoti, t. y. pagal galimybę įdiegti papildomas programines/technines priemones, kurių kaina apie 150 eurų + PVM.
Jeigu reikia įsigyti naują kasos aparatą, galima rinktis aparatą su i.EKA pritaikytu saugos moduliu arba pasinaudoti virtualios fiskalizacijos paslauga, kuri ypač aktuali smulkiajam verslui. Jos dėka kasos aparatas gali būti tiek planšetiniame kompiuteryje, tiek mobiliajame telefone, tai leidžia sutaupyti ir patogiau atlikti sandorius. Galimi įvairūs tokių kasos aparatų sprendimai, kurie kainuoja apie 15 eurų mėnesiui.
Primename, jog išlaidos, kurias verslas patiria pajamoms uždirbti (šiuo atveju tai yra išlaidos naujam kasos aparatui) yra laikomos sąnaudomis, kuriomis įmonės mažina apmokestinamąsias pajamas ir, atitinkamai, sumažina pelno mokestį. Smulkieji verslininkai, vykdantys individualią veiklą pagal pažymą – tokias išlaidas gali traukti į atskaitą ir taip sumažinti mokėtiną pajamų mokesčio dalį.
Šiuo metu rinkoje galima rinktis iš 39 kasos aparatų modelių, kurie veikia su saugos moduliu, ir 12 kasos aparatų modelių, kurie naudoja virtualią fiskalizaciją. Kasos aparato pasirinkimas ir jo kaina priklauso nuo veiklos pobūdžio ir verslo poreikių: didesnius klientų srautus turinčiam verslui rekomenduojame rinktis kasos aparatą su saugos moduliu, smulkesniam verslui – kasos aparatą su virtualia fiskalizacija. Kad būtų paprasčiau priimti sprendimą, parengėme kasos aparatų palyginimą.
Dėl kasos aparatų įsigijimo ir paruošimo teikti duomenis į i.EKA rekomenduojame kreiptis į sertifikuotas kasos aparatų aptarnavimo įmones jau dabar, nelaukiant gegužės. Leidžiami naudoti kasos aparatų modeliai, taip pat aptarnavimo įmonės, kurios gali juos aptarnauti skelbiami čia.
Jei šiuo metu turimo kasos aparato neketinate naudoti ateityje, jį reikia išregistruoti. Kaip tai padaryti, informacija čia: Kasos aparatų diegimas ir naudojimas ― VMI
Išmaniuosius kasos aparatus naudojančiam verslui kasos pajamų apskaita tapo visiškai skaitmenizuota: nebereikia pirkti popierinio kasos operacijų žurnalo, jo kasdien pildyti ranka, saugoti. Vietoje jo i.EKA sistemoje automatiškai formuojamas elektroninis. Patogu ir tai, kad prieš pradedant naudoti naują kasos aparatą, verslo atstovams nebereikia vykti į teritorinį VMI padalinį, visus kasos aparato registravimo veiksmus galima atlikti nuotoliu. Verslininkų patogumui yra sudaryta galimybė matyti visą informaciją apie pateiktus kasos aparato kvitus. Gautas pajamų sumas pagal kiekvieną atsiskaitymo būdą per dieną, pamainą ir per mėnesį galima peržiūrėti detaliame operacijų žurnale; taip pat galima pasitikrinti grynųjų pinigų likutį. Visa tai taupo verslininkų laiką ir žmogiškuosius resursus, kurie gali būti nukreipti į tiesioginę veiklą. Taipogi, VMI šiuo metu vertina galimybes gaunamus duomenis automatiškai perkelti į individualią veiklą vykdančių klientų pajamų mokesčių deklaracijas ir taip supaprastinti deklaravimo procesą gyventojams.
Duomenys iš kasos aparatų VMI leidžia vykdyti kontrolę realiu laiku. Tokiu būdu sumažinamos nesąžiningo verslo galimybes manipuliuoti duomenimis ir neapskaityti realių pajamų, užtikrinamos skaidresnės konkurencinės sąlygos verslui. Kasos aparatų kvitų duomenys, kartu su kitais VMI turimais ir iš trečiųjų šalių gaunamais duomenimis, taikant turimus rizikos analizės įrankius, leidžia tiksliau, netrukdant sąžiningų mokesčių mokėtojų, nustatyti galimai rizikingus mokesčių mokėtojus, kurie vengia vykdyti mokestines pareigas, pvz. registruotis PVM mokėtojais, deklaruoti visas gautas pajamas. Daugiau skaidrumo ir dėl naujovės kvituose - unikalaus QR kodo, kurį nuskaičius, gyventojai patys gali patikrinti, ar prekybininkas tinkamai apskaitė sandorį, o jei ne – apie tai pranešti VMI. Žiūrint iš visuomenės perspektyvos, i.EKA yra vienas iš būdų surinkti daugiau biudžeto pajamų iš šešėlio. O tai reiškia ir daugiau lėšų valstybės gynybos biudžetui.
Daugiau informacijos
Aktuali informacija apie i.EKA bei dažniausiai užduodami klausimai skelbiami VMI interneto svetainėje, taip pat daugiau sužinoti šia tema galima VMI tinklalaidėje.Konsultacijos mokesčių klausimais teikiamos telefonu +370 5 260 5060. Paslaugos ir konsultacijos klientų aptarnavimo padaliniuose - su išankstine rezervacija.
VMI informacija