Columbus +14,3 °C Rūkas
Šeštadienis, 5 Spa 2024
Columbus +14,3 °C Rūkas
Šeštadienis, 5 Spa 2024

Vonios gydo, šalina nuovargį ir suteikia žvalumo

2024/08/04


Po sunkių darbų lauke dažnai ima kamuoti raumenų skausmas, gelia sąnarius, nuo saulės nudegimo gali niežtėti odą, o fizinis nuovargis sukelti įtampą ir nemigą. Nereikia skubėti ieškoti tabletės, tokiais atvejais gali padėti daug malonesnės procedūros – žolelių, druskų ar eterinių aliejų vonios.

Šiltas vonios vanduo masažuoja raumenis ir gerina kraujotaką, nes audiniai geriau absorbuoja naudingas medžiagas, o negalavimus sukeliančios pieno rūgštys ir kiti nereikalingi produktai greičiau pašalinami. Karšta vonia padeda sudeginti keletą papildomų kalorijų, nes nors ir trumpam, bet šiek tiek pagreitina medžiagų apykaitą.

Vonių poveikis būna didesnis, jei procedūros atliekamos reguliariai – kas antrą dieną, po 20–25 min., ilgesnį laiką (10–15 procedūrų), geriausiai prieš miegą.

Labai svarbu pirmiausia išsiaiškinti, ar nesate alergiški tam tikriems augalams. Tai padaryti galite įkišdami į karštą vonią ranką arba alkūnę ir pusvalandį palaikydami. Jeigu pajusite niežulį ar pamatysi paraudimą, tai reikš, kad ši vonia netinka. Žmonės, kurie serga bronchine astma, gali pradėti dusti.

atpalaiduojamosios vonios
Labai karštoje vonioje ilgai gulėti nevertėtų. Nors jausitės gerai, tokia vonia kartais paskatina uždegimą.

Eteriniai aliejai

Tai puikus būdas sustiprinti gydomąjį vonios poveikį. Po ilgos sunkios dienos puikiai padės vonia su keletu lašų pušų aliejaus. Eukaliptų aliejus pagyvina ir mažina nosies užgulimą. Snapučių aliejus mažina nerimą, levandos padeda įveikti depresiją, štai rozmarinai, sakoma, gerina atmintį. Gali būti naudingas ir eterinių aliejų mišinys.

Jei esate linkę į alergiją, prieš naudodami eterinius aliejus patikrinkite reakciją į juos. Užlašinkite truputį atskiesto aliejaus ant priekinės rankos dalies. Jeigu per 12 valandų jokios reakcijos nėra, šio aliejaus galite pilti į vonią.

Artritui gydyti išbandykite šį derinį – į vandenį įlašinkite po du lašus levandų, kiparisų, rozmarinų ir kadagių aliejaus, dar įberkite pusę puodelio karčiosios druskos.

Jeigu norite pasimėgauti raminamąja vonia prieš miegą, į vandenį įberkite 2–4 šaukštus jūros druskos, įlašinkite keturis lašus levandų, tris lašus mairūnų ir tris lašus citrinų eterinio aliejaus.

Užmigti taip pat padeda liepžiedžių, ramunėlių žiedų, karčiavaisių citrinmedžių ir rožių žiedų ekstraktai.

Atpalaiduojamajai voniai tinka penki levandų ir du bergamočių aliejaus lašai, į vandenį dar įberkite pusę puodelio karčiosios druskos.

Vietoje minėtų aliejų galite naudoti ir džiovintas žoleles. Nusiraminti padės vonia su ramunėlėmis arba levandos, valerijonais, apyniais. Kad būtų didžiausia nauda, džiovintus augalus įdėkite į drobelės ar marlės maišelį ir, pildydami vonią, pakiškite po tekančiu vandeniu.

Vaistingosios žolelės

Šalavijų, ąžuolų žievės, beržų lapų, varpučių, takažolių, kraujažolių, vaistinių ramunėlių žiedų vonios sutraukia poras. Jos skirtos riebiai odai, kad sumažintų prakaitavimą, slopintų sąnarių uždegimus, spazmus ar gydytų odos pažeidimus, bėrimus.

Beržų lapų ir pumpurų nuovirus tinka naudoti ne tik visam kūnui, bet ir pavargusioms kojoms. Dirviniai asiūkliai, kaštonai pagerina kraujotaką. Kadagiai, vaistinės melisos ramina, pušų spygliai tonizuoja, suteikia žvalumo, tinka sloguojant ar peršalus. Kadagiai padeda šalinti organizme susikaupusias druskas, šlakus, mažinti sąnarių skausmus, celiulitą. Daug vertingų mineralinių druskų yra dilgėlėse, krapuose, kiaulpienėse, medetkose.

