Ashburn +22,5 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 12 Lie 2024
Ashburn +22,5 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 12 Lie 2024

BNS

 

Vyriausybė nutarė kreiptis į ES teismą dėl dalies įšaldytų RRF lėšų

2024/06/20


Vyriausybė trečiadienį nutarė kreiptis į Europos Sąjungos (ES) Bendrąjį teismą dėl Europos Komisijos (EK) sprendimo palikti įšaldytus 8,7 mln. eurų iš Lietuvai skirtos 26 mln. eurų Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano (RRF) subsidijos.

Ministrų kabinetui pritarus, Teisingumo ir Finansų ministerijos iki liepos 16 dienos ES Bendrajam Teismui parengs ir pateiks ieškinį prašant Komisijos panaikinti sprendimą. 

„Komisijos metodika, pagal kurią nustatomas mokėjimo sustabdymas pagal Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės reglamentą, buvo patvirtinta gerokai po to, kai šalys sutarė su EK dėl savo įsipareigojimų, todėl kyla abejonės dėl jos taikymo proporcingumo, atitikimo ES reglamento nuostatoms bei teisėtų lūkesčių principams“, – ministerijos pranešime teigė finansų ministrė Gintarė Skaistė. 

Ji pakartojo, jog Komisija nekorektiškai įgyvendina savo įgaliojimus. 

„Teismas – ta institucija, kuri galės atsakyti, ar tai, kas yra pateikta ir pažadėta, Lietuva yra įgyvendinusi“, – teigė G. Skaistė.

EK gegužės pradžioje priėmusi teigiamą dalinį įvertinimą leido Lietuvai naudoti dar 8,7 mln. eurų iš pernai įšaldytų 26 mln. eurų RRF subsidijos. Tačiau dėl galutinai nepasiekto su mokesčių lengvatomis susijusio rodiklio Briuselis paliko įšaldytą 8,7 mln. eurų paramos dalį. 

G. Skaistė tuomet teigė, kad Komisija elgiasi „ne visai korektiškai“, spręsdama dėl Lietuvai skirtų RRF lėšų, o mokesčių politika, pasak jos, yra „nacionalinės diskrecijos klausimas“.

Komisija pernai gegužę išmokėjo Lietuvai pirmąją išmoką iš RRF – 542,3 mln. eurų, šie pinigai išmokėti už pirmuosius apie 30 rodiklių. Tuo metu 26 mln. eurų parama tada buvo laikinai sulaikyta už neįvykdytus du rodiklius, tačiau gruodį EK Lietuvai leido panaudoti beveik 9 mln. eurų iš šios sumos. 

EK pernai spalį patvirtino atnaujintą 3,85 mlrd. eurų vertės Lietuvai skirtų RRF lėšų paketą. Jį sudarys 2,3 mlrd. eurų europinių dotacijų bei 1,55 mlrd. eurų paskolų. 

 

Autorius Giedrius Gaidamavičius / BNS

123rf nuotr. 

Dalintis
Verslas