Jeigu kūno oda labai sausa, pleiskanoja, į paprastą vandenį įpilkite alyvuogių ekstrakto. Alyvmedžių uogų sultys stiprina epidermio ląstelių struktūrą, gerina odos atsparumą mechaniniam poveikiui.

Dilgėlių vonios ypač vertingos esant sąnarių uždegimui, reumatiniams nugaros skausmams, peršalimui, nuovargiui. Tokioje vonioje reikėtų mirkyti pažeistas, nutrintas kojas, rankas. Dilgėlių ekstraktu galima įtrinti išplautus plaukus.

Vaistažolių nuovirą ar užpilą voniai pasiruošti nesunku. Žaliava paverdama mažame vandens kiekyje, perkošiama ir supilama į vonią. Galima nuovirą ruošti iš skirtingų žolių, tik reikia parinkti tinkamas jų proporcijas, kad aromatų koncentracija nebūtų per stipri.

Nuo skausmo ir patemptų sausgyslių gali padėti karčioji druska. Kai sausgyslės šiek tiek patemptos, greitą palengvėjimą suteiks karčiosios druskos vonia. Į šiltą vonią suberkite du puodelius karčiosios druskos ir pagulėkite.

Sąnarių skausmą ir peršalimo ligas padės numalšinti jūros druska. Šioje druskoje yra net 64 žmogaus organizmui reikalingos mineralinės medžiagos, kurios įsigeria į epidermį ir aktyviau dalyvauja medžiagų apykaitoje. Vonios su druska ypač vertingos gyjant kaulams po lūžių. Į vonią jūros druskos įberkite sirgdami artritu, stuburo ligomis, sutrikus medžiagų apykaitai.

Jei jūros druskos neturite, įberkite valgomosios druskos ir įpilkite 4–6 lašus jodo tirpalo.

Jeigu kamuoja niežulys, vonia su tam tikrais priedais gali būti pats tas. Valgomoji soda – jau seniai vartojama priemonė niežtinčiai odai. Įberkite pusę puodelio valgomosios sodos į vonelę arba visą puodelį į gilią vonią.

Avižų kruopos padeda, kai oda išberta arba yra niežtinčių saulės nudegimų. Į drungną vandenį įberkite keletą šaukštų smulkiai sumaltų avižų kruopų. Jeigu tokių neturite, pilną paprastos avižų košės puodelį sukrėskite į nailoninę kojinę, ją užriškite ir pamerkite į vonią, kurioje gulite. Nuo dribsnių vonia būna labai slidi, todėl būkite atsargūs išlipdami.

Actas – tai dar viena niežulį malšinanti priemonė. Norėdami palengvinti niežtinčius saulės nudegimus ir psoriazę, gulkitės į šaltą vonią, prieš tai į ją įpylę du puodelius 7–9 proc. acto.

Šildomosios vonelės kojoms

Į drobės ar marlės maišelį sudėkite šaukštą džiovintų erškėtuogių, 2 šaukštus džiovintų kinrožių, šaukštelį gvazdikėlių, šaukštelį kadagių uogų, žiupsnelį traiškytų laurų lapų, šaukštą šviežios arba džiovintos apelsinų žievelės, 3 lašus imbierų eterinio aliejaus, įmerkite į dubenį su verdančiu vandeniu ir pajudinkite į visas puses.

Po 10 min. įpilkite tiek šalto vandens, kad vanduo vonelėje išliktų labai karštas, bet jau galėtumėte laikyti jame įmerktas pėdas. Mirkykite, kol galėsite, arba kol vanduo atvės. Ši aromatinė vonelė gerina kraujotaką, sušildo pėdas. Imbierai nuo seno naudojami dėl šildomojo poveikio, kadagiai pasižymi stimuliuojamosiomis savybėmis, o gvazdikėliai malšina skausmą.

Jei pastebėjote, kad kojos patinusios, pėdas pamirkykite 2 l karšto vandens, į kurį įberti 2 šaukštai jūros druskos ir įpiltas šaukštas spygliuočių ekstrakto. Jei kojos labai prakaituoja, į karštą vandenį įberkite tik saują druskos.

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Asociatyvios 123rf nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis